ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: ЧЕРНОМОРЕЦ (БАЛЧИК) И КАРИАНА ЗАВЪРШИХА 0:0 ВЪВ ВАРНА; БИЛЕТИТЕ ЗА ЕВРО 2019 ВЕЧЕ СА В ПРОДАЖБА; ЛЕВСКИ ОТНОВО СПРЯ ЦСКА-СОФИЯ; ЛУДОГОРЕЦ СРАЗИ БОТЕВ (ПЛОВДИВ) С 3:0; ЗАЩИТНИЦИ БЛЕСТЯТ ЗА БАРСА СРЕЩУ РЕАЛ СОСИЕДАД; ЮВЕНТУС ОБЪРНА ФИОРЕНТИНА И ОТНОВО Е ШАМПИОН; РОНАЛДО: НА 1000% ОСТАВАМ В ЮВЕНТУС

0
1127

ЧЕРНОМОРЕЦ (БАЛЧИК) И КАРИАНА ЗАВЪРШИХА 0:0 ВЪВ ВАРНА

Отборът на Черноморец (Балчик) спря черната си серия във Втора професионална лига. Футболистите на Георги Иванов-Геша завършиха наравно 0:0 със състава на Кариана (Ерден), който се бори за оцеляването си във втория ешелон. Двубоят се игра на стадион “Младост” във Варна, тъй като съоръжението на Черноморец в Балчик се подготвя за домакинството си на мачове от европейското първенство за девойки, на което България е домакин в началото на месец май. Играчите на Геша и тези на Кариана не предложиха особено качествен футбол. Играта се водеше предимно в централната част на терена, нападателите рядко излизаха на стрелкови позиции и логично нулевото равенство се запази до последния съдийски сигнал.

След този мач Черноморец е на 9-о място във временното класиране с актив от 30 точки, на 9 точки от зоната на изпадащите. Следващият двубой за момчетата на Георги Иванов ще е в четвъртък, когато ще гостуват на Струмска слава (Радомир).

Съставът на Черноморец (Балчик): Християн Христов, Даниел Граматиков, Генади Луго, Мирослав Начев, Виктор Митев, Валери Христов (66-Янаки Смирнов), Дони Дончев, Цветан Илиев, Николай Иванов, Валентин Йосков (89-Кристиян Георгиев), Юнуз Юнуз (75-Румен Касабов).

22 април 2019 г., понеделник, 19:00 ч.

Монтана 1921 (Монтана) – Ботев (Гълъбово)

25 април 2019 г., четвъртък, 17:00 ч.

Струмска слава (Радомир) – Черноморец (Балчик)

Поморие (Поморие) – Царско село 2015 (София)

25 април 2019 г., четвъртък, 19:00 ч:

Пирин (Благоевград) – Локомотив (Г. Оряховица)

26 април 2019 г., петък, 17:00 ч.

Литекс (Ловеч) – Локомотив 1929 (София)

Кариана (Ерден) – Монтана 1921 (Монтана)

Арда 1924 (Кърджали) – Добруджа 1919 (Добрич)

29 април 2019 г., понеделник, 17:00 ч.

Ботев (Гълъбово) – Лудогорец II (Разград)

30 април 2019 г., вторник, 19:00 ч.

ЦСКА 1948 (София) – Несебър (Несебър)

БИЛЕТИТЕ ЗА ЕВРО 2019 ВЕЧЕ СА В ПРОДАЖБА

Билетите за мачовете от груповата фаза на предстоящото от 5 до 17 май Европейско първенство за девойки до 17 години в България вече са в продажба на цена 2 лв. Пропуските са налични в мрежата на партньорите на Българския футболен съюз от “Ивентим”. В деня на съответните двубои пък билети ще се продават и на касите на стадионите в Добрич, Балчик, Каварна и Албена. Припомняме, че страната ни ще бъде домакин на европейския шампионат, който ще събере на едно място най-добрите девойки до 17 години на Стария континент. Участието на родната селекция ще бъде първо в историята на футбола ни. “Лъвиците” ни, водени от селекционера Троян Радулов, попаднаха в една група с Португалия, Испания и Дания.

България ще открие официално Евро 2019 с двубой срещу Португалия от 14:00 ч. на 5 май, неделя, в Добрич. Три дни след срещата на стадион “Дружба” момичетата на Тони Радулов приемат Испания в Балчик. На 11 май, отново в Белия град, “лъвиците” ни ще играят с Дания в последния си мач от груповата фаза на първенството.

Билетите могат да бъдат закупени от сайта на “Ивентим” или в партньорската мрежа от обекти – бензиностанции OMV, книжарници „Orange“, Български пощи и „Технополис“. Обектите в градовете домакини са: Балчик – Български пощи (ул. “Иван Вазов” №2), Добрич – Български пощи (гр. Ген. Тошево, ул. “3-ти март” №7; ул. “Христо Ботев” №97 и пл. “Свобода” №7), „Технополис” – Добрич (Околовръстен път Добротица 54) ОМV Добрич (бул. „Русия“), Каварна – Български пощи (ул. Добротица № 29).

ЛЕВСКИ ОТНОВО СПРЯ ЦСКА-СОФИЯ

Голямото дерби на Първа лига между ЦСКА-София и Левски не излъчи победител. Сблъсъкът от 4-ия кръг на шампионския плейоф този път не видя нито голове, нито автоголове, като завърши 0:0. Така за трети път през този сезон “сините” спряха “червените” по пътя за първото място, като отново Николай Михайлов и компания не допуснаха попадение. В предните двама мача от сезона 26-кратните шампиони бяха спечелили с по 1:0, като и в двете срещи победиха благодарение на автоголове – на Витаутас Черниаускас и Стивън Перейра. Тогава, както и сега, при успех “червените” можеха да се залепят за върха. Двата тима имаха по една греда. Първо Кристиян Малинов нацели страничния стълб в 8-ата минута, а веднага след почивката Станислав Костов разтресе вратата на „армейците”. Реферът Станислав Тодоров имаше няколко странни отсъждания, като двата тима имаха претенции за някои ситуации, а “червените” искаха и дузпа. Изненадващо пък не беше почетена с минута мълчание синята легенда Сашо Костов, който ни напусна през седмицата, а и играчите на Левски не играха с черни ленти на ръцете.

Съставът на Любослав Пенев остана на второ място с 65 точки, като вече изостава на пет точки от Лудогорец. Левски остана трети с 59 точки. Това беше първо равенство 0:0 между двата тима от създаването на Първа лига през 2016 година, като “червените” останаха с предимство при победите – четири на три, но за първи път са в серия от три мача без успех.

Няколко български тийнейджъри бяха титуляри за двата тима. 19-годишният Иван Турицов и 18-годишният Валентин Антов започнаха за “червените”, докато Станислав Иванов, който тази седмица навърши 20 години, и 19-годишният Илия Юруков стартираха за “сините”. 21-годишният Стойчо Атанасов също бе титуляр за символичните домакини. На пейката “червените” имаха още 16-годишния Мартин Смоленски, 17-годишния Йоан Бауренски и 21-годишния Ангел Лясков, докато на пейката при “сините” бяха 16-годишният Мартин Д. Петков, 18-годишният Мартин Петков и 17-годишният Симеон Йорданов.

ЛУДОГОРЕЦ СРАЗИ БОТЕВ (ПЛОВДИВ) С 3:0

Лудогорец се наложи над Ботев (Пловдив) с 3:0 в мач от четвъртия кръг от първата шестица. По този начин българският шампион увеличи преднината си на пет точки пред втория в класирането ЦСКА-София.

Първото попадение реализира Драгош Григоре в 37-ата минута от дузпа. В 45-ата минута влезлият като резерва Якуб Шверчок удвои. Полякът реализира за втори път в 89-ата минута.

Срещата започна с две опасности пред вратата на пловдивчани. Марселиньо имаше възможност да отбележи след центриране отляво, но не уцели добре топката. Малко по-късно Сисиньо шутира с левия крак. Кайзер обаче внимаваше и изби в корнер. В 20-ата минута и Вандерсон опита късмета си. Адриан Попа финтира по лявото крило и центрира към своя съотборник. Бразилецът овладя и шутира, но топката бе парирана от играч на “канарчетата” и излезе в корнер. Малко по-късно Клаудио Кешерю напусна принудително терена заради контузия. На негово място влезе Якуб Шверчок. В 37-ата минута българският шампион излезе напред. Драгош Григоре се разписа от дузпа след нарушение на Кайзер срещу Марселиньо – 1:0. В 45-ата минута Якуб Шверчок удвои с красиво попадение. Нападателят премина с лекота на скорост Ничев, след което същото направи и с Кайзер. Останал под ъгъл, таранът опъна мрежата с прецизен удар по земя за 2:0.

Втората част не се отличаваше кой знае колко от първото полувреме. Домакините атакуваха, а гостите се бранеха. Като цяло “канарчетата” не успяха да застрашат сериозно нито веднъж вратата на Пламен Илиев. В 76-ата минута Лудогорец създаде първото чисто голово положение за втората част. Попа се пусна по дясното крило и върна към Шварчок, който от чиста позиция прати топката над напречната греда. Три минути по-късно Шверчок свали към Марселиньо, но бразилецът шутира слабо, като логично за Кайзер не бе проблем да се справи със ситуацията. В 89-ата минута Шверчок се разписа за втори път, като голът отново бе на висота. Полякът пое топката, освободи се от играч на гостите и намери Марселиньо. Бразилецът му върна незабавно жеста, като го изведе на стрелкова позиция. Шверчок пусна кълбото по земя в далечния ъгъл за крайното – 3:0.

ЗАЩИТНИЦИ БЛЕСТЯТ ЗА БАРСА СРЕЩУ РЕАЛ СОСИЕДАД

Барселона постигна трудна победа с 2:1 над Реал Сосиедад в домакинството си от 33-ия кръг в Примера дивисион. Този път героите за домакините на “Камп Ноу” не бяха звездните нападатели, а двама от защитниците. Клеман Ленгле откри резултата в 45-ата минута, след това гостите изравниха чрез Хуанми в 62-ата, но Жорди Алба донесе успеха на каталунците в 64-ата минута. Така Барса направи нова важна крачка към титлата. Гостите пък могат да бъдат горди от представянето си, тъй като с нищо не отстъпваха на именития си съперник и малко не им достигна да вземат нещо от този двубой.

Барса излезе с Луис Суарес, Лионел Меси и Усман Дембеле в атака, а в средата действаха Артуро Видал, Артур и Иван Ракитич. За гостите атаката водеше Вилиан Жозе, а от по-задни позиции го подкрепяха Микел Оярсабал, Хуанми и Микел Мерино.

Барселона започна мача по-активно, но в първия четвърт час липсваха головите положения. Лионел Меси имаше една добра възможност да обстрелва съперниковата врата от фаул, но шутира в стената. И второто положение за каталунците в мача отново бе от фаул. Този път Меси стреля доста по-опасно, но топката премина на сантиметри над напречната греда. В 31-ата минута Меси нахлу на скорост в наказателното поле, но вратарят излезе предвидливо и попречи на аржентинеца да отправи голов удар. В 36-ата минута Реал създаде най-интересното положение до момента и бе изключително близо до откриване на резултата. Хуанми получи извеждащ пас и стреля отблизо, но Марк-Андре тер Щеген с блестяща намеса опази вратата си, а след това и Вилиан Жозе не успя да отбележи при добавката. В 41-ата минута и Барса показа зъби. Меси навърза няколко играчи в пеналта и подаде за Жорди Алба, той продължи към Луис Суарес, който отправи силен удар по земя, спасен от вратаря. В самия край на първата част домакините откриха резултата. Дембеле центрира от корнер и Клеман Ленгле с глава насочи топката във вратата за 1:0.

В 51-ата минута шут на Вилиан Жозе рикошира в защитник и Тер Щеген трябваше да показва класа, за да опази вратата си. В 58-ата минута Меси с прекрасен пас изведе Дембеле на чудесна позиция, французинът стреля от движение с техничен удар, но малко не му достигна да отбележи много красив гол. Добрата игра на баските от началото на втората част доведе до изравнителен гол. В 62-ата минута Микел Мерино показа страхотен поглед над играта и подаде извеждащ пас за Хуанми в наказателното поле, а той с шпагат успя да изпревари Тер Щеген и да отбележи за 1:1. Радостта на гостите обаче бе твърде кратка. В 64-ата минута Меси намери Алба в наказателното поле, той финтира защитник и с прекрасен диагонален удар вкара за 2:1. В ситуацията останаха съмнение за засада на Усман Дембеле, който бе зад защитата при удара и като че ли пречеше на видимостта на вратаря. В 79-ата минута Ракитич бе изведен отляво, но ударът му бе покрай вратата. Две минути по-късно при едно центриране от фаул Видал успя да засече топката, но не и да я насочи към вратата.

Така Барселона си върна преднината от 9 точки на върха пред Атлетико (Мадрид), като вече има 77 в актива си. Реал Сосиедад остава на 10-о място с 41 точки.

ЮВЕНТУС ОБЪРНА ФИОРЕНТИНА И ОТНОВО Е ШАМПИОН

Италианският колос Ювентус спечели за пореден път шампионската титла в Серия “А”. Звездите на Масимилиано Алегри победиха с 2:1 Фиорентина и за осми пореден път триумфираха като шампиони на Ботуша. По този начин “зебрите” измиха горчилката след отпадането от Аякс в Шампионската лига. Официално това е титла номер 35 в историята на Старата госпожа, макар че клубът и неговите тифози броят и отнетите първи места от 2005 и 2006 година. Разликата в класирането между Юве и преследвача Наполи вече е 20 точки и така на практика торинският тим вече е недостижим на върха.

Атаката на “зебрите” водеше мегазвездата Кристиано Роналдо, на когото помагаха по фланговете Федерико Бернардески и Хуан Куадрадо. CR7 вече може да се похвали с шампионска титла в трета страна, след като преди това спечели първото място в Премиър лийг с Манчестър Юнайтед (три пъти) и Ла Лига с Реал Мадрид (два пъти).

На отбора на Макс Алегри му беше достатъчно и равенство на “Алианц Стейдиъм”, за да спечели осмата поредна титла на Ботуша. Любопитно е, че по-рано Юве стана шампион на Италия и при жените.

Дербито започна кошмарно за торинския клуб. В шестата минута Никола Миленкович простреля вратата на домакините със силен шут от границата на вратарското поле – 1:0 за гостите. Статистиката показва, че това е най-бързият гол, паднал в мрежата на шампионите през този сезон. В 11-ата минута Моралас пробва мерника си отдясно, но топката профуча над вратата. Малко след това Роналдо поиска дузпа за избутване в наказателното поле от страна на Федерико Чекерини. Главният съдия Фабрицио Паскуа обаче даде знак играта да продължи. Последва опасна контра на “виолетовите”, но Леонардо Бонучи предотврати второ попадение във вратата на Шчесни с намеса в точния момент. В 34-ата минута Киеза можеше да направи 2:0 за гостуващия състав, но ударът му се спря в гредата. След 180 секунди Алекс Сандро с плонж след корнер изравни резултата – 1:1, което вече бе достатъчно за Юве за шампионската титла. Две минути преди почивката Киеза отново нямаше шанс – гредата за втори път спаси Шчесни от ново попадение в мрежата му.

В началото на второто полувреме аржентинският бранител на Фиорентина Херман Пецейя имаше малшанс да си отбележи автогол и да поднесе на домакините титлата на тепсия – 2:1 за “зебрите”. До края дербито се доиграваше, а след последния съдийски сигнал шампионите започнаха да празнуват с шампанско на игрището. Фиорентина пък продължава да няма победа в Серия “А” от средата на февруари, което говори за кризата, в която се намира отборът на Винченцо Монтела.

РОНАЛДО: НА 1000% ОСТАВАМ В ЮВЕНТУС

Звездата на Ювентус Кристиано Роналдо окончателно сложи край на слуховете за своето бъдеще в клуба. В последните дни на Апенините се заговори, че португалецът е крайно разочарован от отпадането на 1/4-финала в Шампионската лига от Аякс и няма да изпълни договора си с торинци. Той обаче заяви след мача с Фиорентина (2:1), който гарантира спечелването на Скудетото от “бианконерите”, че няма намерение да си ходи. “Оставам в Ювентус на 1000 процента. Смятам, че това бе много добър първи сезон и се адаптирах добре в клуба. Спечелихме Скудетото и Суперкупата на Италия, което не е лесно. След като спечелих титлите в Англия и Испания, сега мога да се похваля, че съм триумфирал и в Италия. Това бе важно за мен и съм щастлив”, заяви Роналдо. “Това бе успешна година и аз съм доволен. Няма как винаги да побеждаваш. Смятахме, че можем да постигнем повече, но само един отбор може да спечели Шампионската лига. Догодина отваряме нова страница в турнира. Феновете го искат и ние също. Това е важен трофей за нас, но там никога не е лесно. Имаме добър отбор и смятам, че сезонът е позитивен”, каза още Кристиано.