Световният календар съдържа много празници, посветени на отделни представители на фауната или представители на цели елементи от системата за класификация на животинския свят (класове, разреди, семейства и др.). Международният ден на змиите се отбелязва ежегодно на 16 юли .

Змиите (лат. Serpentes) са подразред на клас влечуги от разред люспести. Изучаването на змиите се извършва от серпентологията. В света има около 3,5 хиляди вида змии, от които 600 са отровни. Само 200 от тях обаче са признати от Световната здравна организация като опасни за хората.

Змиите винаги са заемали специално място в човешкия живот и в културата на различните народи. Те или са били смятани за рожби на ада, или са били обожествявани и почитани. За повечето хора змиите все още предизвикват, ако не ужас и страх, то със сигурност тревога. Някои народи обаче все още почитат змиите. Като правило това е типично за страните от Югоизточна Азия, Индия и Китай.

Ако в християнския свят змията се свързва с тайни зли намерения, изкушение, предателство, то на Изток змията е била и остава символ на мъдрост. В много отношения подобни представи се дължат на факта, че народите от азиатските страни са се научили да живеят до голям брой различни отровни и неотровни (общият дял на които е по-многоброен) змии в продължение на хиляди години, имайки възможността да осъзнаят, че поведението на това животно е продиктувано от неговата структура и местообитание, както и от начина му на хранене. Между другото, отделни представители на неотровните змии също вдъхват страх у много хора и всяват ужас в душите на мнозина. Говорим за питони и анаконди.

Основателите на Международния ден на змиите призовават всички хора да научат повече за живота, поведенческите особености и местообитанията на представителите на този клас влечуги чрез образование. Само по този начин може да се разбере, че змията ще остане безобидна за човек, ако се държи правилно при среща с нея или просто ако човек спазва определени правила, когато е в местообитанията на тези животни.
Учените-змиеводителите напомнят, че змиите са естествен регулатор на броя на много гризачи, които от своя страна могат да бъдат както просто вредители по селскостопанските култури, консумативи, така и преносители на болести. Змийската отрова се използва в медицината като част от болкоуспокояващи и противовъзпалителни лекарства.

Фотоизложби и документални филми за живота на змиите също ни казват, че от една страна, местообитанието на много от тях страда поради човешка инвазия, а от друга страна, човешките жилища и хранителните отпадъци са източник на размножаване за гризачи, които привличат змии.

Повечето нападения от змии са причинени от небрежно човешко поведение в природата, когато змия, която не е имала време да се оттегли, е принудена да прибегне до ухапване в защита. Вярно е, че в някои региони на горещи страни близостта на тези влечуги често причинява неудобства на хората и завършва с ухапвания и смърт, когато змиите се озовават в плантации или се промъкват в къщи.

Учените призовават хората да се научат да живеят редом с тези същества, чието местообитание е много широко и изключва само Антарктида и редица островни държави.