Машината, която безпрепятствено летя през редица членки на Алианса, повдига много въпроси
Мистериозният самолет, който направи за смях ПВО и ПРО в Източна Европа, и с който според службите ни, Евелин Банев-Брендо се е прибрал в България на 08.06.2022 година, е уникален случай на нелегално преминаване на границите на седем НАТО-вски държави.
Самолетът-беглец каца три пъти за дозареждане, а пътниците, пилотът и товарът му останаха загадка за властите по времето на правителството на Кирил Петков.
Тъй като самолетът кацна на две летища в България, едното от които бе финалната му дестинация, в страната се вдигна най-много шум.
“Самолетът е заредил във Видинско. После ние смятаме, че е кацнал близо или между Търговище и Шумен. На частен плац. Той беше открит късно снощи, с едно платнище отгоре. Двигателят беше още топъл. Машината е излетяла от Литва.
По данни на прокуратурата самолетът е незаконен: „Намерен е случайно при обход на МВР по указание да се посетят такива места, където може да се каца. Съставът е за незаконно завладяване на въздухоплавателно средство.
Такива са засега данните, които имаме – че по незаконен начин е завладяно това въздухоплавателно средство“, каза тогава Диляна Стоянова, окръжен прокурор на Търговище.
Тогава PAN.bg зададе следните въпроси:
Безпрецедентният случай на нелегално пресичане на границите на 7 европейски държави и невъзможността на отговорните органи да възпрепятстват полета на този мистериозен Piper 1962 PA-23-250 Aztec повдигат множество въпроси.
Ето някои от тях:
– Какво или кого е провозвал самолетът, за да рискува да лети над 7 държави, 6 от тях – членки на НАТО?
– Защо пилотът е рискувал да каца на поне 3 летища за дозареждане с риск да бъде арестуван, при положение че лети без полетен план и включен транспондер?
– Кой е пилотът, осъществил полет в сложни метеоусловия, на минимална височина, без ръководство на въздушното движение, както и кацане на неработещо летище без светотехническа система?
– Какви са възможностите на българските ВВС да реагират на подобни влитания, следен ли е наистина самолетът нарушител по време на полетите му над България, както твърди министър Заков?
– Как е преценено визуално от ВВС на Унгария, САЩ, Румъния и България, че самолетът не представлява опасност? При това пилотите на прехваналите го изтребители са имали 1–2 секунди да разгледат самолета поради опасност да изпаднат в срив поради малката скорост на нарушителя.
– Как е предвидено изобщо да реагира Интегрираната система за ПВО и ПРО на НАТО в подобни случаи? Все пак самолетът е 6-местен и на борда спокойно може да се превозват 400–500 kg взривно вещество, наркотици или радиоактивни материали.
– Самолетът лети около 950 km, от Пеневезис до Дебрецен, покрай границите на Беларус и Украйна – регион, в който системите за ПВО би трябвало да работят в усилен режим заради конфликта в Украйна. Още повече че самолетът е прелетял в непосредствена близост до полското летище Жешов, което е разпределителен пункт за военната помощ за Украйна. В същото време властите в Полша и Словакия не говорят нищо за инцидента, а местните медии само препечатват информациите от Литва и България. Защо?
– България и Румъния имат споразумение за трансбордер операции по Air Policing. Защо нарушителят не е предаден физически на българската двойка МиГ-29, както той е преден от унгарските JAS 39 Gripen на американските F-16, а след това и на румънските F-16?
– Над България е прелетял в близост и през забранената зона за полети с радуис от 30 km около АЕЦ „Козлодуй“. Разполага ли страната с активни средства за недопускане на подобни полети в тази зона?
– Има ли надеждно радарно поле за нисколетящи малоскоростни цели над България?
– Как се прехваща малоскоростна и нисколетяща цел с изтребител тип F-16 или МиГ-29 и не е ли време да се помисли за противодействие на подобни цели с помощта на наличните и към момента в българските ВВС Pilatus PC-9M, след като бъдат въоръжени?
– Защо според думите на министър Заков излетелият в лоши метеоусловия изтребител МиГ-29 се налага да се върне в авиобаза Граф Игнатиево? Нали в авиобаза Долна Митрополия специално тренират да приемат самолети по мисията Air Policing и могат да ги приемат 24/7/365? А и изтребителят е можело да кацне на летищата в София, Горна Оряховица или Варна.
– Как е регламентирана комуникацията между МО и МВР в подобни случаи и какъв е срокът за реакция на компетентните органи?
„Абсолютно безобразие е международни престъпници да влизати и излизат от страната, без нито службите да ги засекат, нито МВР да ги засече. Това не е първият случай, знаете и за братя Галеви какво се случи. Така че още тази седмица ние ще извикаме министъра на вътрешните работи да обясни как така един международен престъпник може да се появи на вратата на софийския затвор без нито една от другите служби да знае за това“, каза вчера Кирил Петков.
Само че първото обсненине трябва да даде той, защото нелегалното кацане на Брендо в България стана по времето, когато той бе министър-председател.
https://blitz.bg