ФУТБОЛНА ПАНОРАМА: ДОБРУДЖА И ЦСКА 1948 ЗАВЪРШИХА 0:0; В АЛБЕНА ИЗТЕГЛИХА ЖРЕБИЯ ЗА ЕВРО 2019 ПО ФУТБОЛ ЗА ДЕВОЙКИ; КРАСИВ ГОЛ НА КОСТОВ ДОБЛИЖИ ЛЕВСКИ ДО ВЪРХА; ВАЛВЕРДЕ: СБЛЪСЪКЪТ С МАН ЮНАЙТЕД Е КЛАСИКА; МЕСИ ВЕЧЕ Е РЕКОРДЬОР ПО ПОБЕДИ В ПРИМЕРА; РОНАЛДО ЩЕ ИГРАЕ СРЕЩУ АЯКС, ДЖАН Е ПОД ВЪПРОС; БАЙЕРН РАЗБИ ШАМПИОНСКИТЕ АМБИЦИИ НА БОРУСИЯ

0
1762

ДОБРУДЖА И ЦСКА 1948 ЗАВЪРШИХА 0:0

Отборите на Добруджа и ЦСКА 1948 завършиха 0:0 в мач от 23-ия кръг на Втора лига. Срещата се проведе на стадион „Дружба”, а Радослав Георгиев направи своя дебют начело на „жълто-зелените”. Добруджанци започнаха добре и в 7-ата минута бяха близо до гола – след центриране отдясно на Георги Колев, Николай Минков стреля с глава, но ударът му срещна страничната греда на вратата. В 30-ата минута Михаил Венков засече с глава центриране от фаул, но не затрудни вратаря Емил Михайлов. До края на първата част „червените” отправиха два удара към вратата на домакините. В 34-ата минута бившият футболист на Добруджа Спас Георгиев опита удар от дистанция, който излезе в аут, а в 42-ата пак той стреля с глава, но отново не намери очертанията на вратата.

Добруджанци започнаха добре и второто полувреме. Кабобола навлезе в наказателното поле на ЦСКА и центрира успоредно на голлинията, но Николай Минков от няколко метра не успя да уцели опразнената врата. След това „червените” взеха инициативата и създадоха няколко опасни положения. В 94-ата минута силен удар на Янко Сандански се отби в  напречната греда, а при добавката бившият играч на Добруджа Радой Божилов стреля високо над вратата и мачът завърши без победител.

До края на шампионата остават седем кръга, а Добруджа е на последната позиция в класирането с 15 точки, на 7 от отборите над чертата. Тимът от столицата пък загуби нови точки срещу Добруджа, след като срещата през есента на стадион “Васил Левски” завърши също 0:0. Така с два пъти по 0:0 срещу последния в подреждането ЦСКА 1948 загуби общо четири точки в битката за топ 3 в групата.

в Несебър, Градски стадион:

Поморие (Поморие) – Лудогорец II (Разград)

13 април 2019 г., събота, 17:00 ч.

Литекс (Ловеч) – Несебър (Несебър)

Струмска слава (Радомир) – Локо (Г. Оряховица)

Кариана (Ерден) – Локомотив (София)

14 април 2019 г., неделя, 17:00 ч.

Царско село (София) – Добруджа 1919 (Добрич)

15 април 2019 г., понеделник, 17:30 ч.

Арда (Кърджали) – Монтана (Монтана) – пряко по Диема спорт

15 април 2019 г., понеделник, 19:00 ч.

ЦСКА 1948 (София) – Пирин (Благоевград)

В АЛБЕНА ИЗТЕГЛИХА ЖРЕБИЯ ЗА ЕВРО 2019 ПО ФУТБОЛ ЗА ДЕВОЙКИ

На стилна церемония в хотел “Фламинго Гранд” в Албена бе изтеглен жребият за Евро 2019 за девойки до 17 г., на което страната ни ще бъде домакин между 5 и 17 май. Двубоите ще се играят в Добрич, Каварна, Балчик и Албена.

Членът на Изпълнителния комитет на Българския футболен съюз Емил Костадинов изтегли двете предварителни групи, като младите ни “лъвици” попаднаха в компанията на Дания, Испания и Португалия, а в група „B” сили ще мерят Австрия, Германия, Англия и Холандия. Българките стартират участието си с двубой срещу Португалия на 5 май, когато ще бъде и официалното откриване на шампионата. “Бих желал да изразя гордостта си от това, че за втори път сме домакин на подобен престижен форум. Развитието на женския футбол е сред приоритетите на нашата федерация и съм сигурен, че този турнир ще спомогне за популяризирането на спорта сред младите момичета. Благодаря за доверието, което УЕФА ни гласува, както и за изключителната подкрепа от страна на местната власт в лицето на Община Добрич, Община Каварна, Община Балчик и нашите домакини от Албена АД”, заяви Емил Костадинов.

Членът на Комисията по женски футбол към УЕФА Лаура Макалистър пък изненада приятно присъстващите, като се обърна на български език към господин Костадинов и към водещата – Славена Вътова. Г-жа Макалистър похвали изключително високото ниво на провеждане на юношеските еврофинали до 17 г. през 2015 г. и изрази увереността си, че България отново ще се справи безупречно с поверената задача.

КРАСИВ ГОЛ НА КОСТОВ ДОБЛИЖИ ЛЕВСКИ ДО ВЪРХА

Отборът на Левски най-накрая успя да победи Черно море през този сезон. “Сините” надвиха едва от четвъртия опит тима на Илиан Илиев и се доближиха само на три точки от втория ЦСКА-София и на шест от шампиона Лудогорец. 26-кратните шампиони на България спечелиха гостуването си на “Тича” с 1:0, а в герой за пореден път през този сезон се превърна Станислав Костов. Голмайсторът на първенството отбеляза красиво попадение в 16-ата минута, което се оказа достатъчно за трите точки. Последните десет минути отборът на Георги Дерменджиев игра с човек по-малко, тъй като Луи Нганиони беше правилно изгонен в 82-ата минута.

Така столичани вече имат актив от 58 точки. Черно море пък записа втора поредна загуба в плейофите и остана на шеста позиция с 42 точки. Следващия кръг Левски приема Лудогорец, но този път ще се надява да зарадва феновете си, след като ги разочарова преди месец на “Герена”, когато отстъпи с 0:2 от шампионите пред 17 000 зрители.

През този сезон на “Тича” домакините вече два пъти бяха разплакали “сините”. Първо играчите на Илиан Илиев отстраниха 26-кратните шампиони на 1/8-финалите на Купата на България след дузпи, а след това ги надвиха с 1:0 в шампионата. В началото на първенството пък столичани стигнаха до равенството 2:2 в последните секунди на “Герена”. Именно поради това гостите пристигнаха малко притеснени във Варна.

Левски записа 18-ата си победа през този сезон в шампионата. Успехът беше общо 70-и за “сините” срещу “моряците” от 118 мача в елита на България, като 24 от тях са постигнати във Варна. Там домакините останаха с 15 победи от 59 мача.

Сега тимът на Илиан Илиев има две поредни гостувания – на Ботев (Пловдив) и Берое, след което приема Лудогорец и ЦСКА-София. “Сините” излизат срещу шампионите в неделя, но с подобна игра отново ще имат сериозни проблеми срещу “орлите”.

ВАЛВЕРДЕ: СБЛЪСЪКЪТ С МАН ЮНАЙТЕД Е КЛАСИКА

Треньорът на Барселона Ернесто Валверде смята, че предстоящият сблъсък с Манчестър Юнайтед на 1/4-финалите в Шампионската лига е истинска класика. Каталунците все още нямат победа над “червените дяволи” далеч от дома, но пък триумфираха в последните два финала срещу тях в турнира. “Те са мощен отбор. В момента се намират в добра форма, въпреки че загубиха последния си мач в първенството. Във физическо отношение са много силни и знаят как да притискат съперника. Разполагат с много мощни играчи, които могат да бъдат много опасни. Това е класически сблъсък в европейския футбол. Барселона няма победа на “Олд Трафорд”, но ние ще опитаме да променим това”, заяви Валверде.

Първият двубой между двата тима е в Англия на 10 април от 22:00 часа, а реваншът е седмица по-късно на “Камп Ноу”.

МЕСИ ВЕЧЕ Е РЕКОРДЬОР ПО ПОБЕДИ В ПРИМЕРА

Мегазвездата на Барселона Лионел Меси вече е футболистът с най-много победи в испанската Примера дивисион. Това стана факт след успеха с 2:0 над Атлетико (Мадрид) на “Камп Ноу”, като аржентинецът вкара едно от попаденията, а успехът беше под номер 335 в кариерата му.

Така Меси изпревари легендарния вратар на Реал (Мадрид) Икер Касийяс, който има 334 победи в Примера, а в момента пази на вратата на Порто.

РОНАЛДО ЩЕ ИГРАЕ СРЕЩУ АЯКС, ДЖАН Е ПОД ВЪПРОС

Нападателят на Ювентус Кристиано Роналдо ще е напълно готов за двубоя с Аякс от 1/4-финала на Шампионската лига в сряда. Португалецът вече е възстановен от муксулната контузия, която лекуваше в последните дни. Той дори се е включил в заниманието на тима в неделя.

В същото време обаче Емре Джан е много вероятно да пропусне сблъсъка в Амстердам. Той е с изкълчен глезен след дербито с Милан (2:1) и лекарите на “бианконерите” не са оптимисти, че ще успее да се възстанови навреме.

БАЙЕРН РАЗБИ ШАМПИОНСКИТЕ АМБИЦИИ НА БОРУСИЯ

Притаилият дъх футболен свят не видя никакво дерби между Байерн (Мюнхен) и Борусия (Дортмунд), защото действащите шампиони отнесоха своя съперник с 5:0 и шест кръга преди края на сезона в Бундеслигата си върнаха преднината на върха – в случая с 1 точка, и държат съдбата си в свои ръце.

На “Алианц Арена” нямаше никаква интрига, защото баварците премазаха съперника с четири гола още през първото полувреме, а след това доиграха мача на спокойствие. Двама от героите от последната титла на Дортмунд от 2012 година – Матс Хумелс и Роберт Левандовски, вкараха първите две попадения, а след това точни бяха Хавиер Мартинес и Серж Гнабри. Минута преди края на редовното време Лева вкара още веднъж. Полякът вече има 201 попадения в германския елит.

Вестфалци влязоха в двубоя с аванс от 2 пункта, но на терена се видя, че нямат с какво да се противопоставят. Двата тима си размениха и по една греда, а вратарят на гостите Роман Бюрки направи куп спасявания, за да не стане разликата още по-голяма. Освен всичко Байерн има огромно предимство в головата разлика от +13, което е първият показател, който се гледа при равенство в точките.

Още във втората минута баварците бяха близо до гола, когато Матс Хумелс засече с глава центриране от корнер, но топката не попадна в целта. В 3-ата дойде и първата спорна ситуация. Левандовски излезе сам срещу вратаря и докато се гласеше да стреля, беше блокиран от Абду Диало, а съдията беше категоричен, че това не е дузпа, а игра тяло в тяло. “Жълто-черните” отговориха с контраатака в 7-ата минута, при която Дахуд пропусна от чиста ситуация, стреляйки в гредата. Дойде 10-ата минута, в която Байерн излезе напред. Този път Хумелс беше по-точен при играта с глава и прониза Роман Бюрки за 1:0. В 17-ата Левандовски удвои преднината на мюнхенци след грешка на Дан-Аксел Загаду. В 19-ата стражът на Борусия Роман Бюрки спаси две 100-процентови положения. Веднъж той отрази нисък шут по земята, а след последвалия ъглов удар изби в гредата удара на Томас Мюлер. Хумелс продължи да бъде господар в наказателното поле на бившия си отбор и в 31-ата минута отново застраши Бюрки, но и този път швейцарецът спаси. Левандовски също не можеше да бъде укротен и в 38-ата малко не му достигна да реализира за 3:0. Това обаче стори Хави Мартинес в 41-ата минута след поредния хаос в наказателното поле на вестфалци, дошъл след изпълнение на статично положение. Головете в мрежата на Борусия валяха и в 43-ата точен беше и Гнабри – след пас на Мюлер.

Вече всичко беше ясно и през втората част двата отбора основно се разхождаха. Чак в 89-ата минута стана интересно, като Левандовски реализира за 5:0 на празна врата.