10 юни е Световният ден на Ар Нуво . Празникът е учреден през 2013 г. по инициатива на унгарското списание Szecessziós Magazin и се провежда в Музея за приложни изкуства в Будапеща.

Тази инициатива беше подкрепена от европейското движение Réseau Art Nouveau Network в Брюксел (Белгия) и от Европейския маршрут на арт нуво в Барселона (Испания).

Неслучайно организаторите на празника избраха 10 юни за дата на неговото честване . Тази дата е символична като ден в памет на двама велики архитекти от епохата на Ар Нуво, които са починали: Одьон Лехнер и Антонио Гауди . Между другото, Лехнер е архитект на Музея за приложни изкуства в Будапеща, построен в края на 19 век по негов проект, където през 2013 г. за първи път се проведе Световният ден на Ар Нуво. Денят в памет на тези двама забележителни архитекти се превърна в символ за организаторите на празника и изпълни основната му цел – запазване на спомена за културното наследство на епохата на Ар Нуво.

Отклонението от интерпретациите на художествените стилове от минали исторически епохи, както и опитът за съчетаване на практичен мироглед в ерата на индустриализма със символизъм и романтизъм, доведоха до раждането на нов художествен стил в края на 19 век, който беше наречен „модернизъм“.

Заслужава да се отбележи, че в различните страни този стил е бил наричан по различен начин: Ар Нуво във Франция, Югендстил в Германия, Модернизъм в Испания, Модерен стил в Англия, Сецесион в Австро-Унгария, Ар Нуво в Русия и др. Различните произношения на името на стила, по същество, са означавали с малки разлики основната същност на стила – нов, модерен, млад, отделен или специален. Основният стремеж на Ар Нуво е бил опит за съчетаване на практичността и функционалността с естетическото възприятие на света, с природата и нейната красота.

Работейки в тази посока, много архитекти с интерес и успешно въведоха на практика използването на нови строителни материали и технологии (стомана, бетон), стремейки се да се отдалечат от прави линии и ъгли, симетрия, давайки предпочитание на плавни извивки, линии, орнаменти. Същите тези характеристики бяха присъщи на епохата на Арт Нуво и на творчеството на скулптори, художници, графици, бижутери.

Движението „Резо Ар Нуво“, което се появява в Европа през 1999 г., обединява архитекти, историци на изкуството, културни експерти, културни и артистични дейци, музейни работници и реставратори с цел изучаване на развитието на стила Ар Нуво, както и запазване на неговото наследство и памет.

Честването на Световния ден на Ар Нуво обикновено е тематично. Всяка година събитията са посветени на определени елементи от архитектурата и скулптурата, създадени според каноните на стила Ар Нуво. Всяка година повечето европейски страни провеждат фотоконкурси, изложби, екскурзии и семинари за тази цел, както и представят книги и документални филми, посветени на уникално явление в историята на културата и изкуството – стила Ар Нуво.