11 ОКТОМВРИ: Световен ден за борба с болката

0
41

11 октомври е Световният ден за борба с болката или Денят на болката . Тя има за цел да повиши обществената осведоменост относно спешната необходимост да се осигури достъп на хората до облекчаване на болката и лекарства.

Датата се провежда от 2004 г. по инициатива на Световната здравна организация (СЗО) и Международната асоциация за изследване на болката (IASP). Решението за организиране на Световния ден е резултат от успеха на Европейската седмица на болката, организирана за първи път през 2000 г. Представители на тези организации излязоха с декларация, в която предлагат облекчаването на страданията на хората от болка да бъде включено в списъка на основните права на човека.

Международната асоциация за изследване на болката, основана през 1973 г., насърчава различни изследвания върху болката и болковите синдроми; обслужва пациенти с остра и хронична болка; обединява учени, лекари, медицински специалисти и други специалисти, работещи в областта на „управление на болката“. В момента IASP има повече от 6000 членове от 125 страни.

Болката е неприятно или болезнено усещане, преживяване на физическо или емоционално страдание. Служи като защитен сигнал за реално или предполагаемо увреждане на тъканите или психологически дистрес; болката може да бъде причинена и от нарушения във функционирането на нервната система. Това е един от симптомите на редица заболявания.

Не е тайна, че огромен брой хора по света страдат от болезнени усещания с различна тежест, включително пациенти с рак и хора, заразени с ХИВ. Но не всички от тях имат достъп до болкоуспокояващи. Това може да се дължи както на неразвитата медицинска система в страната, така и на различни законодателни ограничения, регулиращи циркулацията на мощни болкоуспокояващи.

Според световната статистика в момента всеки пети жител на Земята е принуден да преодолява силна или умерена болка всеки ден. Всеки трети от тях не може да води самостоятелен начин на живот. Около 65% от хората, страдащи от хронична болка, имат ограничена или никаква способност да спят правилно, да вършат домакинска работа или да спортуват. Те не участват в обществения живот, не могат да карат кола или дори само да ходят, нямат възможност да общуват пълноценно със семейството си и да живеят пълноценен живот.

Ето защо не е изненадващо, че управлението на болката е неразделна част от живота на много хора. И експертите предупреждават: болката не трябва да се подценява – синдромът на болката без лечение може да доведе до най-неочакваните последици.

Световният ден за борба с болката е още един начин да се привлече вниманието на обществеността, властите и медицинските специалисти към тази тема. Според организаторите на Деня хроничната болка е един от най-подценяваните здравословни проблеми в днешния свят.