ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: ФУТБОЛИСТИТЕ НА СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) ЗАПОЧНАХА ГОДИНАТА С 6:1; СТОЙЧО СТОЕВ Е НОВИЯТ ТРЕНЬОР НА ЛУДОГОРЕЦ; АЯКС ИЗХВЪРЛИ „КРАЛЕТЕ” ОТ ШАМПИОНСКАТА ЛИГА; ЛЬОВ ИЗРИТА “СТАРИТЕ КУЧЕТА” …

0
1363
MADRID, SPAIN - MARCH 05: David Neres of Ajax (7) scores his team's second goal past Thibaut Courtois of Real Madrid (25) during the UEFA Champions League Round of 16 Second Leg match between Real Madrid and Ajax at Bernabeu on March 05, 2019 in Madrid, Spain. (Photo by Denis Doyle/Getty Images)

ФУТБОЛИСТИТЕ НА СЕПТЕМВРИ (ТЕРВЕЛ) ЗАПОЧНАХА ГОДИНАТА С 6:1

Със срещите от 17-ия кръг бе подновено първенството в Североизточната трета лига. Отборът на Септември 98 (Тервел) се наложи на свой терен с 6:1 над новака в групата Устрем (Дончево). Момчетата на треньора Валентин Пейчев започнаха силно срещата и с попадение на Дейвид Филипов поведоха в резултата. До края на полувремето Симеон Митев се разписа за 2:0 и при този резултат двата тима се оттеглиха на почивка. След подновяването на играта гостите върнаха едно попадение чрез юношата на Добруджа Виктор Георгиев, но след това домакините бяха пълни господари на терена и отбелязаха още четири гола. Техни автори бяха Стефан Стефанов, Танер Надир, Георги Йорданов и Станимир Андонов.

След този успех тервелчани се утвърдиха в първата шестица с актив от 24 точки, а тимът на Дончево е на 12-а позиция с 8 точки.

Устрем Д (Дончево) – Ботев (Нови пазар)

Суворово 1 (Суворово) – Тополи 2010 (Тополи)

Интер (Добрич) – Лозенец 2015 (Лозенец)

Албена 97 (Оброчище) – Орловец 2008 (Победа)

Спортист 2011 (Г. Тошево) – Христо Ботев (Стожер)

Добруджански спортист (Стефан Караджа) – почива

СТОЙЧО СТОЕВ Е НОВИЯТ ТРЕНЬОР НА ЛУДОГОРЕЦ

Стойчо Стоев ще бъде новият треньор на Лудогорец, информира Sportal.bg. Той ще замени на поста Антони Здравков и ще изведе своя отбор още тази неделя срещу Левски на “Герена”. По-рано вчера медията съобщи, че Стоев вече се е разделил с Арда. Негов помощник в Лудогорец ще бъде Явор Вълчинов. Причината разградчани да се разделят със Здравков, е незадоволителните резултати на отбора от началото на пролетния полусезон. В четири мача “орлите” записаха една победа, загуба и два хикса.

Стоев веднъж бе начело на Лудогорец и направи фурор в Лига Европа. Под негово ръководство “орлите” спечелиха шампионската титла през сезон 2013/2014. След Лудогорец треньорската кариера на Стоев продължи в Левски и Арда.

АЯКС ИЗХВЪРЛИ „КРАЛЕТЕ” ОТ ШАМПИОНСКАТА ЛИГА

Европейският и световен клубен шампион Реал (Мадрид) беше детрониран от магически Аякс още в 1/8-финалите на Шампионската лига след паметна вечер за холандския тим на “Сантяго Бернабеу”. Гостите не само успяха да преодолеят пасива от 1:2 в Амстердам, а изнесоха футболна лекция на “кралския клуб” в любимия му турнир, като постигнаха убедителен успех с 4:1. Попаденията за Аякс отбелязаха Хаким Зиеш (7), Давид Нерес (18), вездесъщият в този мач Душан Тадич (62) и Ласе Шьоне (72). За Реал почетно се разписа Марко Асенсио (70). Така след три сезона безпрецедентна тотална доминация Реал напусна рано-рано Шампионската лига, което означава пълен провал на сезона, след като загуби шансове за титлата в Испания, а отпадна и в турнира за Купата на страната. Аякс пък прескочи 1/8-финалите в ШЛ за първи път от 2003 година насам. Реал Мадрид няма да участва в 1/4-финалите за първи път от пролетта на 2010 година.

Домакините започнаха със самочувствие мача в търсене на попадение, което да предреши изхода. Реал беше много близо до гол в 4-ата минута, когато след центриране на Лукас Васкес отляво френският защитник Рафаел Варан с глава уцели напречната греда. Само три минути по-късно падна първото попадение в мача, но във вратата на Реал, след като се разписа Карим Зиеш, който се възползва от грешка в отбраната на домакините. Отговорът на Реал не закъсня. Тони Кроос се озова в опасна близост до вратата на Аякс, но отбраната на холандците се справи. Същото не можеше да се каже за защитниците на Реал в 18-ата минута, когато се стигна до 2:0 в полза на Аякс. Сърбинът Душан Тадич проби великолепно през центъра, като преодоля трима играчи в бяло, след което намери Давид Нерес, който изпревари Лука Модрич и вратаря Тибо Куртоа в наказателното поле, за да удвои с елегантен удар. В 25-ата минута Тадич се озова в удобна позиция, но Куртоа с решителна намеса спаси мрежата си от трето попадение.  Проблемите в отбрана на мадридчани продължиха, като играта се водеше основно пред вратата на Куртоа. В 34-ата минута Зиеш отправи опасен удар в долния ляв ъгъл, но белгийският страж отново спаси. В 42-ата минута късметът отново покри Аякс, след като удар на Бейл с левия крак срещна гредата.

След почивката Реал опита да натисне своя съперник, а резервата Марко Асенсио успя да отправи опасен, но неточен удар от наказателното поле. В 50-ата минута мадридчани създадоха нова опасност пред вратата на Онана, след като Карим Бензема овладя топката с гръб към вратата, завъртя се и стреля, но неточно. В ответната атака се наложи Куртоа да се намесва след удар отдясно на Дони ван де Беек.  Реал продължи да търси гола, а в 58-ата минута Карим Бензема елегантно преодоля отбраната на Аякс и нанесе диагонален удар, който мина встрани от далечната греда. В 62-ата минута Аякс стигна до трети гол чрез Тадич, но попадението беше признато едва след намесата на ВАР, тъй като преди да бъде организирана атаката имаше съмнения, че топката е напуснала терена. В 70-ата минута Реал си върна надеждите с гол на Марко Асенсио, но всичко за “белия балет” свърши две минути по-късно, когато Ласе Шьоне с удар директно от фаул вдясно от вратата направи Куртоа безпомощен – 4:1 за Аякс.

ТОТНЪМ ОТНОВО ПОБЕДИ БОРУСИЯ И СТИГНА ДО 1/4-ФИНАЛИТЕ

Тотнъм се класира на 1/4-финала в Шампионската лига. Английският тим спечели и реванша с Борусия (Дортмунд) на “Сигнал Идуна Парк” с 1:0 и с общ резултат 4:0 си осигури продължаване в следващата фаза. През първото полувреме героят за гостите бе вратарят Юго Лорис, който отказа играчите в жълто и черно с няколко блестящи спасявания. В началото на втората част Хари Кейн довърши съперника с точен изстрел в 49-ата минута, като това се оказа и победният гол в срещата.

Борусия заложи в този мач на Пако Алкасер в предни позиции, като той имаше подкрепата на Марко Ройс, Марио Гьотце и Джейдън Санчо. За Тотнъм атаката водеше Хари Кейн, а Кристиан Ериксен, Хеунг Мин-Сон и Муса Сисоко действаха зад гърба му.

В първите десетина минута играта бе по-позиционна и без реални голови опасности пред двете врати. Домакините все пак действаха малко по-активно и топката по-често се задържаше в половината на Тотнъм. В 15-ата минута Борусия имаше добра възможност. Алкасер изскочи зад защитата, пребори се с Давинсон Санчес и стреля, но над вратата. В 20-ата минута дойде и първата истинска опасност, създадена от германския тим. Ройс получи на скорост на границата на пеналта и отправи силен удар, който рикошира в защитник и полетя към вратата, но Юго Лорис с хладнокръвна намеса спаси. В 27-ата минута Мариус Волф напредна отдясно и опита нещо средно между удар и центриране по земя, но топката отново се озова в ръцете на Лорис. В 30-ата минута и Тотнъм създаде първата си голова възможност. Гостите организираха светкавична контраатака, Сон изскочи сам срещу вратаря, но ударът му бе в аут. В 33-ата минута Юлиан Вайгъл пропусна две страхотни възможности. Той първо стреля с глава отблизо и Лорис спаси. След това при опита за добавка защитник блокира удара му. При последвалия корнер Ройс получи на границата на пеналта и отправи изстрел от воле, който рикошира в бранител и мина опасно близо до вратата. След това и Марио Гьотце отправи прекрасен диагонален шут и отново Лорис се отличи с блестяща намеса. В 37-ата минута и Джейдън Санчо се озова на стрелкова позиция, но пропусна страхотна възможност да отбележи отблизо. След това Пако Алкасер получи възможност да стреля от границата на пеналта в 43-ата минута, но право в ръцете на Лорис.

В началото на втората част Тотнъм откри резултата. В 49-ата минута Муса Сисоко по прекрасен пас изведе Хари Кейн зад защитата и нападателят с премерен удар прати топката във вратата за 0:1. След този гол Борусия вече се нуждаеше от 5 попадения, за да продължи напред. Това попадение доста сериозно повлия на домакините, които изглежда се предадоха. Настроението в играта им буквално се изпари и в следващите петнайсетина минути на терена не се случи нищо запомнящо се. В 75-ата минута Кристиан Пулишич отправи хубав изстрел с глава, но и той премина над вратата. В 84-ата минута Якоб Бруун Ларсен опита далечен изстрел, който обаче по никакъв начин не затрудни Юго Лорис. В 89-ата и Пако Алкасер за пореден път не успя да преодолее Лорис, след като се озова на чудесна позиция в наказателното поле, но ударът му отблизо бе спасен. В крайна сметка Тотнъм си свърши професионално работата и може да чака с интерес развитието на останалите сблъсъци от тази фаза.

КАРВАХАЛ: НАЙ-КОШМАРНАТА ВЕЧЕР В КАРИЕРАТА МИ

Защитникът на Реал (Мадрид) Дани Карвахал определи загубата от Аякс с 1:4 и отпадането още в 1/8-финалите на Шампионската лига като най-кошмарния момент във футболната си кариера. “Това е най-лошата ми вечер като професионален футболист. Никога не съм изпитвал такова ужасно чувство. Просто не знам. В последните мачове не ни се получават нещата у дома. Не трябва да търсим извинения. Съперникът ни заслужаваше да продължи напред. Излязохме с чисти умове след загубите от Барселона, искахме да спечелим и да продължим. Вкараха ни два гола след наши грешки, а третият гол направо ни уби. Ясно е, че за нас сезонът приключи. Трябва да си изпълним задълженията до края  професионално. Не трябва да се крием, а да покажем характер. Не виждам край на никакъв цикъл. Имаме млад състав с голям потенциал за растеж. Просто сезонът ни се скапа за една седмица”, каза Карвахал.

ЛЬОВ ИЗРИТА “СТАРИТЕ КУЧЕТА”

Трима от основните футболисти на Германия, помогнали на тима да завоюва световната купа през 2014 година, повече няма да играят за Бундестима. Това са Матс Хумелс, Томас Мюлер и Жером Боатенг. Новината беше оповестена от селекционера на германския национален тим Йоги Льов. “2019 година ще даде ново начало на Германия”, заяви специалистът. “Те прекараха наистина дълго време в германския национален отбор. Благодаря на Матс, Жером и Томас за успешните, изключителни и уникални години, които прекарахме заедно. За мен беше важно да обясня на играчите и на треньорите на Байерн моите мисли и намерения”, разкри наставникът на Бундестима. “Те все още са играчи от световна класа и са лидери на своя клуб, които гарантират успехи. (…) Сега обаче е важно да поставим основите за бъдещето на националния тим. Искаме да придадем нов образ на отбора. Убеден съм, че това е правилната стъпка”, сподели той. “Тъй като 2019-а е година на евроквалификации, младите момчета ще имат възможност да се развият на терена”, аргументира се още Льов.

ДАВИД ВИЙЯ ОТБЕЛЯЗА ПЪРВОТО СИ ПОПАДЕНИЕ В ЯПОНИЯ

Давид Вийя реализира първия си гол след трансфера във Висел Кобе. Испанският нападател отбеляза единственото попадение за успеха с 1:0 на Висел у дома над Саган Тосу, където играе Фернандо Торес. Голът падна в 54-ата минута след грешка в защитата на Саган.

Ветеранът Вия премина от Ню Йорк Сити ФК във Висел преди началото на сезона. Соченият за фаворит в японския шампионат Висел Кобе разполага още с Андрес Иниеста и Лукас Подолски в своя състав. Висел Кобе има актив от три точки след двата си изиграни двубоя.

МАРСЕЛО НАСТОЯВА ДА СЕ СЪБЕРЕ С КРИСТИАНО

Вторият капитан на Реал (Мадрид) Марсело иска да напусне “Сантиаго Бернабеу” през лятото. Според вестник AS левият защитник и негови представители на два пъти са разговаряли с шефове на “лос бланкос” в търсене на разрешение на проблема. Бразилецът е огорчен от статута си на резерва при Сантиаго Солари и смята, че е време да смени обстановката.

Южноамериканецът предпочита да отиде в Ювентус, където би се събрал със своя близък приятел и доскорошен съотборник Кристиано Роналдо. Още от лятото се говори за сериозен интересен от страна на “бианконерите” към 30-годишния футболист. Испанските медии писаха за оферта от 45 милиона евро и годишна заплата в размер на 12 млн. евро. От “Сантиаго Бернабеу” обаче били склонни да го пуснат за сума около 70 млн. евро, пише още AS.

РУУНИ: ОЩЕ ИМАМ КЛАСАТА ДА ИГРАЯ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА

Нападателят на ДС Юнайтед Уейн Рууни смята, че все още има качества да играе на най-високо ниво в Премиър лийг. 33-годишният англичанин, който изкара най-силния период в кариерата си с екипа на Манчестър Юнайтед, се представи доста силно и в Мейджър Сокър Лигата на САЩ, като отбеляза 12 гола и направи 7 асистенции, с което помогна на отбора си да се добере до плейофите и бе сред финалистите за наградата „Най-полезен играч в МЛС”. “Ако трябва да съм честен, смятам, че още имам класата да играя в Премиър лийг. Винаги съм бил уверен и съм имал големи очаквания към себе си. Дойдох в САЩ, вярвайки, че ще се представя добре. Може би изненадах определени хора, които имат право на свое мнение, но аз никога не съм се съмнявал в себе си”, отсече Рууни.

НАНИ ЩЕ ПРОДЪЛЖИ КАРИЕРАТА СИ В САЩ

Португалският нападател Луиш Нани подписа договор за следващите три сезона с Орландо Сити. 32-годишният нападател подсилва отбора от Мейджър Лийг Сокър на САЩ със свободен трансфер от Спортинг (Лисабон), за който записа 9 гола и 7 асистенции в 29 мача през настоящата кампания.

Нани е четирикратен шампион на Англия с Манчестър Юнайтед, за който игра в периода 2007-2014 година. След това той защитаваше цветовете на Фенербахче, Валенсия и Лацио, а по-рано през миналата седмица разтрогна по взаимно съгласие с родния си клуб Спортинг, за да продължи кариерата си в САЩ. Нани помогна на Португалия да спечели европейската титла през 2016 година.