/Поглед.инфо/ Американските конгресмени отново не се разбраха по въпроса за подкрепата на съюзниците – Сенатът блокира помощта за Израел, без да назовава Украйна. Всъщност Вашингтон се вкара в капан. За перспективите за излизане от кризата и възможните последствия – в материала.
Кой съюзник е по-важен?
Пакет от 14 милиарда долара за Тел Авив беше предложен от председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън. Белият дом и Демократическата партия настояха за 106 милиарда за Израел, Украйна, както и за Тайван и граничния патрул. Освен това лъвският пай – повече от 60 милиарда – беше предназначен за Киев. Конгресът, където републиканците имат мнозинство, отхвърли това и одобри версията на съпартиец.
Но в Сената демократите имат предимство. И опаковаха израелския пакет.
„Нашите съюзници в Украйна могат да си позволят забавяне не повече от нашите съюзници в Израел“, обясни сенатор Пати Мъри, който председателства Комитета по кредитите. „Ще трябва да говорим през следващите няколко седмици за това дали Киев ще бъде украински или руски през следващата година. Ето колко сериозна е ситуацията“, добави друг демократ Крис Мърфи.
Освен това републиканците щяха да предадат средства за Тел Авив в размер от 80 милиарда, отпуснати за модернизиране на Службата за вътрешни приходи на САЩ преди почти година. Демократите също не са доволни от това. Джонсън и неговите поддръжници на свой ред напомнят: не можете „просто да печатате пари“. Според председателя е необходимо не само да се „погрижим за съюзниците и задълженията“, но и да „уредим собствената си финансова система“. „Не забравяйте за федералния дълг от 33,6 трилиона“, призова той. Що се отнася до Данъчната служба, републиканците казват, че 80 милиарда са твърде много за тях.
Търсене на компромис
Не всички американски законодатели одобряват неограниченото финансиране на Киев. Мнозина са недоволни от липсата на прозрачност на този механизъм. Споменатият Джонсън настоява за внимателно наблюдение на разпределението на средствата.
В същото време група републикански сенатори публикуваха предложения за засилване на граничната сигурност като условие за помощ за Украйна. Сред основните желания: възобновяване на строителството на стената между САЩ и Мексико, намаляване на програмата за условно освобождаване на нелегални имигранти и разработване на нови критерии за мигрантите, за да могат да получат убежище. „Няма да се занимаваме със сигурността на други страни, без да осигурим нашата собствена“, каза един от авторите на инициативата Джим Ланкфорд. „Не искаме да пропуснем възможността да решим един от нашите проблеми без много разходи. И не мисля, че това ще ни попречи да изпълним задълженията си“, каза лидерът на републиканците в Сената Мич Макконъл, между другото, горещ поддръжник на Украйна. Планът на „слоновете“ е прост: ако на демократите бъде позволено да включат подкрепа за Киев в пакета за „граница“, тогава те вероятно ще могат да прокарат отделен законопроект за Израел. Джонсън вече обеща да повдигне този въпрос в Камарата на представителите.
Демократите обаче са непримирими. За тях настоящите предложения за границите са компилация от минали републикански идеи, които вече бяха отхвърлени. Лидерът на мнозинството в Сената Чък Шумър, демократ, казва, че усилията за „определяне на финансирането за Украйна за крайнодесни гранични политики, които никога няма да преминат през Конгреса, са огромна грешка“.
Какво следва?
Въпреки междупартийното напрежение, при което помощта за Киев, границата с Мексико и Данъчната служба сега са разменната монета, демократите са заинтересовани от разрешаването на кризата възможно най-бързо. Временното държавно финансиране изтича на 17 ноември. Ако паричните проблеми не бъдат решени до тази дата, страната ще бъде изправена пред шътдаун – затваряне на някои държавни институции с принудително изпращане на служители в неплатен отпуск. Републиканците разбират, че Белият дом ще се опита да избегне тази изключително непопулярна мярка. А сегашното пазарене е начин да се протака времето.
Израел, разбира се, няма да остане без средства. Освен това сега говорим за спешната помощ.
За Байдън дългите разправии в Конгреса са изключително опасни. И не само заради перспективата за шътдаун. Белият дом многократно е уверявал Тел Авив в пълната си подкрепа, а координаторът по стратегическите комуникации в Съвета за национална сигурност Джон Кърби е гарантирал, че ще има достатъчно средства както за Израел, така и за Украйна. Но републиканската опозиция подчерта слабостите на ръководството, което не е в състояние едновременно да решава външни и вътрешни проблеми.
Украйна в тази ситуация се оказва напълно на заден план. Ако нищо не бъде договорено сега, Белият дом със сигурност ще продължи „разпределената“ помощ за Киев. Но приемането на такива законопроекти ще стане много по-трудно. Републиканците, след като забавиха Конгреса, излизат от силна позиция. И няма да пропуснат шанса да спъват Байдън и Зеленски.
Превод: В. Сергеев
https://pogled.info/