Всяка година на 12 април се празнува друг празник за любителите на животинския свят, или по-скоро в чест на един от неговите представители – Световният ден на хамстера .

Общоприето е, че датата на събитието е посветена на деня, когато през 1930 г. зоологът и професор в Еврейския университет в Йерусалим Израел Ахарони улови 13 от тези гризачи в сирийските полета по време на своята експедиция. И въпреки че първоначално са били предназначени за научни експерименти – като лабораторни животни , се смята, че именно това събитие е послужило като начало за „опитомяването“ на хамстерите. Ученият измисли как да ги отглежда в плен и да ги опитоми. И тогава, според една версия, някои индивиди са успели да избягат от лабораторията и сега повечето от дивите хамстери в Израел са потомци на тези същите избягали.

Както и да е, днес тези сладки гризачи са едни от най-популярните домашни любимци . В края на краищата те са доста лесни за получаване, лесни за съхранение в къщата и колко много радост носят на децата…

Учените класифицират хамстера (лат. Cricetinae) като подсемейство гризачи от семейство хамстерови, което включва 19 вида. Най-известните видове хамстери, които най-често се отглеждат като домашни любимци са: златистият или сирийски хамстер, хамстерът на Кембъл, хамстерът джунгарски и хамстерът Роборовски.

В зависимост от вида варират и размерите на гризача – от 5 до 34 см. При някои видове женските са по-големи от мъжките. Цветът на козината също може да варира – от пепеляво- или кафеникаво-сив до тъмнокафяв. Хамстерите ядат растителна и животинска храна, но предпочитат семена. И, разбира се, те са известни с огромните си бузни торбички, където съхраняват зърна, докато търсят храна. Всеки хамстер може да съхранява до 90 килограма храна!

Те не живеят дълго – в природата 1-3 години (където предпочитат да се заселят сами в сложни дупки), а в плен – до 3 години. Хамстерите имат лошо зрение, те са късогледи и далтонисти, освен това са много плашливи. Те дори могат да умрат от сърдечен арест, например, поради много силен звук. Някои видове от тези гризачи плуват добре, изпълвайки бузите си с въздух.

Местообитанието на хамстерите е доста широко. Те са широко разпространени в Централна и Източна Европа, Мала Азия, Южен Сибир, Монголия, северните провинции на Китай и Корея. Предпочитат открити, сухи пейзажи – лесостепи, степи, полупустини и пустини. Но се срещат и в планините – на надморска височина до 3600 метра. Много видове са обикнали антропогенни зони – полета, градини и градски паркове.

Що се отнася до домашните любимци, когато купувате хамстер, е важно да създадете подходящи комфортни условия за него. Така че експертите съветват да закупите просторна клетка за вашия домашен любимец и да го поставите на уединено място, тъй като те са плахи и обичат да живеят сами. Между другото, не се препоръчва да вземете домашния си любимец твърде често, така че животното да не изпитва постоянен стрес.

Разбира се, необходимо е редовно да почиствате дома му, който, ако е възможно, трябва да бъде оборудван с къща (където хамстерът може да се скрие) и „писта с препятствия“, така че домашният любимец да се движи повече. В крайна сметка самите гризачи са доста мързеливи. У дома се препоръчва да се хранят хамстери със зърнени смеси, които съдържат всички необходими минерали и витамини. Плодовете могат да се добавят към диетата, но само като лакомство. Правилно организираното пространство и хранене ще помогнат на животното да остане във форма, което означава да бъде здраво и да живее по-дълго.

Между другото, ветеринарен лекар, специализиран в лечението на хамстери, морски свинчета, плъхове , мишки и други представители на разред гризачи, се нарича ратолог. И хората, които отглеждат хамстери, ги обичат заради сладкия им външен вид, пухкаво състояние и привързаност.

Затова днешната дата е възможност за любителите на хамстери да разкажат за тези животни, да споделят снимки на своите любимци, да им подарят специални подаръци или да ги почерпят с лакомства и, разбира се, да им напомнят още веднъж, че няма смисъл да си вземат домашен любимец просто така. Хамстерът, като всяко животно, не е играчка или забавление, той е живо същество.