125 години НЧ „Отец Паисий – 1897“, село Спасово

0
517

125 години на възраждане, на всеотдайна, сърцата дейност на поколения читалищни дейци, за да бъде съхранена българската духовност и традиция. Време и неуморен труд в името на това да бъде съхранена българската духовност и традиция.

В петъчния  ден на 17 юни потомци от близо и далеч се събраха в Спасово, за да си спомнят за началото. Дните, в които пламва искрата на просвещението и читалищната дейност. Тя гори с ярък пламък вече 125 години.

Празникът беше уважен от кметът на Община Генерал Тошево Валентин Димитров и зам. кметът Румен Мунтянов. На събитието присъстваха много дарители, спомоществуватели, културни дейци и гости.

Ръководството на читалището зарадва своите гости с богата празнична програма, в която участие взеха децата от ЦДГ – с. Спасово, учениците от ОУ „Йордан Йовков” – с. Спасово, Фолклорен танцов ансамбъл „Добротица”, гр. Добрич и самодейците от читалището.

НЧ „Отец Паисий” е основано през далечната 1895 година от будни селяни от село Спасово. Първоначално читалището се казва „Лъча”, а в първото ръководство са включени Стоян Спиров, Иван Зурнаджиев, Петър Димчев, Янаки Акбобов и Ангел Делиспасов. Интересен факт е този, че през първите години, читалището развива своята дейност в селската кръчма. Още от самото начало читалище „Лъча” започва активна дейност. Една от проявите му е създаването на театрална трупа, а първата пиеса, представена на сцена в село Спасово е „Руска” от Иван Вазов. До 1900 година всички пиеси се играят в малката църква-параклис.

 

След основаването си през 1895 година читалището разполага с 20 тома литература, които са укрити от жителите на селото, когато Южна Добруджа е заграбена от буржоазно-чукойска Румъния през 1913 година. Хората прибират книги, вестници и списания по домовете си, за да запазят българската книжнина за по-добри времена и за да не попаднат те в ръцете на румънската полиция и да бъдат изгорени.

След освобождението на Южна Добруджа на 22.01.1941 година група ентусиазирани младежи, родолюбци полагат основите на НЧ „Отец Паисий”. Сред тях личат имената на Иван Гамолов, Курти Куртев, Иван Колев, Христо Инджиев, Стелка Спасова,  Тодорка Зурнаджиева и др. По това време библиотеката вече разполага с над 105 тома литература. Днес тя е 19 177 тома.

През 1957 година започва строежът на новия читалищен дом, който е завършен на 21.02.1960 година и който се използва и стопанисва от НЧ „Отец Паисий” вече 62 години.