Предстои либерализация на пазара на ток и за бита, каза зам.-министърът на енергетиката Пламен Данаилов на форум за енергийната бедност, организиран от БАН.

Това означава, че цената на тока за домакинствата няма да се определя от Комисията за енергийно и водно регулиране, а ще се определя на пазарен принцип.

Либерализацията на енергийния пазар е заложена като условие в Плана за възстановяване и устойчивост, каза още Пламен Данаилов. Тоест правителството се е ангажирало цената на тока за гражданите да се определя на пазарен принцип, за да получим средства от ЕС по Плана.

В момента цените на енергийната борса са 3-4 пъти по-високи от цената на тока за домакинствата. Ако битовите потребители плащаха пазарна цена на тока, сметките щяха да са няколко пъти по-високи, каквито са за фирмите.

В министерството на енергетиката вече сформират работна група, която ще трябва да предложи кои хора ще се смятат за енергийно бедни, за да получават помощи.

https://trud.bg/

Шефът на КЕВР с обещание за цената на тока от 1 април, което цяла България чакаше

По отношение на електричеството България е в благоприятна ситуация, защото произвеждаме. Не е такава ситуацията с газа. Скоковете, които виждаме на световната борса, няма да засегнат българските потребители. Имаме лостове и сигурност, че няма да има шоково поскъпване на цените от 1-ви април или 1-ви юли. Това заяви новоизбраният председател на КЕВР Станислав Тодоров в студиото на сутрешния блок на Нова телевизия.

Най-разпространената тарифа е 20 стотинки през деня по думите на председателя на регулатора.

Той беше категоричен, че от 1-ви април не очаква никакво поскъпване на стока. От 1-ви юли увеличението ще е по-малко от 10%. Тодоров каза, че ако войната спре, цените ще се нормализират.

Според него нашият пазар не е добре регулиран: “Търговците нямат достатъчно пари, за да обезпечат плащанията. Те имат забавяния на плащания от своите клиенти. Регулаторът може да създаде правила, по които да се работи в ситуация на криза”.

Тодоров беше категоричен, че КЕВР създава рамката, по която работи пазарът, а общините са отговорни за снабдяването с електричество за нуждите на осветлението.

“Ако свърши войната и Русия започне да доставя както миналата година, цената на газа ще падне драстично”, каза новият председател на КЕВР.

“Булгаргаз” не може да има този комфорт да сключва договори, които са в ущърб на българския потребител и после да ги внася в КЕВР, заяви Тодоров.

Той поясни, че в момента не се внася азерски газ на максимален капацитет, защото не е на цената по договорите.

Станислав Тодоров каза, че освен руски и азерски газ, имаме и хранилище в “Чирен”, което ще ни помогне да се справим със ситуацията. Като алтернатива посочи възможност на потребителите сами да вземат решения. Той съобщи за проект на правителството за соларни батерии на покрива: “Искаме да дадем възможност на потребителите да бъдат генератори. Всяка държава трябва да премахне всички бариери хората да могат да генерират електричество”.

https://blitz.bg/