С тържествен ритуал по поднасяне на венци и цветя в Петрич беше почетена паметта на героите, загинали във военни действия от 1941 до 1944 г.

0
7



С тържествен ритуал по поднасяне на венци и цветя в Петрич беше почетена паметта на героите, загинали във военни действия в периода от 1941 до 1944 г. в региона на община Петрич. Техните имена са издирени след продължително проучване на общинската администрация в Петрич.

Церемонията се състоя пред Военния паметник „Българско военно гробище – 1944“ в гробищния парк в града. 

Мемориалният комплекс, открит на 10 май 2019 г., включва паметна плоча и Георгиевски кръст за храброст, и е изграден в памет на над 101 български военнослужещи. Паметникът се поддържа от общинската фирма „Обредна дейност“, а събитието се организира за седма поредна година.

В дни като този идваме на тази свещена земя, за да сведем глави пред знайни и незнайни мъже, които са се борили за свободата на България, за това сега да говорим на български, да имаме наши учебници, да пишем собствената си история, да даваме завети на децата си. Всички ставаме равни пред земята, в която има хляб и гроб за всеки. Земята, за която са падали най-достойните мъже. Преди по-малко от 80 години в тази земя са намерили своя последен пристан мъже, които са защитавали своя род и родина. Защото, за да защитиш своята родина, първо трябва да обичаш най-ближните си, каза в своето обръщение Мария Кусимитрева – управител на „Обредни дейности“.

В ритуала участваха народният представител Костадин Стойков, кметът на община Петрич Димитър Бръчков, председателят на Общинския съвет в Петрич Светла Данаилова, Димитър Чолев, директор на Дирекция „Хуманитарни дейности“, директори на учебни заведения. Те отдадоха почит с минута мълчание и поднесоха венци и цветя в знак на преклонение пред паметта на загиналите за свободата на България.

„Българско военно гробище – 1944“ пази костите на 101 български воини, от които от община Петрич са подофицер Вангел Георгиев Вангелов, подофицер Костадин Алексов Дойчинов, подофицер Стоян Илиев Нушев, ефрейтор Атанас Христов Димитров, редник  Ахмед Салиев Изиров, редник Тома Георгиев Рупанов.

Мемориалът беше възстановен през 2019 г. след съгласуване с Министерството на отбраната, откъдето се отпуснаха средства за изграждане на паметна плоча и военен знак – кръст за храброст.



Източник БТА