Филмът за българското участие във Венецианското биенале „Скрити белези“ бе показан в три града едновременно

0
18



Филмът „Скрити белези“ на режисьора Георги Тошев и оператора Борис Пинтев  бе представен едновременно в три града – София, Пловдив и Варна, в рамките на международния фестивал Master of Art, съобщават от екипа на българското участие на 60-ото издание на Венецианското биенале на изкуствата.

Лентата, която е с продължителност 28 минути, разказва за българското участие в 60-ото издание на най-авторитетната световна проява за съвременно изкуство – Венецианското биенале, под ръководството на комисар д-р Надежда Джакова. 

„Статистическите данни утвърждават проекта „Съседите“ като най-успешния ни до момента – близо 60 хиляди посетители на нашия павилион, 520 публикации в български медии и 44 в чуждестранни, сред които „Гардиън“, „Файненшъл таймс“, „Обзървър“, авторитетните издания за изкуство „Галери“, „Артфорум“, „Артнюз“ и много други. Този факт бе подчертан и от официалното писмо, изпратено от министъра на културата Мариан Бачев до комисаря за Биеналето д-р Джакова по повод официалната премиера на филма“, информират от екипа.

Сред присъстващите на представянето на филма в столичното кино „Люмиер“ в петък вечерта са били Джузепина Дзара, посланик на Италия, настоящият директор на Национална галерия Ярослава Бубнова и предшественичката й на поста  Слава Иванова, директорът на Държавния културен институт към Министъра на външните работи Снежана Йовева-Димитрова, ректорът на Националната художествена академия проф. Георги Янков, представители на Министерство на културата, художници и куратори.

От екипа отбелязват, че в „Скрити белези“ комисарят д-р Надежда Джакова е своеобразен гид на Георги Тошев в Центъра за култура „Дон Орионе“ във Венеция, където бе представен проекта „Съседите“. Във филма взимат участие още кураторът Васил Владимиров и авторите Лилия Топузова, Красимира Буцева и Джулиан Шехирян. Операторът Борис Пинтев показва не само инсталацията, а също творческия процес на артистите и въздействието на разказа за травмата от комунизма, както и свидетелства на оцелелите от лагерите на смъртта върху посетителите на павилиона. 

За първи път българско участие в Биеналето на изкуствата във Венеция има и съпътстваща образователна програма. Във филма са показани моменти от детските ателиета на Теодора Бахарова и лекциите със студентите от университета „Ка Фоскари“ на проф. Илиана Кръпова. 

„Дори неизкушените от изобразителното изкуство зрители, усетиха елегантната, но мощна сила на посланието в проекта „Съседите“. Ненапразно д-р Надежда Джакова бе сред малкото чуждестранни комисари поканени на лична среща от папа Франциск в църквата към затвора „Джудека“, където бе павилионът на Ватикана“, посочват от екипа. 

В кино „Люмиер“ филмът „Скрити белези“ бе представен от Найо Тицин, създател и артистичен директор на Master of Art, единственият в Източна Европа международен филмов фестивал за документални филми за изкуство. Режисьорът Георги Тошев разкри моменти от напрегнатия творчески процес, а комисарят д-р Надежда Джакова подчерта приноса на филма за разясняването на значението на Венецианското биенале и защо е толкова важно българското присъствие на този световен форум за съвременно изкуство. 

„Филмът успя да покаже целия този процес – от обявяването на конкурса за избор на кураторски проект, спечелваното му, осъществяването му и разбира се, се радвам, че успяхме да заснемем последния ден от закриването на Биеналето с многобройната публика, която разглеждаше нашия павилион. Филмът е направен в този достъпен за публиката разказ до толкова, че да направи близка идеята какво е Венецианско биенале и защо е важно да участваме на него“, казва още в словото си комисар Надежда Джакова.

/ВСР



Източник БТА