Погледнете картата на Тайланд. Не е ли вярно, че очертанията на страната наподобяват глава на слон с хобот? Ето как изглежда на тайландците: главата на въображаем слон лежи в централната част, ушите са обърнати на север и изток, а хоботът се простира далеч на юг.
Не е изненадващо, че в Тайланд има празник, посветен на тези мощни, но въпреки това много нежни животни – Национален ден на тайландския слон или ден на Чанг Тай (на тайландски: วันช้างไทย). От 1998 г. се чества ежегодно на 13 март.
Датата за празника е избрана поради факта, че на 13 март 1963 г. Кралският департамент по горите на Тайланд обявява белия слон за национално животно на държавата.
Тайланд и слоновете са неразделни: през вековната история на Тайланд слоновете са били символ на божество не само сред обикновените хора, но и сред кралските династии. Слоновете многократно са били използвани като „тежка артилерия“ във войни; слоновете са били незаменими в полетата по време на сеитба и жътва. Ето защо не е изненадващо, че тайландците се отнасят към слоновете с най-голямо уважение и дори благоговение.
Белият слон се счита за най-ценен и свещен – щом бъде открит такъв рядък екземпляр, той веднага става собственост на управляващата монархия.
Фестивалът се провежда на специално оборудвана площадка на около 80 километра северно от Банкок, а входът за фестивала е напълно безплатен. Това се прави с цел възможно най-много посетители да дойдат да видят и изразят своето уважение към тези най-благородни създания на природата.
На фестивала можете да видите слонове от почти всяка възраст: от пъргави двумесечни бебета до спокойни старци. Всички слонове са облечени в цветни одеяла, има декорации по главите, бивните и дори по краката.
Всички герои на празника очакват с нетърпение едно от основните събития на празника – яденето на плодове. Слонските деликатеси се приготвят в невероятни, просто „слонски“ количества – има бюфет от пресни плодове и зеленчуци, но също така винаги популярни са големите кубчета лед, в които са замразени цели ананаси, половин диня, царевични класове, да не говорим за ябълки, круши и праскови
Многобройните посетители на шоуто със слонове и особено децата искрено пожелават на своите покровители и домашни любимци „добър апетит“.
Припомняме, че Световният ден на слоновете се отбелязва ежегодно на 22 септември.