Фестивалът „Възможното образование“ се завръща тази година с пълно издание в София. Събитието започва на 6 март в „Червената къща“, а фокусът му е върху човеколюбивите образователни практики от България, съобщават организаторите.
Фестивалът ще бъде открит с филма „Училище за надежда“ на режисьорката Яна Алексиева. Историята проследява мисията на училището „Димитър Екимов“ в село Русаля, където растат деца от социално слаби семейства. След прожекцията ще има разговор с основателите на училището и с авторите на филма.
Две филмови премиери са предвидени на фестивала. Първият филм е „Дрямката/Има и друг начин“ и разказва за демократичното училище в София, основано преди десет години. Прожекцията ще е последвана от дискусия на тема как опитът на това училище може да се използва и в други частни и общински училища.
Втората премиера е с филма „Поколението Еразъм“, който проследява младежите в европейската програма „Еразъм“ в село Гудевица и положителните ефекти от подобни преживявания на младите хора. Дискусията след прожекцията е посветена на ползите от неформалното образование.
На фестивала ще има възможност за запознаване с настолната игра „Барабар“ – първият български представител в класацията топ 100 образователни иновации за 2025 г. на финландската организация HundrED. Тя ще бъде част от блок за настолни игри, заедно с още три български игри, в който ще се обсъжда по какъв начин този инструмент може да се използва в класната стая.
Даниел Симеонов – учител в село Дерманци, който от години въвежда децата в света на киното, ще направи работилница на 8 март. Участниците ще могат сами да се запознаят с предимствата на кинообразованието и да научат повече за дейностите на Арте урбана колектив и за програмата CINED, която безплатно обучава учители.
Темата за агресивното поведение при децата ще бъде обсъдена с учителя Генадий Матвеев, като акцентът ще е върху причините, които предизвикват подобно поведение – какви фактори допринасят за възникването му, как възрастните да реагират в подобни ситуации.
С асоциация „Родители“ ще има разговор за начините да се подобрят отношенията между учители и родители, и за техните успешни практики в страната.
Фестивалът „Възможното образование“ дава възможност на всеки – независимо дали е учител, родител, психолог, студент по педагогика – да получи насоки как и къде да бъде намерена повече информация за човеколюбивите практики в страната, които могат да се прилагат във всяко учебно заведение.
Поканата е отправена към родители, учители и граждани, които вярват, че времето на децата в клас може да бъде изпълнено със смисъл, с истинско учене и с вдъхновение, отбелязват организаторите.