На 11 април в цял свят се чества една паметна дата – Международният ден на освобождението на затворниците от фашистките концлагери. Той е създаден в памет на международното въстание на затворниците от концентрационния лагер Бухенвалд – една от най-големите и най-жестоките фабрики за смърт, което се случи на 11 април 1945 г.
Концентрационните лагери са места за задържане на големи маси от хора, настанени там по политически, социални, расови, религиозни и други причини. Те получават широко разпространение по време на Втората световна война и се намират както в самата нацистка Германия, така и в окупираните от нея територии.
На 22 март 1933 г. в Дахау започва да функционира първият концентрационен лагер в нацистка Германия, а през следващите години нацистите създават огромна мрежа от тези лагери, превърнати в места за организирано, систематично убийство на милиони хора.
Общо повече от 14 хиляди концентрационни лагера, гета и затвори са работили в Германия и окупираните от нея страни. Един от най-големите нацистки концентрационни лагери е Бухенвалд, който започва да функционира близо до германския град Ваймар на 19 юли 1937 г. До 1945 г. има 66 клона и външни работни екипи.
Според самите мъже от SS, затворник, чиято продължителност на живота в лагера е по-малко от година, е донесъл на нацистите почти една и половина хиляди райхсмарки чиста печалба.
Сред другите световноизвестни нацистки концентрационни лагери, в които са държани и загинали десетки и стотици хиляди затворници, са: Аушвиц – 4 милиона затворници, Майданек – 1,38 милиона, Маутхаузен – 122 хиляди, Заксенхаузен – 100 хиляди, Равенсбрюк – 92,7 хиляди, Треблинка – 80 хиляди, Щутхоф – 80 хиляди. Децата под 14 години в тези лагери са били 12-15%.
По време на Втората световна война повече от 20 милиона души от 30 страни по света са преминали през лагерите на смъртта, от които 5 милиона са граждани на Съветския съюз. Приблизително 12 милиона души никога не са доживели до освобождението, включително около 2 милиона деца. Само в Бухенвалд са убити над 56 хиляди души от 18 националности, включително 19 хиляди съветски военнопленници.
През 2023 г., специално за датата 11 април, Министерството на отбраната на Русия пусна исторически раздел на своя уебсайт „Зверското лице на фашизма“. Сред публикуваните материали има множество свидетелства за изтезания, екзекуции и унижения, на които нацистите и техните слуги са подлагали милиони невинни хора, цели нации в концентрационните лагери. Не пощадиха никого – нито деца, нито старци.
На 11 април 1945 г. затворниците от Бухенвалд вдигат международно въстание срещу нацистите и са освободени. Изглежда толкова отдавна. Но не и за тези, минали през ужасите на фашистките зандани. Биографиите на тези хора са истински уроци по смелост за по-младото поколение.
На Нюрнбергския процес през 1946 г. международен трибунал признава, че лишаването от свобода на цивилни граждани на чужди държави, както и принудителното използване на техния труд в интерес на Германия, е не само военно престъпление. То беше класифицирано като престъпление срещу човечеството.
Днес, 11 април, в много страни има различни възпоменателни събития, срещи на бивши затворници, възпоменание на мъртвите, поклонение пред паметта им, полагане на цветя на гробовете и местата за погребение на жертвите на фашизма. В края на краищата, само чрез запазване на паметта за тези ужасни събития и отдаване на почит към хората, които са загинали и оцелели в този ад, можем да се надяваме, че нещо подобно никога няма да се повтори в човешката история.