Международният ден на отказниците от военна служба по съвест се отбелязва ежегодно на 15 май.

Отказвачите от военна служба по съвест са хора, които по морални или религиозни причини отказват да участват във въоръжени конфликти или да се присъединят към армията.

Този ден е учреден на първата международна среща на отказващите от военна служба по съвест в Копенхаген през 1981 г. А на 15 май 1997 г. германският федерален парламент, Бундестагът, приема резолюция за реабилитация на преследваните от нацисткото военно правосъдие за отказ от военна служба по съвест и дезертьорство по същите причини.

За да разберем по-добре идеологията на тази дата, нека се обърнем към времето на Втората световна война. Нацисткото военно правосъдие практикувало брутално преследване на онези, които не искали да участват във военни действия на страната на германската армия и смятали действията на фашистите за престъпление. В резултат на това на „дезертьори“ са произнесени над 30 хиляди смъртни присъди, от които 25 хиляди са изпълнени.

В резолюция от май 1997 г. Бундестагът признава, че присъдите на нацистките военни съдилища са несправедливи и не съответстват на ценностите на съвременна държава, управлявана от върховенството на закона. „Втората световна война беше война на агресия и унищожение, престъпление, извършено от нацистка Германия “, се казва в документа.

На 15 май 2001 г., четвъртата годишнина от отбелязването на тази дата, в бившия концентрационен лагер Бухенвалд беше открит паметен камък в памет на отказниците от нацистката армия и дезертьорите, в чест на похвалния акт на онези, които се осмелиха да се противопоставят на нацисткия режим, рискувайки собствения си живот. Надписът на камъка гласи: „В памет на жертвите на нацисткото военно правосъдие, които отказаха да служат в армията, защото не искаха да служат на престъпния режим. Между ноември 1944 г. и март 1945 г. няколкостотин души, осъдени от военния съд, бяха изпратени в концентрационния лагер Бухенвалд. Почти всички от тях бяха изпратени оттук в концентрационния лагер Мител-Дора. Много от тях не оцеляха . “

Организаторите на тази акция поискаха и правна реабилитация на починалите и оцелелите дезертьори, заявявайки необходимостта от достойно обезщетение за страданията им в затворите и концентрационните лагери.

Проблемът с отказа от военна служба по съвест обаче съществува и в съвременното общество. В много страни по света днес за такива хора военната служба се заменя с цивилна работа. По този начин, в огромното мнозинство европейски страни, както и в Русия, правото на отказ от военна служба и замяната ѝ с алтернативна гражданска служба е конституционна норма. Но в някои страни тези, които отказват, нямат това право.

Затова днешната дата има за цел да привлече вниманието на световната общност към проблемите на отказващите от военна служба по съвест, както и да почете паметта на всички, които загинаха в рамките на преследването за отказ от военна служба по съвест и дезертьорство.

В редица страни на този ден организации за правата на човека провеждат различни събития, възпоменателни и образователни дейности, посветени на въпроса за отказа от военна служба в определена държава.