Всяка година на 11 юли любителите на сладкишите празнуват Световния ден на шоколада . Този вкусен празник е изобретен и проведен за първи път от французите през 1995 г. Според една от версиите, именно на този ден през 16 век в Европа е донесена първата партида какаови зърна.
Между другото, празникът има и няколко други основни дати. Така в редица страни се чества на 7 юли, в САЩ има Ден на млечния шоколад, който се отбелязва на 28 юли, а на 13 септември се отбелязва Международният ден на шоколада.
Смята се, че ацтеките са първите, които са се научили да правят шоколад. Те са го наричали „храна на боговете“ (така се превежда от латински името на шоколадовото дърво Theobroma cacao, върху което растат какаовите зърна). Испанските конкистадори, които първи го донесли в Европа, нарекли деликатеса „черно злато“ и го използвали за укрепване на физическата сила и издръжливост. Не само благородни идалгоси, но и йезуитски монаси били очаровани от новата напитка.
Но характерната горчивина пречела на хората да се насладят на студената напитка и към нея добавяли мед, когато я смляли с настъргани зърна, а за приятен аромат добавяли ванилия, а малко по-късно се появила напитка с анасон и канела. А за по-добра разтворимост испанците решили да сервират напитката топла – така стигнали до горещия шоколад.
Малко по-късно консумацията на шоколад в Европа е ограничена до аристократичните кръгове. Едва в началото на 20-ти век, с появата на индустриалното производство, хора извън аристокрацията могат да се насладят на шоколад. Шоколадът се появява в Русия по време на Петър Велики.Историята разказва, че царят го е донесъл от Запад заедно с кафето.
Видни жени смятали шоколада за афродизиак.
Както е установила съвременната наука, шоколадът съдържа елементи, които насърчават релаксацията и психологическото възстановяване . Тъмният шоколад стимулира отделянето на ендорфини – хормони на щастието, които влияят на центъра на удоволствието, подобряват настроението и поддържат тонуса на тялото.
Съществува и хипотеза, че шоколадът има „противораков“ ефект и е способен да забави процеса на стареене. Но това, в което учените са единодушни, е да отричат способността на шоколада да намалява телесното тегло! В края на краищата, добре известно е, че шоколадът е богат на хранителни вещества, включително мазнини, а следователно и на калории . Те обаче не спорят, че този деликатес е способен да подобри настроението на по-голямата част от населението на света.
На самия Ден на шоколада в различни страни се провеждат фестивали и други събития, посветени на този сладък празник. Особено интересно е да посетите фабрики, заводи или сладкарници, които произвеждат шоколад и неговите производни. Именно тук на всички се разказва как и от какво се прави шоколад, провеждат се всякакви състезания и дегустации, изложби на шоколадови произведения и дори майсторски класове, където можете да се опитате като шоколатиер.