Сформира се работна група от различни министерства, която да работи приоритетно за изграждане на новите ядрени мощности на България. Това обяви министърът на енергетиката Жечо Станков, който днес бе на посещение в АЕЦ „Козлодуй“ заедно с министъра на образованието и науката Красимир Вълчев.
Станков съобщи, че е възложил на изпълнителния директор на атомната централа Иван Андреев, на директора на проектната компания „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ Петьо Иванов, на директора на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци“ Дилян Петров и на Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) да подготвят работна програма за следващите десет години за обезпечаване на кадри за изгражданите на нови ядрени мощности. По тази програма всяка година ще трябва да има набелязани мерки колко хора са необходими и как те да бъдат привлечени, посочи министърът. Той припомни, че въвеждането в експлоатация на 7-ми блок се очаква през 2033 – 2034 г.
Петьо Иванов допълни, че екипът на проектната компания е започнал преговори с българи, които живеят в чужбина и имат опит в ядрени централи, да бъдат привличани на работа в „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“.
Министърът на образованието Красимир Вълчев информира, че при днешната работна среща е станало известно, че и в момента в АЕЦ „Козлодуй“ не достигат 76 ядрени инженери. Изпълнителният директор на централата Иван Андреев добави, че средно годишно между 130 и 150 души се пенсионират от дружеството. „Имаме програми с Технически университет, имаме и стипендиантска програма, работим успешно с професионалните гимназии в Козлодуй, Мизия и Белене“, каза пред журналисти Иван Андреев.
„През последните пет години от атомната ни централа са отпуснати стипендии на обща стойност 600 хил. лв. за ученици и студенти“, каза министър Станков.
„В момента Европа изживява ядрен ренесанс. Точно сега мога да призова младите хора да се чувстват спокойни, че ако завършат специалности, които им дават възможност да работят в ядрената енергетика, ще имат сигурност, спокойствие и професионално развитие“, допълни пред журналисти министърът на енергетиката Жечо Станков. По думите му нито един от тези хора, които работят в командната зала на АЕЦ „Козлодуй“, не могат да бъдат заменени с изкуствен интелект.
В посещението в атомната електроцентрала участваха също председателят на съвета на директорите на централата Илия Илиев, областният управител Николай Николов, народните представители от VI МИР Мартин Харизанов Красен Кръстев от ГЕРБ-СДС и Иво Цанев от „ДПС-Ново начало“, кметът на община Мизия Валя Берчева.
Двамата министри продължиха посещението си в Козлодуй с работна среща с екипа на Професионалната гимназия по ядрена енергетика „Игор Курчатов“, на която присъстваха представители на „Хюндай Енджиниъринг енд Кънстракшън“ и „Уестингхаус“ и представители на местната власт. В срещата участва и Лорета Колева – началник на Регионалното управление на образованието във Враца. Министър Красимир Вълчев се ангажира, че приоритетно в инвестиционната програма на Министерството на образованието и науката ще бъде включена козлодуйската гимназия.
Изпълняващият длъжността директор на гимназията Надя Тодорова каза за БТА, че е удовлетворена от разговора с представителите на държавата и разчита в скоро време да има конкретни действия. По думите ѝ миналата година учебното заведение са завършили 47 абитуриенти, от които около петима са започнали работа в атомната електроцентрала.
В Професионална гимназия по ядрена енергетика „Игор Курчатов“ в Козлодуй се обучават общо 356 ученици в редовна форма, допълни Тодорова. Това е единственото училище в България, в което се подготвят техници на енергийни съоръжения и инсталации по специалността „Ядрена енергетика“. Другите специалности в професията „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“, по които се осъществява обучение, са: „Топлотехника – топлинна, климатична, вентилационна и хладилна“ и „Управление на радиоактивни отпадъци“. Това са специалности с очакван недостиг на специалисти на пазара на труда. Училището подготвя кадри и по професиите „Електротехник“ – специалност „Електроенергетика“ и „Техник на компютърни системи“ – специалност „Компютърна техника и технологии“.