Читалището в разградското село Дряновец от 130 години е пазител на българските традиции и духовност, казва секретарят на културната институция

0
10



Преди повече от век, на 6 май 1895 г., група будни жители на разградското село Дряновец слагат основите на българския храм на духовността – Народно читалище „Напредък“. И днес, то продължава да бъде културно-обществен център на селото и пазител на българските традиции и духовност. Това каза в интервю за БТА секретарят на културната институция Севдалина Петрова. Читалището в разградското село днес чества 130-годишнината от основаването си, като събитието ще бъде отбелязано с празнична програма, подготвена от Смесена фолклорна група „Капанка”, Мъжката фолклорна група и детска вокална група. Участие в празничния концерт, който ще се проведе пред читалището, ще вземат също групата за обработен фолклор „Здравец” при Народно читалище „Слънчев лъч 1906 г.” в село Островче и музикалната формация „Хитър Петър”.

Петрова подчерта, че 130 години са внушителна възраст за една културна институция, като се има предвид в какви времена е създадена. „Времена, в които няма държава, няма проекти, няма министерства. Но българинът е осъзнал, че за да върви напред, да се развива, трябва да знае, да е образован. Децата му също трябва да знаят и да са образовани. Така се раждат читалищата, така се ражда и нашето читалище“, каза секретарят на културната институция. Тя обясни, че през годините е имало моменти на прекъсвания, когато читалището не е функционирало. „Сградата на културната институция е построена през 1922 г. заедно с тогавашната потребителна кооперация „Единство”. През 1949 г. се взема решение да се построи допълнителна стая, предназначена за актьорна, но по-късно е съборена. През 1964 г. се монтират столовете в салона, като предварително повдигат пода, за да има наклон. Електрификацията на сградата е направена през 1957 г.“, обясни читалищният секретар. Тя добави, че читалищното дело започва с организиране на вечеринки и забави, изнасяне на доклади и реферати от местни учители. Сформира се театрална трупа, която изнася представления в селото и околните села. Има танцов състав и хоров колектив, който е наброявал 120 човека. 

„Народно читалище „Напредък 1895“ и в новото време се опитва да поддържа духа в Дряновец, чрез различните форми на изкуство, като отново водещи са танците и театъра“, заяви Севдалина Петрова. По думите й може би именно театралната трупа е тази, която отличава читалището в Дряновец от останалите културни институции в региона. Тя изнася представления два пъти в годината – за Коледа и за Националния празник на България. „Всяко читалище е различно, защото местната общност е различна. Има различна визия, защото работи според потребностите на своите хора. Донякъде дейностите в читалищата се препокриват – всяко читалище има библиотека, читалня. Почти всички имат групи за изворен фолклор. Но това, което е най-ценното в нашето читалище, са хората. Те имат желание за работа и хъс на победители“, добави секретарят на културната институция. 

Тя подчерта, че читалището в Дряновец реализира богата културна дейност. Самодейците пресъздават народните обичаи и нагледно показват, че народните традиции и обичаи са живи и се предават от поколение на поколение. Като най-запомнящи се събития според Петрова са участията на групите в събори и фестивали с конкурсен характер. Според нея добрата оценка винаги мотивира, а всяко участие си носи своята емоция и преживяване. Сред най-близките прояви, които предстоят пред самодейците от читалището, са фестивалът „Читалището – живото наследство на България”. Той ще съвмести Регионалния преглед – селекция за Копривщица 2025 г. и Капанския събор в с . Гецово.  

Севдалина Петрова смята, че предизвикателствата пред читалищата са хората, най-вече младите. „Трябва да привлечем тяхното внимание и интерес към народното творчество, за да я има приемствеността. Един ден и те да могат да кажат „Имало едно време…”, добави секретарят  на НЧ „Напредък 1895“ в Дряновец. 

Тя изрази благодарността си към самодейците и всички, които се занимават с читалищно дело. Петрова им пожела преди всичко да са здрави и все така всеотдайни, за да надграждат постигнатото в читалището. „Всички ние, ръководство, членове на читалището, ръководители и участници в самодейните групи посрещаме годишнината с палитра от чувства. На уважение към всички, които са били преди нас в читалището, на благодарност към тези, които отделят от свободното си време, за да се подготви празника“, допълни Севдалина Петрова. 



Източник БТА