До края на 15-ти век Казанското ханство провежда агресивна политика спрямо Русия; затваря търговския път на Волга за руските търговци, извършва постоянни набези, опустошавайки селища и пленявайки руснаците. До средата на 16 век военните действия срещу татарите и борбата за присъединяването на Казанското ханство към Русия значително се засилиха. Но две кампании през 1550 г. са неуспешни.

Правителството на Иван IV Грозни започва сериозна подготовка за нова кампания – провеждат се редица реформи за укрепване на армията, а недалеч от ханството е построена руската крепост Свияжск. За кампанията е събрана голяма и добре въоръжена армия. За Иван Грозни и неговото обкръжение Казанската кампания има не само политическо, но и религиозно значение – това е кампания на православния народ срещу неверниците.

През лятото на 1552 г. руската армия, водена от Иван Грозни, тръгва от Москва и се насочва към Казан. Това е силна крепост от онова време, заобиколена от високи дървени стени с укрепления. От двете страни градът бил защитен от непристъпни реки, с друг дълбок ров.

През август започва обсадата на Казан, която се оказва дълга и трудна. Въпреки активната съпротива на татарите, руските войски превъзхождат по численост и артилерийска мощ. Те използваха бойни кули, обсадни оръжия и минни тунели. И в резултат на експлозията изворът, от който жителите на Казан са вземали вода, е разрушен. И скоро в града започна епидемия. Татарите направиха набези и се опитаха да атакуват руските войски, но безуспешно.

Първо, цар Иван Грозни се опита да проведе мирни преговори: той покани хората на Казан да разчитат на волята на суверена, след което той щеше да им прости. Но те отказаха. Това е началото на енергична подготовка за щурма – отбраната на крепостта е взривена, стените, мостовете и портите са подпалени, а оръдията гърмят непрекъснато.

На 11 октомври 1552 г. войските на цар Иван Грозни започват щурм на града. В резултат на жестоки улични битки столицата на Казанското ханство падна. В града не останал жив нито един от защитниците му, защото царят заповядал да избият всички въоръжени мъже и да вземат в плен само жените и децата. Съдбата на Казан беше решена.

Няколко дни по-късно руската армия се върна към Москва, оставяйки гарнизон в Казан. В резултат на тази кампания Казанското ханство е ликвидирано, а Средната Волга е присъединена към Русия. Възникват предпоставки за напредък към Урал и Сибир и разширяване на търговските връзки със страните от Кавказ и Изтока.