Ученици от Велико Търново и Горна Оряховица се включиха в първия етап от националната антиспин кампания, който се провежда във връзка със Световния ден за борба срещу СПИН – 1 декември. Това става ясно от официалната фейсбук страница на Регионалната здравна инспекция в старата столица, която осъществява инициативите в партньорство с Младежки дом – Горна Оряховица и Професионална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново.
В информационна кампания сред населението на Горна Оряховица за разпространение на презервативи, здравно-образователни материали и панделки в знак на съпричастност към засегнатите от ХИВ/СПИН активно се включиха ученици от Професионална техническа гимназия „Васил Левски“ и младежи от Музикална школа „Mamma Mia“ при Младежкия дом в града.
Младежите от Професионална хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ във Велико Търново проведоха блиц-анкета сред ученици от горния курс в училището и сред посетителите в Mall Велико Търново. Тя имаше за цел да установи нивото на здравните им знания по въпроси, свързани с ХИВ/СПИН.
В блиц-анкетата са обхванати общо 41 жени и 35 мъже, от които 30 ученици на възраст от 14 до 18 години (13 момчета и 17 момичета) и 46 възрастни хора, на възраст от 15 до 67 години (28 жени и 18 мъже). Приблизително две трети от анкетираните (49 души или 64,47 процента) знаят как се нарича вирусът, причиняващ СПИН. Броят на жените, дали правилен отговор на въпроса, е по-голям от този на мъжете – съответно 30 жени (61,22 на сто) срещу 19 мъже (38,78 процента). На запитването може ли ХИВ да се предаде при кашлица и хрема, по-голямата част от анкетираните (66 души или 86,8 процента) са отговорили вярно, че ХИВ не може да се предаде чрез кашлица и хрема, а девет души (11,8 процента) са били на мнение, че това е възможно. Резултатите показват, че жените са по-информирани от мъжете относно начините на предаване на болестта. По-голямата част от анкетираните – 58 души (76,32 процента) знаят, че СПИН все още не може да се излекува напълно, а малко повече от половината са наясно къде може да се направи безплатен тест за ХИВ.
По-голямата част от анкетираните хора имат базови познания относно ХИВ и СПИН – кой е причинителят, как се/не се предава инфекцията и има ли лечение, посочват от Регионалната здравна инспекция във Велико Търново. Обезпокоителен е фактът, че близо половината от тях не знаят къде може да се консултират и изследват за ХИВ, въпреки ежегодните кампании и популяризирането на Кабинетите за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ/СПИН. Повишаването на информираността на населението относно СПИН е от изключително важно значение за формиране на сексуалната култура, включително и за преодоляване на стигмата към хората, живеещи с ХИВ и СПИН, смятат от Регионалната здравна инспекция.
Националната антиспин кампания се провежда ежегодно в четири етапа. Тя се реализира в рамките на Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции (СПИ) на Министерството на здравеопазването, в партньорство с Българския Червен кръст, регионалните здравни инспекции, общини, учебни заведения и социални институции. Кампанията започва на 1 декември – Световният ден за борба срещу СПИН, вторият етап е по повод Деня на влюбените – 14 февруари, а през третата неделя на месец май (Деня на съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН) стартира третият етап. Четвъртият, финален етап, е лятната антиспин кампания.
Преди няколко дни в Регионална здравна инспекция – Велико Търново се проведе и еднодневен работен семинар на здравните медиатори от областта, посочиха от институцията на своята официална интернет страница. Той също бе организиран в рамките на Национална програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции в Република България 2021 – 2025 г., по повод Световния ден за борба със СПИН – 1 декември. Целта на проявата беше повишаване на информираността на здравните медиатори за рисковете при сексуалното общуване и начините за преодоляването им.
На срещата присъстваха 10 медиатори от общините Велико Търново, Лясковец, Павликени, Елена, Златарица, Полски Тръмбеш и Свищов, които разгледаха темите „Сексуално –предавани инфекции“, „Рак на маточната шийка“, „Вирусни хепатити“ и „Хашимото“. Всички се включиха и в интерактивно занятие по темата „Бременност и майчинство“, а срещата завърши с дискусия по изнесените теми и предложения за бъдеща съвместна работа.
БТА припомня, че през месец май тази година близо 50 доброволци се включиха във вечерно бдение със свещи във Велико Търново в знак на съпричастност към засегнатите от болестта ХИВ/СПИН. То се проведе пред Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ и беше организирано от Регионалната здравна инспекция в партньорство с Община Велико Търново, Българския младежки червен кръст, Градския ученически парламент, Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ и Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетни и непълнолетни.