ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: ЗАПОЧВАТ МАЧОВЕТЕ В ОБЛАСТНОТО ПЪРВЕНСТВО ПО ФУТБОЛ, ПСЖ НА ПОЛУФИНАЛ С КЛАСИКА И ОЩЕ МНОГО ФУТБОЛ

0
1258

ЗАПОЧВАТ МАЧОВЕТЕ В ОБЛАСТНОТО ПЪРВЕНСТВО ПО ФУТБОЛ

В края на тази седмица ще бъде подновено областното първенство по футбол. В събота и неделя ще се изиграят мачовете от 14-ия кръг в Източната група. Интересното е, че в настоящото първенство участващите 9 отбора ще се срещнат по три пъти. Поради тази причина мачовете в групата започват три седмици по-рано от Западната група, в която играят 10 отбора. От председателя на Областния съвет на БФС Иван Манолов научихме ,че нито един от участващите отбори не е заявил, че ще се откаже през пролетта.

Най-интересният двубой в първия пролетен кръг ще бъде в село Победа, където местният “Орловец-2008”, заемащ първо място във временното класиране с актив от 31 точки, приема втория в подреждането – “Спортист-2011” (Генерал Тошево). Домакините са безспорният лидер в групата. От началото на първенството избраниците на треньора Красимир Коев не са допуснали нито една загуба – десет победи и едно равенство, и имат 6 точки преднина пред отбора на Генерал Тошево, който е изиграл един мач повече.

Първенството в Западната група ще бъде подновено на 23 март.

* ОБЛАСТНО ПЪРВЕНСТВО ПО ФУТБОЛ

ИЗТОЧНА ГРУПА – 14-И КРЪГ

02.03.2019 г. – 15:30 часа

“Орловец-2008” (Победа) – “Спортист-2011” (Г. Тошево)

“Лозенец-2015” (Лозенец) – “Албена-97” (Оброчище)

03.03.2019 г. – 15:30 часа

“Дружба” (Люляково) – “Интер” (Добрич)

“Добр. спортист” (Ст. Караджа) – “Рилци” (Добрич)

ЦСКА 1948 СТИГНА ДО ПЪРВА ДОМАКИНСКА ПОБЕДА ОТ ПОЛОВИН ГОДИНА НАСАМ

Отборът на ЦСКА 1948 победи с 2:1 Кариана (Ерден) в последния мач от първия кръг от пролетния дял на шампионата на Втора лига. “Червените” стигнаха до успеха след две попадения през първата част, дело на Андон Гущреов от дузпа и новото попълнение Денислав Александров. Гостите намалиха след почивката с гол на Ангел Бастунов, но за повече не успяха да се преборят до края на срещата.

Резултатът бе открит от домакините в 19-ата минута. Гущеров реализира дузпа, отсъдена за нарушение срещу Сашо Александров. В 28-ата минута Александров удвои след разбъркване в наказателното поле. В 57-ата минута Бастунов намали за гостите, след като довкара във вратата една избита от вратаря Емил Михайлов топка.

Така ЦСКА 1948 записа втора домакинска победа от началото на шампионата. Първата датира отпреди половин година – 4 август 2018, когато бе победен Черноморец (Балчик). Успехът върна “червените” на две точки от призовата тройка, която дава възможност за борба за промоция в елита. Играчите на Петко Петков имат 32 точки, докато Арда е с 34. Лидерът Царско село обаче е на цели 17 точки – 49.

Кариана от своя страна остава в зоната на изпадащите с 15 точки. Спасението обаче за момента е само на една, тъй като Пирин (Благоевград) е с 16.

Несебър (Несебър) – Поморие (Поморие)

Пирин (Благоевград) – Арда 1924 (Кърджали)

Литекс (Ловеч) – Ботев (Гълъбово)

Струмска слава (Радомир) – Кариана (Ерден)

4 март 2019 г., понеделник, 15:00 ч.

Локомотив (Г. Оряховица) – Царско село (София) – пряко по Диема спорт

4 март 2019 г., понеделник, 15:30 ч.

Черноморец (Балчик) – Лудогорец II (Разград)

4 март 2019 г., понеделник, 17:30 ч.

Монтана 1921 (Монтана) – ЦСКА (София) – пряко по Диема спорт

ЛАЦИО И МИЛАН ОСТАВИХА РАЗВРЪЗКАТА ЗА РЕВАНША НА “САН СИРО”

Отборите на Лацио и Милан не успяха да се победят в първа среща от 1/2-финалите на турнира за Купата на Италия. Двубоят на “Олимпико” завърши наравно 0:0, като спорът между двата тима ще се реши в реванша на 24 април на “Сан Сиро”.

Както и предни година, за едно от двете места на финала за Купата на Италия спорят Лацио и Милан. “Орлите” стигнаха дотук, побеждавайки Новара и Интер (след изпълнение на дузпи), докато Милан имаше нужда от продължения, за да отстрани Сампдория, а след това и Наполи с 2:0.

“Росонерите” разчитаха много на Кшищоф Пьонтек, който е истински голов хищник не само в Серия “А”, а и в турнира за Купата на Италия. Преди тази среща полякът се разписваше на всеки 32 минути. Пьонтек имаше 8 гола в три мача от турнира (6 с фланелката на Дженоа и 2 с Милан).

Лацио изпитва сериозни трудности в последно време. Наставникът на “орлите” Симоне Индзаги не можеше да разчита на наказания Раду, а с контузия е Уолъс. Бащош и Луис Фелипе излязоха наскоро от лазарета и все още не са в оптимална форма. Единственият защитник, на когото Индзаги можеше да разчита напълно, бе Франческо Ачерби.

Срещата започна равностойно и в началните минути действията се развиваха в средата на терена. В 25-ата минута Патрик от състава на Лацио отправи първия удар по посока вратата на Милан. Защитникът се възползва от грешно подаване на Сусо в средата на терена и стреля от около 25 метра, като топката излезе в аут. Най-добрата възможност за Лацио дойде в 27-ата минута. Топката някак си достигна до нападателя, който бе оставен непокрит на точката за изпълнение на дузпа, а италианецът стреля, без да се замисля. За радост на Джанлуиджи Донарума топката премина покрай левия страничен стълб. Минута по-късно Дженаро Гатузо прибегна до принудителна смяна. Играта напусна Франк Кесие, получил удар от Лукас Лейва, а на терена влезе Хакан Чалханоолу. В 37-ата минута Сергей Милинкович-Савич се справи с двама бранители на Милан и пробва удар извън наказателното поле, който не попадна в очертанията на вратата. Две минути по-късно Лукас Лейва стреля в ръцете на Донарума.

През второто полувреме действията на терена не се промениха и Лацио бе по-активният отбор. Въпреки това едва в 80-ата минута един от двата отбора създаде нещо по-интересно. Чиро Имобиле избяга от защитата на Милан и пробва техничен удар, при който преодоля Донарума, но нацели страничния стълб, а топката не влезе във вратата. Италианецът бе в положение на засада, която не бе вдигната от страничния съдия в първия момент. В 86-ата минута изстрел на Хоакин Корея прелетя над напречната греда.

ПСЖ НА ПОЛУФИНАЛ С КЛАСИКА

ПСЖ крачи уверено към пети пореден финал за Купата на Франция, която спечели в предните четири сезона. „Принцовете“ се класираха без особени затруднения за полуфиналите, след като победиха у дома закъсалия Дижон с класическото 3:0, макар да играха с голяма част от резервните си футболисти. Наставникът им Томас Тухел остави на пейката звездите Килиан Мбапе и Даниел Алвеш, а в тяхно отсъствие блесна Анхел ди Мария. Аржентинецът откри резултата на „Парк де Пренс“ още в осмата минута, когато се възползва от пас на Юлиян Дракслер и се разписа във втори пореден двубой, след като бе точен и при успеха с 5:1 над Монпелие за първенството. В 28-ата минута Ди Мария направи резултата 2:0 и така на практика гарантира шестата поредна победа на ПСЖ във всички турнири. Тя бе подпечатана от Тома Мюние, който оформи класиката в 77-ата минута. Така Дижон записа четвъртата си последователна загуба и отпадна от надпреварата.

Ето и останалите 1/4-финални сблъсъци от турнира за Купата на Франция: Рен – Орлеан, Лион – Каен, Витре – Нант.

ИНТЕР ПРАВИ ВСИЧКО ВЪЗМОЖНО ДА РАЗКАРА ИКАРДИ

Ръководството на Интер е готово да намали откупната клауза на звездата си Мауро Икарди, пише La Repubblica. Решението е взето по настояване на новия генерален директор на клуба Джузепе Марота. Той е на мнение, че нов, удължен договор за нападателя, с фиксирана цена от 80 милиона евро, ще е добре и за двете страни. Настоящото споразумение на Икарди е до 2021 г. В него има точка, която гласи, че откупната му клауза е 110 млн. евро, важи само за един месец през лятото и за клубове извън Италия. Двете страни водят преговори за подновяване на контракта от няколко месеца, но не могат да се разберат. В последно време напрежението ескалира, капитанската лента на Икарди беше отнета, а той отказа да играе срещу Рапид във Виена.

После “нерадзурите” съобщиха, че голмайсторът им е контузен. По-рано беше обявено, че Икарди настоява за годишна заплата от 7,5 млн. евро без бонуси. В момента той взима 4,5 млн.

РАКИТИЧ: НЯМАМ НИКАКВО НАМЕРЕНИЕ ДА НАПУСКАМ БАРСА

Полузащитникът Иван Ракитич заяви, е няма никакво намерение да напуска Барселона. „Имам още три години договор и искам да остана“, коментира 30-годишният футболист. Хърватинът има договор с Барселона до лятото на 2021 година, а освобождаващата клауза, която е записана в него, възлиза на 120 милиона евро.

Ракитич е обект на интерес от страна на Манчестър Юнайтед, Пари Сен Жермен, Интер, Байерн (Мюнхен) и Челси. „Доволен съм, че големите клубове имат интерес към мен, ако това е вярно, разбира се, но аз се виждам само в Барселона“, добави той. „Навлизаме в седмицата на Ел Класико по възможно най-добрия начин. Очаквам да сме на 100% и в двата сблъсъка. Най-важното е да направим добри мачове в сряда и после в събота“, каза още Иван Ракитич.

УЕФА ГЛОБИ ДИЕГО СИМЕОНЕ ЗА НЕЦЕНЗУРЕН ЖЕСТ

УЕФА ще глоби старши треньора на Атлетико (Мадрид) Диего Симеоне за нецензурен жест, след като отборът му вкара първия си гол при победата над Ювентус с 2:0 в Шампионската лига – когато защитникът Хосе Мария Хименес порази целта, Симеоне се обърна към феновете на противника и ги провокира. Аржентинецът каза, че жестът му показва, че има смелост да взема тежки решения за състава. Два дни по-късно той се извини.

УЕФА обяви, че нейният дисциплинарен състав ще излезе с допълнително становище по случая. Симеоне може да бъде наказан за следващите мачове. Реваншът в Италия ще се играе на 12 март. Треньорът на Ювентус Масимилиано Алегри също получава глоба, защото отборът му закъсня с излизането на терена.

МАРСЕЛО НАСТОЯВА ДА СЕ СЪБЕРЕ С КРИСТИАНО

Вторият капитан на Реал (Мадрид) Марсело иска да напусне “Сантиаго Бернабеу” през лятото. Според вестник AS левият защитник и негови представители на два пъти тази седмица са разговаряли с шефове на “лос бланкос” в търсене на разрешение на проблема. Бразилецът е огорчен от статута си на резерва при Сантиаго Солари и смята, че е време да смени обстановката.

Южноамериканецът предпочита да отиде в Ювентус, където би се събрал със своя близък приятел и доскорошен съотборник Кристиано Роналдо. Още от лятото се говори за сериозен интересен от страна на “бианконерите” към 30-годишния футболист. Испанските медии писаха за оферта от 45 милиона евро и годишна заплата в размер на 12 млн. евро. От “Сантиаго Бернабеу” обаче били склонни да го пуснат за сума около 70 млн. евро, пише още AS.

РУУНИ: ОЩЕ ИМАМ КЛАСАТА ДА ИГРАЯ ВЪВ ВИСШАТА ЛИГА

Нападателят на ДС Юнайтед Уейн Рууни смята, че все още има качества да играе на най-високо ниво в Премиър лийг. 33-годишният англичанин, който изкара най-силния период в кариерата си с екипа на Манчестър Юнайтед, се представи доста силно и в Мейджър Сокър Лигата на САЩ, като отбеляза 12 гола и направи 7 асистенции, с което помогна на отбора си да се добере до плейофите и бе сред финалистите за наградата „Най-полезен играч в МЛС”. “Ако трябва да съм честен, смятам, че още имам класата да играя в Премиър лийг. Винаги съм бил уверен и съм имал големи очаквания към себе си. Дойдох в САЩ, вярвайки, че ще се представя добре. Може би изненадах определени хора, които имат право на свое мнение, но аз никога не съм се съмнявал в себе си”, отсече Рууни.

НАНИ ЩЕ ПРОДЪЛЖИ КАРИЕРАТА СИ В САЩ

Португалският нападател Луиш Нани подписа договор за следващите три сезона с Орландо Сити. 32-годишният нападател подсилва отбора от Мейджър Лийг Сокър на САЩ със свободен трансфер от Спортинг (Лисабон), за който записа 9 гола и 7 асистенции в 29 мача през настоящата кампания.

Нани е четирикратен шампион на Англия с Манчестър Юнайтед, за който игра в периода 2007-2014 година. След това той защитаваше цветовете на Фенербахче, Валенсия и Лацио, а по-рано през миналата седмица разтрогна по взаимно съгласие с родния си клуб Спортинг, за да продължи кариерата си в САЩ. Нани помогна на Португалия да спечели европейската титла през 2016 година.