Инициативният комитет на национална гражданска инициатива „Бялата лястовица“ и сдружение „Бялата лястовица“ изпратиха до медиите свое становище по Закона за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, приет на първо четене в Народното събрание. Становището е изпратено и до парламентарните комисии по енергетика, европейски въпроси, регионална политика, околната среда и водите, съобщиха от сдружението.
Председателят на гражданската инициатива Владимир Калчев, посочва в съобщението, че гражданската инициатива „Бялата лястовица“ е внесла подписка в Народното събрание на 13 февруари, в която са се подписали 2918 български граждани, решени да работят за запазване на земеделските земи от вредното въздействие на съоръжения за енергия от възобновяеми източници.
В подписката се настоява да се наложи мораториум върху ползване на земеделски земи от 1 до 7 категория до изработване на план за определяне на приоритетни зони за развитие на обекти за производство на електрическа енергия от вятърна енергия, да се създаде единен публичен регистър с пространствени данни за нарушените терени на национално ниво и дефиниране на ясна стратегия и критерии за определяне на подходящите терени за ВЕИ. При определянето на приоритетните зони за ВЕИ да се изработят детайлни критерии за запазване хумуса на земеделската земя за бъдещо земеползване, опазване на човешкото здраве и ландшафта на района, се настоява още в подписката.
В изпратено становище след приемането на първо четене на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници се посочва, че към този момент приоритетни зони за развитие на обекти за производство на електрическа енергия от вятърна енергия още не са създадени, а в същия момент в процес на проектиране и дори административно одобрение са десетки проекти с огромни мощности в Североизточна България, реализацията на които ще обезсмисли създаването на такива зони. Инвеститорският интерес в този регион е огромен и в момента се стреми с всякакви способи да изпревари законовите промени и да се скрият под шапката на заварено положение, според сдружението.
„В този край на България от една година се провеждат постоянно протести срещу изграждането на вятърни централи, тъй като в този период се разбра от местното население за тяхното съществуване. Североизточна България-житницата на България, по никакъв начин не отговаря на критериите за приоритетни зони за ускорено внедряване на нови ВЕИ проекти. Категорично не подкрепяме изложените аргументи и предложения на Българската ветроенергийна асоциация в тяхното становище по законопроекта. В тези предложения се нарушават правата на собственици на съседни на проекта парцели, засегнати пряко или непряко от инвестиционното намерение и ограничават възможността му да възрази срещу това, както и ограничава прякото участие на населението и общността в процесите на изграждане на нови ВЕИ. Към момента мнението на населението не се взема под внимание под никаква форма“, се казва още в становището.
Владимир Калчев посочва като пример проект за изграждане на вятърен парк в селота Славеево, Одърци и Пчелино в община Добричка, област Добрич, в който кметът на общината, кметове на населени места, местни жители, неправителствени организации, ловни дружини дават писмени и устни отрицателни становища в обществените обсъждания и пред отговорните администрации, но Регионалната инспекция по околната среда и водите – Варна, и министърът на околната среда и водите след обжалване пред него ги пренебрегват и одобряват проекта. „Ако целта на Закона за изменение и допълнение на Закона за енергия от възобновяеми източници е да се прокара покрай административните улеснения за инсталации за домакинствата и бизнеса и улеснение и за големите инфраструктурни проекти за ветрогенератори на сушата и в морето, без да се спазват изискванията за определяне на приоритетни зони и условията за такива зони, за което впоследствие, ако бъде приета промяната отново ще има наказателни дела срещу страната ни“, пояснява още Калчев.
„Ако с тези промени явно се цели държавата да бъде „освободена“ от задълженията й и политиката в тази насока да се провежда от общините, считаме го за неправилно, защото те нямат кадрови потенциал от специалисти в областта на енергията от възобновяеми източници, както и да не се позволи обратно действие на закона за проекти в заварени положения“, добавя той.
Няколко протеста се проведоха в област Добрич против изграждането на ветрогенератори в земеделски земи, последният от които беше в края на месец януари в Шабла.