Учени откриха, че розовото масло може да подмладява

0
7


Независими екипи от учени от СУ, САЩ, БАН и института по розата за първи път изследват влиянието на розовото масло. Според отложен регламент на ЕС природният продукт розово масло попада в раздел химични съединения. Това автоматично слага етикет опасно и ще доведе до крах и фалит на вековна българска индустрия. След по-малко от 2 години регламентът отново ще бъде разгледан. Така България продължава битката за спасяването на розовото масло. И вече има научни данни, които са меко казано любопитни.

В Казанлък наричат розовото масло „течно злато“ и местната власт, сигурна в неговите качества, инициира обстойното му изследване от учени.

„Така ще можем, когато след две години, като отново се внесе регламента за преразглеждане в ЕП ние да имаме готова научна база, с която да спорим и доказваме биологичния характер на маслото“, обясни кметът на града Галина Стоянова.

Европарламентът предвиждаше етеричните масла да не се приемат като земеделски, а като химически продукти, а за тяхното производство да важат режимите за химическа индустрия. Решението беше отложено след намесата на нашите евродепутати.

„Истината е точно такава, много хора си мислят, че на България и на всички производители на масла в Европа се е разминало – но не е“, предупреждава проф. Иван Бъчваров.

Розопроизводителят Христо Стоянов го определя като голям проблем.

„Това е поминък в нашата община за България, защото розата е един от основните символи на нашата държава и с тези регламенти ние ще изгубим много пазари, също и част от поминъка си. На световния пазар нашата стока е една от най-скъпата, разбира се българското розово масло е най-качествено, но имаме конкуренти като Турция, Иран, Афганистан, Казахстан, които набират сила и на международния пазар. Тяхната стока е с по-ниско качество, но с много по добра цена. И за капак на всичко, ако този регламент заработи в наш ущърб, ние ще сме обречени на фалит“, заяви Стоянов.

За да не се случи това, Казанлък започва отново битката за розовото масло. Учени от СУ, БАН, Института по розата и в САЩ стартират изследвания за биологичната активност на розовото масло. Първият резултат – маслото от роза намалява токсичността.

„Ние с екипа от учени в БАН доказахме, че българското розово масло не само че има ниска цитро и генно токсичност, но и че сваля токсичността на самия лекарствен препарат. Става дума за медикамента, който се използва при вирусни нарушения – ацекловир. Не само че не сваля инхибиращата възможност в комбинация с розовото масло, но и прибавянето му към самия препарат, намалява токсичността му“, обясни доц. Ана Добрева.

Има и още по-любопитни изводи – розовото масло може да забави стареенето.

„В процеса на изследване наблюдавахме един много интересен феномен, който сега трябва да потвърдим – всъщност клетките, дори при ниски концентрации на розово масло, се чувстват по-добре. Тоест, ако докажем, че може да унищожава по-старите клетки, а да дава живот на по-младите, тогава ще имаме селективно въздействие за влияние върху стареенето“, посочи още проф. Иван Бъчваров пред Нова тв.





Източник 24часа