16 ОКТОМВРИ: Световният ден на прехраната

0
5
  • Световният ден на прехраната , отбелязван ежегодно на 16 октомври , е обявен през 1979 г. на конференция на Организацията по прехрана и земеделие (FAO) към ООН.

Основната цел на този ден е да се повиши нивото на обществена информираност по отношение на проблема с храните, съществуващ в света. А днешната дата е повод да се замислим какво е направено и какво предстои да се направи за решаването на един глобален проблем – избавянето на човечеството от глада, недохранването и бедността.

Датата, избрана за Деня, е основаването на Организацията по прехрана и земеделие към Обединените нации (FAO), 16 октомври 1945 г.

За първи път страните по света официално обявиха за една от най-важните си задачи изкореняването на глада на планетата и създаването на условия за развитие на устойчиво земеделие, което да може да изхранва населението на света.

Установено е, че гладът и недохранването подкопават генофонда на цели континенти. 45% от детската смъртност в света се дължи на недохранване. Децата в страните от „третия свят“ се раждат и растат крехки и изостават в умственото си развитие. Те не могат да се концентрират върху уроците в училище.

Според ФАО 821 милиона души по света все още страдат от глад, въпреки че произвеждат достатъчно храна, за да нахранят всички. В същото време 1,9 милиарда души са с наднормено тегло, от които 672 милиона са със затлъстяване , а нивата на затлъстяване при възрастни нарастват с ускорени темпове навсякъде.

Освен това глобалната продоволствена сигурност е отрицателно засегната от продължаващата пандемия, конфликти, продължаващи промени в климата, нарастващи цени, неравенство и международно напрежение.

На този ден се провеждат различни благотворителни акции, които са от голямо значение за облекчаване на положението на страните от Третия свят. На този ден активни членове на обществото участват в различни конгреси и конференции.

Празникът има и голямо образователно значение и помага на гражданите да научат за тежката ситуация с храните в някои страни. На този ден различни мироопазващи организации доставят помощ в райони, засегнати от природни бедствия и бедствия.

От 1981 г. Световният ден на храните е придружен от специфична тема, различна за всяка година. Това беше направено с цел да се подчертаят проблемите, които изискват незабавни решения и да се фокусира обществото върху решаването на приоритетни проблеми. Така темите на Деня през различните години бяха думите: „Младежта срещу глада“, „Хилядолетие на свободата от глада“, „Международен алианс срещу глада“, „Земеделие и междукултурен диалог“, „Право на храна“, „Постигане на продоволствена сигурност по време на криза“, „Обединяване за прекратяване на глада“, „Земеделските кооперации изхранват света“, „Семейно земеделие: изхранване на света – спасяване на планетата“, „Социална защита и селско стопанство: прекъсване на порочния кръг на бедността в селските райони“, „ Климатът се променя и заедно с него се променят храната и селското стопанство“, „Нека променим бъдещето на миграционните потоци. Инвестиране в продоволствена сигурност и развитие на селските райони”, „Здравословно хранене за свят без глад”, „Никой не изоставен”, „Вода за живот. Вода за храна. Никой не трябва да остава без внимание” и др.