Международният ден за намаляване на бедствията се отбелязва всяка година на 13 октомври . На този ден ООН насърчава хората да споделят своите натрупани знания в областта на намаляването на риска от бедствия.

За първи път се отбелязва в съответствие с резолюция № 44/236 на Общото събрание на ООН от 22 декември 1989 г. като Международен ден за намаляване на природните бедствия, в рамките на Международното десетилетие за намаляване на природните бедствия – 1990-1999 г.

През 1999 г. Общото събрание на ООН реши да продължи да отбелязва тази дата всяка година като Международен ден за намаляване на природните бедствия на втората сряда на октомври, като един от инструментите за насърчаване на глобална култура за намаляване на бедствията, включително превенцията, смекчаването и готовност за справяне с природни бедствия.

На 21 декември 2009 г. Общото събрание в своя резолюция № 64/200 реши да обяви 13 октомври за празнуване на Деня и промени името на Международен ден за намаляване на риска от бедствия. А през 2018 г. Общото събрание реши (резолюция A/RES/73/231) да преименува този ден на Международен ден за намаляване на риска от бедствия. Целта на Деня е да се повиши осведомеността за това как хората предприемат действия за намаляване на риска от бедствия.

Международната стратегия за намаляване на риска от бедствия има за цел преди всичко да съобщи на широката общественост значението на превенцията и да образова хората и общностите, изложени на най-голям риск от природни, екологични и причинени от човека бедствия, относно наличните средства за предотвратяване на ескалацията на опасностите в бедствия.

Броят на жертвите на земетресения, циклони, наводнения и суши расте бързо и наброява десетки хиляди. Само през 2021 г. е имало 432 бедствия, свързани с природни опасности по света. ООН изчислява, че до 2030 г. светът ще претърпява около 560 природни бедствия годишно.

Историята е записала големи наводнения в Русия – по-специално в столиците на руската държава – в Санкт Петербург през 1824 г. и в Москва през 1908 г. , както и наводнения в Краснодарския край през 2012 г., в Далечния изток през 2013 г., в Приморие през 2016 г., в Иркутска област през 2019 г., в Крим през 2021 г. и в Приморския край през 2022-2023 г.

Има много сеизмично нестабилни райони, които редовно са обект на земетресения – Кавказ , Централна Азия , някои региони на Китай , Япония .

Природните бедствия причиняват смърт, разрушения и социални и икономически смущения предимно на местно ниво. Всяка година милиони хора са принудени да напуснат домовете си в резултат на природни бедствия. Средно природните бедствия убиват 184 души на ден.

Прогнозите са, че броят на жертвите ще нараства поради урбанизацията и климатичните промени на планетата. В резултат на природните бедствия страните са принудени да намалят средствата, разпределени за програми за постигане на целите за устойчиво развитие. Трябва да се отбележи, че много природни бедствия са причинени от изменението на климата.

Но милиони животи могат да бъдат спасени, ако правителствата направят повече за предотвратяване и намаляване на риска от бедствия. Има спешна нужда от укрепване на местния капацитет. Рамката от Сендай за намаляване на риска от бедствия, приета през 2015 г., предоставя конкретни начини за намаляване на въздействието на бедствия от всякакъв вид и размер, включително тези, причинени от човешка дейност.

На самия Международен ден за намаляване на риска от бедствия ООН всяка година определя темата на деня. Така през годините неговите теми бяха: „Намаляване на опасностите за устойчивото развитие на планинските райони“, „Извличане на поуки от опита в борбата с настоящите бедствия за борба с бъдещи опасности“, „Намаляването на риска от бедствия започва в училище“, „Безопасност на болниците по време на природни бедствия“. бедствия” : намаляване на риска, защита на болници, спасяване на животи”, „Хората с увреждания са най-големият неизползван ресурс за отговорните за подготовката за бедствия по света”, „Устойчивост за живот”, „Знания за живот”, „Дом, безопасно начало: повишаване на устойчивостта към природни бедствия, намаляване на броя на разселените хора”, „Намаляване на икономическите загуби поради природни бедствия”, „Международно сътрудничество за развиващите се страни за намаляване на риска от бедствия и загуби от тях” и др.