- Датата на събитието е уникална за всяка година. През 2024 г. тази дата е 14 март
Световният ден на бъбреците се отбелязва всяка година на втория четвъртък на март от 2006 г. По същество това е глобална кампания за повишаване на осведомеността за важността на нашите бъбреци.
Създаването, организирането и ежегодното отбелязване на този ден са резултат от съвместните усилия на Международното дружество по нефрология и Международната федерация на бъбречните фондации. Тези организации с нестопанска цел определят основната цел на Деня на бъбреците като привличане на вниманието на международни и правителствени здравни организации, както и на политически структури, способни да помогнат за развитието на здравната система, към проблема с нарастващия брой хора с бъбречни заболявания.
Сред целите на Деня са обмен на опит между специалисти в тази област на медицината, разработване на система за профилактика на бъбречните заболявания, модернизиране и подобряване на качеството на лечение на пациентите, разработване на нови лекарства и медицинско оборудване. за обслужване на пациенти и лечение на нефрологични заболявания.
Според СЗО и Международните нефрологични организации и дружества броят на пациентите със заболявания на бъбречната система днес е около 10% от населението на света и тази цифра, за съжаление, нараства. В повечето случаи става дума за тежки хронични заболявания, които често завършват със смърт, или заболявания, които хронифицират.
Много хора са чували за диагнозата „остра бъбречна недостатъчност“ и „хронична бъбречна недостатъчност“, но малко хора знаят, че те често стават причина, която увеличава рисковия фактор за смърт при други заболявания. Например при заболявания на сърдечно-съдовата система, диабет, СПИН и др. Това се дължи преди всичко на основната функция на бъбреците – филтриране и отстраняване на токсини, вредни вещества и излишни соли от тялото. Нарушаването на тази функция води до бърза интоксикация на тялото, отказ на всички системи и в крайна сметка до смърт. Приемът на лекарства при лечението на всяко заболяване в условията на бъбречна недостатъчност е риск от отравяне на тялото.
Ето защо ежегодното отбелязване на Световния бъбречен ден има за цел да актуализира темата за бъбречните заболявания и да привлече вниманието на нефролозите и медицинските нефрологични организации към този проблем. Всяка година се избира нова тема, която става основна тема на Деня. Събитията включват семинари, лекции, научно-практически конференции, симпозиуми за обмяна на опит, събиране на информация за нефрологични заболявания, нови продукти в областта на лекарствата, медицинска апаратура за изследване, диагностика и лечение на пациенти.
Особено внимание се отделя на провеждането на образователна дейност за работа с населението. Тук голяма роля имат представители на лечебни заведения, които участват в обучението в регионалните клиники и болници. Тяхната задача е да информират населението за симптомите и методите за идентифициране на бъбречни заболявания в ранните и късните стадии, хората в риск и начините за предотвратяване на бъбречните заболявания. Редица събития са посветени на хората с хронична бъбречна недостатъчност и трудностите, с които се сблъскват, включително и от психологически характер.
В заключение бих искал да кажа за факторите, които влияят неблагоприятно върху здравето на бъбреците на човек, и за превантивните мерки за предотвратяване на появата на бъбречни заболявания.
Фактори:
1. лоши навици като пиене на алкохол и тютюнопушене;
2. употреба на наркотици;
3. продължителна, особено неконтролирана употреба на лекарства;
4. недостатъчна консумация на питейна вода, често причинена от заместването й със сокове, газирани и тонизиращи (чай и др.) напитки;
5. заседнал начин на живот;
6. неправилно хранене, включително прекомерна консумация на сол и нерационални диети;
7. различни видове хронични и инфекциозни заболявания;
8. външни фактори (студ и топлина), свързани с престоя в неудобни температурни условия.
Снимка: Себастиан Дуда, лицензиран от Shutterstock.com
Правила , които е важно да спазвате, когато се грижите за здравето си, включително за бъбреците:
1. редовно пийте най-малко 1-1,5 литра чиста питейна вода, за да подпомогнете промиването на бъбреците;
2. най-малко веднъж годишно да се правят изследвания на кръвта и урината, за да се следи състоянието на бъбреците, своевременно да се идентифицират негативните промени и да се коригират по лекарско предписание;
3. водете здравословен, активен начин на живот, за да не създавате застойни процеси в тялото;
4. се грижи за правилното хранене, опитвайки се да увеличи консумацията на зеленчуци и плодове;
5. откажете се от вредните навици;
6. контролирайте кръвното налягане и телесното тегло.
Основното нещо е да запомните, че е по-добре да предотвратите заболяване, отколкото да го лекувате!