• Датата на събитието е уникална за всяка година. През 2025 г. тази дата е 10 април.

Всяка година на втория четвъртък на април се отбелязва неофициален професионален празник на топ мениджърите – Международен ден на топ мениджъра , който беше учреден през 2009 г. на XI Международен конгрес „Иновативна икономика и качество на управлението“, проведен в Москва, с цел да се подчертае важността на работата на мениджърите, да се отдаде почит на техния професионализъм и отговорност. В крайна сметка успехът на предприятията и следователно напредъкът на обществото зависи от решенията, взети от висшите мениджъри.

Топ мениджмънтът или висшето ръководство е група от ръководители на най-високото ниво на бизнес йерархията. Те са натоварени с определени правомощия за ефективно управление на организацията/компанията. Обикновено топ мениджърите прилагат политиките, формулирани от собственика или борда на директорите на компанията. Те са отговорни не за конкретен процес в организацията, а за системата като цяло – тоест за успеха или провала на дейностите на организацията. Затова талантливият топ мениджър е истинско съкровище за всяка компания.

Обхватът на отговорностите на такъв мениджър е широк – това включва разработване на бизнес стратегия и позиционирането й на пазара, поставяне на задачи и наблюдение на тяхното изпълнение, управление на вътрешни процеси. За да работи успешно, топ мениджърът трябва постоянно да бъде в „потока на бизнеса“, да анализира пазарните тенденции, да разбира посоките на икономическото развитие, настроенията в компанията, да взема своевременни решения за промяна на стратегията или посоката на работа …

Тъй като организациите и компаниите имат различни области на дейност, топ мениджърите също имат различни специализации. Но във всеки случай към такъв лидер се предявяват високи изисквания, обхващащи образователни, личностни и други характеристики. В допълнение към трудовия опит, от топ мениджърите се изисква не само задълбочено разбиране на сферата на дейност и високо ниво на управленски умения, но и способност за стратегическо мислене и отговорност за резултатите от работата.

Разбира се, такава позиция е високо платена и престижна, но е свързана с голяма отговорност и стрес. Следователно не всеки мениджър може да стане топ мениджър. За да направите това, освен професионални знания и опит, трябва да имате умения за самоорганизация и самодисциплина, да сте амбициозни и инициативни, да умеете да управлявате емоциите си и да сте устойчиви на стрес, постоянно да подобрявате уменията си и да се самообучавате, да имате способността бързо да вземате решения в критични ситуации и да поемате отговорност за тях.

Освен това напоследък все повече се набляга на такива качества като креативност и способност за вземане на нестандартни решения, критично мислене и в същото време – творчески подход. Такъв мениджър трябва да може ясно да определя приоритетите в работата, да избира правилните хора и да ги обединява в екип и да бъде многостранен специалист.

Между другото, противно на стереотипите, висшите ръководни позиции не се заемат само от мъже. Според статистиката от 35 до 41% от руските топ мениджъри са представителки на нежния пол.

На професионалния си празник всички висши ръководители на компании получават поздравления от колеги и приятели, а в редица руски региони на този ден се организират обучения, семинари и конференции за обмяна на опит и повишаване на квалификацията, както и различни тържествени и празнични събития.