Финландските власти заявиха днес, че са поели контрола над петролен танкер, идващ от Русия, по подозрение, че той е предизвикал вчерашната авария, съобщи БТА. При нея бяха прекъснати подводния кабел Естлинк-2 и три интернет линии, свързващи Финландия и Естония.
На борда на кораба „Ийгъл Ес“, регистриран на островите Кук, са се качили представители на финландската брегова охрана, които са го отвели във финландски води.
Според Робин Лардот, директор на Финландското национално бюро за разследване, щетите вероятно са причинени от котва на кораба.
Финландската митническа служба уточни, че е конфискувала товара. Смята се, че корабът е част от „сенчестия флот“ на Русия, който се опитва да заобиколи санкциите срещу продажба на руски петрол.
Правителствата на Финландия и Естония заявиха, че ще проведат днес извънредни заседания.
Страните от Балтийско море са в повишена готовност за потенциални саботажи след поредица от прекъсвания на електрозахранващи кабели, телекомуникационни връзки и газопроводи от 2022 г. насам, въпреки че подводното оборудване е и обект на технически неизправности и аварии. Ремонтът на 170-километровия кабел Естлинк 2 ще отнеме месеци, а прекъсването може да доведе до напрегната ситуация с доставките на електроенергия през зимата, според изявление на Фингрид.
Повредите на подводните съоръжения в Балтийско море вече са толкова чести, че е трудно да се повярва, че те са причинени само от случайност или лошо мореплаване, подчерта в изявление естонският външен министър Маргус Цахкна. „Трябва да разберем, че повредите на подводната инфраструктура са станали по-систематични и поради това трябва да се разглеждат като нападения срещу нашите жизненоважни структури“, добави той.
Нарастващият брой инциденти в Балтийско море трябва да послужи като рязко и неотложно предупреждение за НАТО и ЕС, подчерта литовският външен министър Габриелюс Ландсбергис.
Той призова за подобряване на защитата на критичната инфраструктура в Балтийско море.