Челси изхвърли Дортмунд от турнира на богатите

0
367

Челси срази Борусия (Дортмунд) с 2:0 на “Стамфорд Бридж” и с общ резултат 2:1 се класира за 1/4-финалите на Шампионската лига. “Сините” имаха да наваксват гол пасив от първия мач и Рахийм Стърлинг (44) изравни общия резултат, а след почивката германският нападател Кай Хавертц (53-дузпа) при повторно изпълнение от бялата точка се разписа и в крайна сметка прати лондончани в следващата фаза. Това бе първи мач за тима на Греъм Потър през 2023 година, в който играчите му вкарват 2 гола в противниковата врата.

Заради задръстване в Лондон и късното пристигане на гостите, началото на мача се забави с 10 минути. Вестфалци пък  трябваше да правят принудителна смяна още 5-ата минута, когато един от най-добрите им футболисти Юлиан Бранд и бе заменен от Джовани Рейна. Две минути след това Жоао Феликс нахлу по левия фланг, но вратарят на гостите Алекс Майер скъси ъгъла и спаси удара на португалеца. Секунди по-късно удар на Кай Хавертц пък премина над вратата.

Германският тим поизравни играта и в 17-ата минута Марко Ройс шутира от пряк свободен удар от 25 метра, но Кепа спаси с блестяща намеса. Девет минути по-късно Хавертц засече ниско центриране отдясно и с плътен удар прати топката в левия страничен стълб.

В 36-ата минута Майер спаси удар на Рахийм Стърлинг, но топката обаче стигна до Хавертц, който с много красив удар от 15-ина метра се разписа, но бе отсъдена засада при извеждащото подаване към англичанина. Пет минути след това Жоао Феликс стреля от границата на вратарското поле, но стражът на вестфалци отново спаси.

“Сините” материализираха превъзходството си в 44-ата минута, когато Хавертц пусна пас с пета към Бен Чилуел, който центрира по земя. Рахийм Старлинг стигна до топката, но не успя да отправи добър удар, но топката остана в негово владение и при втория опит я прати под гредата за 1:0. До края на полувремето Дортмунд имаше шанс да изравни, но Рафаел Герейро не нанесе добър удар.

Веднага след почивката Чилуел центрира отляво и топката рикошира в ръката на Мариус Волф. Първоначално съдията Дани Маккели даде сигнал играта да продължи, но след преразглеждане с ВАР посочи бялата точка, а Кай Хавертц шутира в страничната греда. ВАР обаче отново се намеси и Маккели даде сигнал за пребиване на дузпата заради навлизане на играчи на гостите в наказателното поле преди удара по топката. Хавертц този път не сгреши и прати топката в долния ляв ъгъл на вратата за 2:0.

Гостите опитаха бързо да се върнат в мача, но шут на Рейна срещна главата на Чилуел, а в 58-ата минута Себастиен Алер стреля, но след рикошет в защитник топката стигна до Джуд Белингам, който шутира встрани от вратата. В 64-ата минута гостите направиха атака отдясно, при която Рейна подаде към Волф, но неговият шут бе спасен от Кепа.

“Сините” действаха вече на контраатака и при такава в 76-ата минута Стърлинг бе изведен зад защитата на Дортмунд, след което подаде на Конър Галахър, който вкара на празна врата, но голът не бе зачетен заради засада.

Минута преди края на редовното време Волф качи топката на главата на Белингам, но след удара топката кацна върху мрежата на вратата. Гостите получиха шест минути добавено време в търсене на така желания гол, който да прати мача в продължения, а в петата от тях Волф имаше шанс да се разпише. След рикошет обаче топката се озова в ръцете на Кепа.

ЧЕЛСИ – БОРУСИЯ (ДОРТМУНД) 2:0
(в първия мач 0:1, общ резултат 2:1)
1:0 Рахийм Стърлинг (44), 2:0 Кай Хавертц (53-дузпа)

Челси: 1. Кепа Арисабалага  – 24. Рийс Джеймс, 26. Калиду Кулибали, 33. Уесли Фофана, 32. Марк Кукурея , 8. Матео Ковачич (8310. Кристиан Пулишич), 5. Енцо Фернандес  (8720. Денис Закария), 21. Бен Чилуел , 17. Рахийм Стърлинг  (83, 29. Кай Хаверц , 11. Жоао Феликс (6723. Конър Галахър)
Резерви: 13. Маркъс Бетинели, 47. Лукас Бергстрьом, 10. Кристиан Пулишич, 12. Рубен Лофтъс-Чийк, 14. Трево Чалоба, 15. Михайло Мудрик, 20. Денис Закария, 22. Хаким Зиеш, 23. Конър Галахър, 30. Керни Чуквуемека, 67. Люис Хол
Треньор: Греъм Потър

Борусия (Дортмунд): 33. Алекс Майер, 17. Мариус Волф , 25. Никлас Зюле , 4. Нико Шлотербек, 13. Рафаел Герейро, 22. Джуд Белингам , 23. Емре Джан, 6. Салих Йозджан (6443. Джейми Байноу-Гитънс), 19. Юлиан Бранд (57. Джовани Рейна), 11. Марко Ройс, 9. Себастиен Алер (7721. Дониел Мален)
Резерви: 1. Грегор Кобел, 38. Лука Унбенхаун, 7. Джовани Рейна, 8. Махмуд Дахуд, 15. Матс Хумелс, 20. Антони Модест, 21. Дониел Мален, 24. Тома Мюние, 30. Феликс Паслак, 36. Том Рьоте, 43. Джейми Байноу-Гитънс, 44. Сумола Кулибали