Един ден през юли феновете на пъзелите по света празнуват празник, посветен на изобретение, което прави живота им по-ярък и интересен. На 13 юли отбелязват Международния ден на пъзела .

Тази дата съвпада с рождения ден на Ерньо Рубик (на унгарски: Ernő Rubik), унгарски архитект и дизайнер, който е роден на 13 юли 1944 г. и става световно известен с изобретението си, което създава през 1974 г.

Като преподавател в Академията за приложни изкуства в Будапеща, той, в търсене на достъпен начин да обясни една от математическите теории на студентите, излезе с набор от 27 кубчета, страните на които бяха с различни цветове. Изведнъж се оказа, че изобретението, патентовано от Рубик в Унгария, е завладяващ пъзел, чиято първа партида е пусната в родината на изобретателя през 1977 г. Първоначалното име на играчката-пъзел е „Magic Cube“.

Това кубче направи крачка към световната слава скоро след като немският предприемач Тибор Лази го видя в едно от кафенетата. Той и неговият приятел се заели с комерсиалното популяризиране на изобретението на Рубик. Благодарение на усилията на T. Laci и T. Kremer, лицензът за производство на пъзела е закупен от Ideal Toy Corporation. Това събитие се случи през 1980 г. От този момент нататък пъзелът, чието име започва да звучи като кубче на Рубик, започва своето победоносно шествие по света, продавайки се в милиони бройки.

Класическият куб на Рубик скоро получи огромен брой версии, различаващи се по броя на елементите (4x4x4, 5x5x5, 6x6x6, 7x7x7), формата, дължината на елементите и т.н.

Този пъзел стана не само популярен, той даде началото на състезания, които прераснаха в международни шампионати по високоскоростно сглобяване (speedcubing). Майстори в своята област, спийдкубърите се състезават в решаването на кубчета не само за скорост, но и за скорост с една ръка, крака и брой ходове.

Международният ден на пъзела, посветен на рождената дата на изобретателя на може би най-известния и популярен пъзел в света, обаче е посветен и на всички други видове пъзели, които са много: устни (шаради, гатанки и др.), с предмети (с карти, кибрит и др.), механични (кубчето на Рубик, етикет, кулата на Ханой и др.), както и печатни (кръстословица, судоку, сканворд, ребус и др.).

В основата си пъзелът не е нищо повече от сложна задача, чието решение изисква интелигентност. Учените многократно потвърждават, че при решаване на пъзели човек използва и двете полукълба на мозъка, тренирайки паметта, въображението и вниманието.