Изобретението на принципа на химикалката официално се датира от края на 19 век, а изобретяването на химикалка, подобна на съвременната, през 1938 г. принадлежи на унгарския журналист Ласло Биро. Той трябвало да пише много с обикновена химикалка, която изисквала мастилница и оставяла петна, затова измислил идеята да създаде химикалка „безпроблемно“. Изобретението изглеждало обещаващо откъм финансова изгода.
Почти веднага патентът за производство на химикалки е закупен от британските военновъздушни сили за своите пилоти. Те намирали за изключително неудобно да си играят с писалки във въздуха. Скоро след пристигането си в Аржентина, Биро пререгистрирал патента си и го продал на Eversharp за 1 милион долара с голяма печалба. Аржентинската компания създала първото в света масово производство на химикалки. Търговията в страната била отлична: евтиността и практичността на новото устройство привлекли много купувачи.
Когато обаче Евършарп започнал да мисли за завладяване на световния пазар, възникнал голям проблем, причинен от несъвършенството на патентната система по това време. Писалката била патентована от автора само в Унгария и Аржентина. За да се предотврати плагиатство, той трябвало да патентова изобретението във всички страни по света. И тъй като това не било реалистично, идеята за химикалка била открадната от Биро и Евършарп.
На 10 юни 1943 г. находчивият американски пътуващ търговец Милтън Рейнолдс патентова такава писалка в САЩ и организира масовото ѝ производство.
Писалките се продавали в огромни количества. Само за един ден в един магазин в Ню Йорк били продадени 10 хиляди бройки! Изобретателят се опитал да защити правото си върху патента в американски съд, но загубил.
През 1958 г. французинът Марсел Биш усъвършенства химикалката и получава най-евтиния за производство модел, наречен BIC. Това бележи началото на създаването на BIC Corporation, която днес контролира една трета от пазара на продажби на химикалки в Съединените щати.