Учени разкриха мистерията около смъртта на „крещящата“ египетска мумия

0
183

Учени от университета в Кайро в Египет проведоха изследване на древна „крещяща“ мумия на жена. Тя стана известна с необичайното си изражение на лицето – устата й остана широко отворена.

Жената е починала преди около 3500 години. Тялото й е намерено през 1935 г. в дървен саркофаг под гробницата на Сенмут, известен архитект по време на управлението на жената фараон Хатшепсут.

Името на „крещящата“ мумия не е посочено на саркофага. Предполага се, че е била член на семейство Сенмут.
В новото изследване учените са използвали компютърна томография и рентгенов анализ. Те изследвали кожата, косата и дългата черна перука.

Резултатите показват, че приживе жената е била висока 1,55 м. Тя е починала на 48-годишна възраст. Костите, включително гръбначният стълб, показват признаци на артрит. Изследователите обаче не са открили разрези за мумифициране. Всички вътрешни органи в тялото останаха на местата си.

„Това беше неочаквано, тъй като класическият метод на мумифициране в Новото царство (1550-1069 г. пр. н. е.) включваше премахването на всички органи с изключение на сърцето“, обясниха учените.

Такива пропуски се срещат по време на мумифицирането на бедни хора. Но в случая не ставаше въпрос за спестяване. Жената била погребана със златни и сребърни пръстени във формата на скарабеи. Композициите за балсамиране включват скъпи вносни съставки: смола от хвойна и тамян, съобщава Frontiers in Medicine.

Учените заключиха, че отворената уста на жената едва ли е резултат от небрежността на балсаматорите, които са забравили да я затворят. Според тях жената е починала в тежки мъки и поради трупен спазъм лицето й е останало същото, каквото е било в момента на смъртта.