12 декември 2024 г. е историческа дата за всички, каза пред журналисти служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков. Заслужено е отпадането на контрола по сухопътните граници в Европейския съюз (ЕС), защото постигнахме много резултати в противодействие на мигрантския натиск, свалихме го до 70 на сто. Във вътрешността на страната са 46 процента по-малко, каза Илков.
Резултатът е и на база промените по охрана на границата с Турция, обобщи Илков и каза, че в последните дни е разбита голяма престъпна група.
От 1 януари отпада контролът на всички граници с ЕС. За шест месеца ще се наблюдава средата за сигурност в района на границата с Румъния. На случан принцип и по метод „анализ на риска“ ще се правят проверки. Това няма да оказва влияние на транспортния трафик. Ако има опашки на Дунав мост, те вече ще са само заради ремонтите, каза Илков. Проверките ще се правят вън от потока, за да не се пречи на трафика, като това ще става с извеждане на превозни средства, обясни министърът.
Илков благодари на еврокомисаря бившия еврокомисар по вътрешните работи Илва Йохансон и унгарския министър на вътрешните работи Шандор Пинтер за положените усилия по пътя към влизането на страната ни напълно в Шенген, както и на българския екип в Брюксел. Последните 15 дни се случиха много позитивни неща за България. Едно от тях е срещата в Будапеща преди дни, по време на която получихме голяма подкрепа и бе подписана декларация за пълното приемане на България в Шенген, посочи министърът.
Атанас Илков добави, че част от граничните служители на българо-гръцката граница ще бъдат насочени към пунктовете с Турция. Обмисля се работа на съвместни екипи, като от различни държави ще бъдат изпратени гранични полицаи в района с Турция. У нас ще има екипи от Румъния, Австрия и вероятно и Гърция, каза Атанас Илков.
Нищо не налага разширяване на инфраструктурата на пункта при граничния контролно-пропускателен пункт „Кулата“, посочи министърът.
По думите му няма опасност България да се превърне в „буфер за мигранти“. Той добави, че страната ни не се е съгласявала да приема повече бежанци.
На 12 декември Съветът на ЕС реши проверките по сухопътните шенгенски граници на България и Румъния да отпаднат от 1 януари догодина, съобщи Унгарското председателство на Съвета на ЕС. Това е голяма победа за България, Румъния и цяла Европа, коментира Унгарското председателство. С решението за цялостно приемане на България и Румъния в Шенген днес направихме много важна стъпка, заяви унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на пресконференция след заседанието на Съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи в Брюксел. След преговори, продължили повече от десетилетие, успяхме да завършим процеса, добави той. Преговорите бяха интензивни, през 2011 г., при първото Унгарско председателство на Съвета на ЕС, предложихме приемането на двете страни в Шенген, но беше необходимо много търпение, посочи министърът. Благодаря на колегите от България и Румъния за положените усилия, каза Пинтер.