Независимият кандидат за президент на Румъния Виктор Понта си навлече критики, след като сподели в подкаст, че като министър-председател е наредил наводняване на румънски села по поречието на Дунав, за да спаси от наводнение Белград, съобщават румънските медии и БТА.
В подкаста „Хайде, на живо с Турческу и Андроник“, излъчен вчера, Понта сподели, че се гордее с решението, което е взел през 2014 г. в качеството на премиер на Румъния. Понта сподели, че в знак на благодарност е получил сръбско гражданство, от което сега иска да се откаже заради участието си в президентските избори през май.
След изявленията в подкаста Понта бе подложен на критики в интернет, поради което днес направи нова публикация, в която заяви, че „нито един румънец не е бил в опасност“ тогава.
Телевизия Диджи 24 припомня, че в южната част на Румъния през 2014 г. станаха големи наводнения. През месец май над 1500 хектара земеделски култури, пасища и гори бяха наводнени от преливането на Дунав, като бяха засегнати селищата Бекет, Писку Век, Деса и Четате.
В Сърбия тогавашният премиер заяви, че страната му се сблъсква с „бедствие с библейски мащаби“, припомня румънската телевизия. Сърбия и Босна и Херцеговина поискаха тогава международна помощ, припомня още Диджи 24.
„Румънците трябва да знаят, че през 2014 г. станаха най-големите наводнения в Европа за последните 120 години, които причиниха жертви и огромни унищожения! В Румъния, за щастие, взехме заедно със специалисти необходимите мерки, а животът на нито един румънец не е бил в опасност. Минималните материални щети бяха поправени веднага и бяха отпуснати обезщетения“, посочва в публикацията си Виктор Понта и допълва, че като добър съсед, Румъния е помогнала на страните в опасност.
„Един лидер взима бързи и правилни решения и аз това направих! Тези, които сега ме обвиняват сляпо, работеха през 2014 г. заедно с мен в правителството! Заедно защитихме румънците и помогнахме на съседите! И така и трябва да продължим да правим!“, написа Понта във Фейсбук.
Друг независим кандидат за президент – кметът на Букурещ Никушор Дан, пък поиска от премиера Марчел Чолаку да разсекрети и да публикува всички документи, свързани с решенията на Виктор Понта през 2014 г. във връзка с наводненията в южната част на Румъния.
„Виктор Понта разказа как през 2014 г., когато беше премиер, е избрал да бъдат наводнени румънски села, за да не прелее Дунав в Белград. Това е впечатляващо, особено като имаме предвид неговата така наречена „суверенистка“ кампания под лозунга „Румъния на първо място!“, написа Никушор Дан във Фейсбук и поиска разсекретяване на документите, свързани с решението на Понта.
„Румънците имат право да знаят на какво се е основавало решението на Виктор Понта да наводни румънски села по брега на Дунав“, посочи още Никушор Дан.
Премиерът Марчел Чолаку пък поиска от Виктор Понта да се оттегли от надпреварата за президентския пост след изявленията му в подкаста, съобщава Диджи 24.
„Когато си министър-председател, има много моменти, в които си принуден да вземаш трудни решения. Но те никога не трябва да се крият от собствените граждани. Да признаеш ясно след години, че си бил съгласен като министър-председател на Румъния да наводниш румънски села, за да спасиш чуждестранни градове, и да се хвалиш, че за компенсация си получил гражданство на друга държава, ясно е, че играта на суверенизъм не издържа“, написа Марчел Чолаку във Фейсбук.
Настоящият министър-председател на Румъния каза още, че Понта, в позицията си на премиер, е трябвало да защитава собствената си държава и граждани“.
„Виктор, вземи поне сега правилно решение! Оттегли се от надпреварата!“, призова Марчел Чолаку. „Поне в последния момент изкупи огромната грешка, направена тогава! Постави поне сега Румъния наистина на първо място!“, призова Марчел Чолаку в публикацията.
Лозунгът на Виктор Понта в кампанията му за президент е „Румъния на първо място“. Той е бивш премиер на Румъния от периода 2012-2015 г. и бивш лидер на Социалдемократическата партия, оглавявана сега от Марчел Чолаку. Виктор Понта напусна редиците на партията неотдавна заради несъгласие с общата кандидатура за президент на управляващата коалиция, в която влизат Социалдемократическата партия, Национално-либералната партия и Демократичен съюз на унгарците в Румъния.