През 2015 г. за първи път беше отбелязан Международният ден на семейните парични преводи (МСПП). Създаден по инициатива на Международния фонд за развитие на селското стопанство (МФСР), специална структура в рамките на ООН, този ден се отбелязва ежегодно на 16 юни. Обявяването на Деня беше одобрено от Общото събрание на ООН през юни 2018 г.

Изглежда, какво общо имат развитието на селското стопанство и паричните преводи към семействата с това? Факт е, че този фонд първоначално е създаден в рамките на ООН с цел предоставяне на помощ на най-бедната част от населението на развиващите се страни, живеещи предимно в селските райони. С инициативата за установяване на нова международна дата, МФСА преследваше целта да облекчи положението на хората в развиващите се страни, като им предостави подкрепа при извършване на парични преводи към семействата им, при условие че един от членовете му е принуден да стане трудов мигрант.

Хората, които са принудени да напуснат семействата и страните си и да отидат в чужбина, за да печелят пари, наричани трудови мигранти, редовно изпращат парични преводи у дома (т.е. преводи за семейството или семейни преводи). Тези суми, които в големите руски градове и европейските страни може да изглеждат незначителни, играят много важна роля за семейството на трудовия мигрант, понякога съставлявайки до 60% от семейния бюджет. Това са парите, които е много трудно за мигранта да спечели в родината си, а понякога просто невъзможно.
Важно е също да се помни, че мигрантският труд играе важна роля в ежедневието на хората, които са граждани на държави, които наемат мигранти. Всеки паричен превод, изпратен от мигрантски работник на семейство, прави положението му по-стабилно и допринася за неговото благополучие.

Така през 2019 г. броят на международните мигранти , хора, живеещи в страна, различна от страната им на раждане, достигна 244 милиона души, 200 милиона от които са икономически мигранти. Мигрантите са превели над половин трилион щатски долара на 800 милиона членове на своите семейства, живеещи в страни с ниски и средни доходи. Общият размер на паричните преводи е повече от три пъти по-голям от обема на официалната помощ за развитие (ОПР) и също така надвишава обема на преките чуждестранни инвестиции (ПЧИ). Тези гигантски цифри са съставени от малки суми от 200 или 300 щатски долара, които мигрантите редовно превеждат на семействата си.

До 2030 г. се очаква над 5 трилиона щатски долара да бъдат изпратени от мигранти към страни с ниски и средни доходи, като голяма част от тези пари ще отидат в селските райони, където живеят 80% от най-бедните хора в света, изправени пред продоволствена несигурност и последиците от изменението на климата.

Семейните парични преводи оказват пряко влияние върху живота на 1 милиард души, както изпращачи, така и получатели. Затова, в знак на признание за труда на мигрантите, Международният фонд за развитие на селското стопанство, с подкрепата на Общото събрание на ООН, инициира нова международна дата.

През 2015 г. първото честване на Деня се състоя по време на откриването на Глобалния форум за парични преводи и развитие, който се проведе в Милано. На следващата година към честването се присъединиха множество оператори на парични преводи. През 2017 г., освен оператори на парични преводи, към събитията се присъединиха банкови структури, мобилни оператори и системи за мобилни плащания. Всички те обещаха да направят всичко възможно, за да гарантират максимална възвръщаемост на парите, изпратени от мигрантите у дома. Действията, проведени в рамките на честването, бяха подкрепени от множество структури и организации на ООН, Международната организация по миграция.

Денят подчертава жизненоважния принос, който мигрантите имат за подобряване на живота на милиони домакинства, общности и цели държави и региони. На този ден ООН също така призовава правителствата, частния сектор, неправителствените организации и всички членове на обществото да увеличат максимално въздействието на паричните преводи чрез индивидуални и колективни действия.

От своя страна, провеждането на подобни събития (дори в рамките на този ден) насърчава взаимодействието и развива партньорства между различни структури в областта на паричните преводи.