СПОРТНА ПАНОРАМА

0
630

ХЕБЪР НА ПОЛУФИНАЛ В EFBET СУПЕР ВОЛЕЙ СЛЕД ВТОРА ПОБЕДА НАД ДОБРУДЖА

Шампионите от Хебър (Пазарджик) се класираха без особени проблеми за полуфиналните плейофи в Efbet Супер Волей. Воденият от Камило Плачи тим се наложи категорично като гост на Добруджа 07 с 3:0 (25:19, 25:16, 25:18) в мач №2 от 1/4-финала помежду им, игран в зала “Добротица”, информира sportal.bg. Така “тигрите” от Пазарджик спечелиха плейофната серия с 2-0 победи и продължават напред към полуфиналите. Там Хебър ще очаква победителя от 1/4-финалната серия между Дея спорт (Бургас) и Пирин (Разлог). На полуфиналите ще се играе до 3 победи от 5 мача, като сериите ще започнат на 13 април (сряда). От друга страна, Добруджа завършва на 8-о място в крайното класиране, на което беше и след края на редовния сезон.

Двата отбора бяха равностойни до 10-ата точка на първия гейм, след което шампионите поведоха. Домакините от Добруджа ги настигнаха и обърнаха в своя полза, но това не се запази дълго. След 15-ата точка “тигрите” набраха инерция и взеха повече от стабилна преднина. До края момчетата на Камило Плачи не допуснаха повече съпротива и излязоха напред в мача след 25:19. Добруджа взе лека преднина в началото на втората част, след което Хебър отново взе нещата в свои ръце. Играта на шампионите вървеше чудесно, особено на блокада. Това затрудни домакините и “тигрите” закономерно увеличиха аванса си след 25:16. Третата част премина изцяло под диктовката на Хебър, които отново бяха пълен хегемон – 25:18 и 3:0 в тяхна полза, с което се класираха за полуфиналите.

Най-полезен за Хебър стана канадският диагонал Брадли Гънтър с 15 точки (3 аса и 60% ефективност в атака) за победата, а Якопо Масари добави още 12 точки (1 блок, 2 аса, 69% ефективност в атака и 90% позитивно посрещане) за успеха. За домакините от Добруджа Георги Михалев беше единственият с двуцифрен актив – 13 точки (1 блок и 52% ефективност в атака).

Съставът на Добруджа 07: Николай Манчев 1, Георги Михалев 13, Явор Генов 8, Златко Кьосев 4, Светослав Арнаудов 4, Александър Кордев 4 – Николай Тодоров-либеро (Калоян Канев 1, Христо Енков, Димитър Василев 2).

„ЖЪЛТО-ЗЕЛЕНИТЕ” ВКАРАХА ШЕСТ ГОЛА НА ЮНОШИТЕ НА ЧЕРНО МОРЕ

Отборът на Добруджа, който се бори за оцеляването си във Втора професионална футболна лига, проведе контрола по време на паузата в първенството. На стадион „Дружба” в Добрич „жълто-зелените” се наложиха над юношите старша възраст на Черно море с 6:1. Младите „моряци”, които са на второ място в Елитната група до 19 години, поведоха в резултата с попадение в 30-ата минута. Малко след това Данаил Димов възстанови равенството и първото полувреме завърши при резултат 1:1.

След почивката добруджанци бяха безспорно по-добрият тим на терена и вкараха още пет гола. Андриан Димитров се разписа за 2:1, а Божидар Чуканов вкара за 3:1. След нови попадения на Андриан Димитров и Божидар Чуканов резултатът набъбна до 5:1. Крайното 6:1 оформи сенегалецът Яя Соу.

В следващия кръг от първенството на Втора лига Добруджа ще гостува на Марица. Мачът в Пловдив е в събота, 2 април, от 17.00 часа.

МАЯМИ ОТНОВО НЕ ДОНЕСЕ НИКАКВИ ПОЗИТИВНИ ЕМОЦИИ НА ГРИГОР ДИМИТРОВ

Единственият българин в тенис елита Григор Димитров отново не можа да се представи добре на “Мастърс” турнира в Маями, като отпадна във втория кръг от 54-ия в световната ранглиста Макензи Макдоналд с 1:6, 4:6 за 73 минути.

Нито веднъж в предишните си 10 участия в столицата на щата Флорида Гришо не е преодолявал осминафиналите (през 2012-а губи на тази фаза от Янко Типсаревич, а през 2016-а от Гаел Монфис), а сега не можа да запише дори една победа в надпреварата, която се утвърждава като една от слабите му в календара на АТР.

Той реализира 18 уинъра, но направи и 22 непредизвикани грешки, които бяха доста повече от 13-те на съперника му и не можа да направи мача достатъчно интригуващ. Макдоналд заслужава поздравления за едно от най-добрите си представяния в последната година, като напълно заслужено се поздрави с успеха. Миналия сезон Гришо също отпадна на тази фаза в Маями след поражение от устремения към върха тогава Камерън Нори.

ДЖОКОВИЧ СПЕЧЕЛИ ОБЖАЛВАНЕ СРЕЩУ АТР И ЩЕ ИГРАЕ В ПАРИЖ

Новак Джокович спечели обжалването срещу АТР и ще играе на Мастърса в Париж. Новината бе разкрита официално от тенис асоциацията. Надпреварата във френската столица ще се проведе от 31 октомври до 6 ноември. Световният №1 беше изправен пред сериозна санкция заради късния отказ от участие в Индиън Уелс. Той го направи чак след жребия, въпреки че беше ясно какво ще се случи, тъй като нямаше разрешение за влизане в страната. По регламент това води до забрана за участие в следващия Мастърс, на който съответният играч е спечелил най-много точки през последните 12 месеца. В случая това е надпреварата в Париж, където Ноле триумфира с титлата.

Джокович обаче се е възползвал от правото си да обжалва санкцията пред дисциплинарната комисия, ръководена от Лора Уоруин и Миро Братоев. След разглеждането на случая от АТР са решили да позволят на световния №1 и тази година да участва в Париж. Единственото наложено наказание е присъждането на нула точки от турнира в Индиън Уелс, което в случая няма да навреди на ранкинга на сърбина, тъй като той не игра в надпреварата през миналата година.

При подобни нарушения правилникът предвижда и финансова санкция, но не стана ясно дали тя ще бъде наложена. От АТР пък разпространиха писма до играчите, в които напомнят правилата за отказ от участие от Мастърс турнир./БГНЕС

БАРСЕЛОНА ПРИГОТВИ СУМА ЗА ТРАНСФЕР НА ЛЕВАНДОВСКИ

От Барселона са готови да предложат на Байерн (Мюнхен) 50 млн. евро, за да привлекат тяхната звезда Роберт Левандовски, пише „Спорт“. Ако се наложи, тази сума може да достигне и 60 млн. евро, добавя изданието. Именно каталунският вестник съобщи, че самият Левандовски има желание да премине на „Камп Ноу“, тъй като иска да изпробва ново предизвикателство. В Барселона ще предложат на 33-годишния нападател договор за 4 сезона, като финансовата част няма да е проблем, тъй като ръководството е готово да му отправи атрактивна оферта, която по изключение да надхвърли тавана на заплатите, тъй като става въпрос за топ футболист.

Преговорите с неговия агент Пини Захави няма да бъдат трудни, тъй като той е близък с клубния президент Жоан Лапорта. Така че всичко зависи от това дали Байерн ще се съгласи да се раздели със своя голмайстор, чийто договор е до лятото на 2023 година.

СЕСТРИ СТОЕВИ СПЕЧЕЛИХА ТИТЛАТА НА ТУРНИРА ПО БАДМИНТОН В БАЗЕЛ

Двукратните европейски шампионки Габриела Стоева и Стефани Стоева спечелиха титлата на двойки жени на турнира по бадминтон от сериите “World Tour Super 300” в Базел (Швейцария) с награден фонд 180 хиляди долара. На финала българките, които бяха поставени под номер 3 в схемата, победиха германките Линда Ефлер и Изабел Лохау с 21:14, 21:12 за 41 минути. След 11:11 в първия гейм сестрите доминираха изцяло и стигнаха без проблeми до крайния успех. “Най-накрая го направихме – спечелихме първата си титла от “World Tour Super 300″. Благодарим на треньорите си, че повярваха в нас, и на всички за подкрепата”, написа Стефани Стоева в Инстаграм.

Българките играха за четвърти път на финал в Базел след 2017, 2018 и 2021 година, но сега спечелиха първата си титла. sportal.bg

АЛЕКС НИКОЛОВ СЪС 17 ТОЧКИ И СИЛНА ИГРА В ЗАЩИТА ЗА ЛОНГ БИЙЧ

Алекс Николов реализира 17 точки за 14-ата победа на Лонг Бийч за сезона в колежанското първенство на САЩ. Нашето момче и състудентите му си тръгнаха с 3:0 (25:21, 26:24, 25:22) от гостуването на “Санта Барбара”.

Николов бе втори по резултатност за тима си след Спенсър Оливие, който завърши с 18 точки. В завързания втори гейм юношата на Левски (София) донесе решителната последна точка за 26:24. 205-сантиметровият посрещач се справи силно и в защита, записвайки в актива си 6 спасени топки.

На 1 април Лонг Бийч приема университета на Хавай.

ИГА ШВЬОНТЕК ЩЕ Е НОВАТА №1 В СВЕТОВНАТА РАНГЛИСТА

Шампионката от “Ролан Гарос” за 2020 година Ига Швьонтек (Полша) ще стане №1 в световната ранглиста на WTA на 4 април. Това стана факт след победата на 20-годишната тенисистка над Виктория Голубич (Швейцария) с 6:2, 6:0 във втория кръг на силния турнир по тенис на твърда настилка в Маями (САЩ) с награден фонд 8,58 милиона долара. Швьонтек ще измести от първата позиция в ранглиста Ашли Барти (Австралия), която преди няколко дни обяви оттеглянето си от тениса.

След интервюто си на корта полякинята беше изненадана, когато директорът на турнира Джеймс Блейк и бившата номер 1 в света Линдзи Дейвънпорт излязоха и й подариха букет цветя. “Работата е там, че никога не съм си представяла този момент. Просто работех ден след ден и играех добре тенис. Но никога не съм вярвала, че това наистина може да се случи. Така че за мен е още сюрреалистично”, заяви Швьонтек на пресконференция.

След титлата си на турнира Индиън Уелс през миналата седмица тя се изкачи до номер 2 в света, а сега ще стане 28-ата тенисистка в историята начело на ранглистата на УТА. На 20 години и 308 дни Швьонтек става третата най-млада тенисистка номер 1 след Ким Клайстерс (20 години и 64 дни) и Серина Уилямс (20 години и 285 дни).

МАТЕЙ КАЗИЙСКИ С 13 ТОЧКИ, ТРЕНТО УДАРИ ПИАЧЕНЦА В 1/4-ФИНАЛ №1

Матей Казийски и отборът на Итас Трентино (Тренто) тръгнаха ударно в плейофите в италианската Суперлига. Воденият от Анджело Лоренцети отбор надигра Газ Сейлс Блуенерджи (Пиаченца) с 3:0 (27:25, 25:20, 25:16) в първия 1/4-финал в Серия А1, изигран в “BLM Group Арена” пред 1328 зрители. Така трентинци поведоха в серията с 1-0 победи. Следващата среща между двата състава е на 3 април (неделя) в “Пала Банка” в Пиачанца.

Матей Казийски игра силно и реализира 13 точки (2 аса, 1 блок, 53% ефективност в атака) и бе втори по резултатност. Диагоналът Джулио Пинали също реализира 13 точки (2 аса, 4 блока, 58% ефективност в атака). Най-резултатен за успеха на Тренто стана младата италианска звезда Алесандро Микиелето с 15 точки (5 аса, 2 блока, 67% ефективност в атака). За Пиаченца турският диагонал Адис Лагумджия се отчете с 15 точки (2 блока, 54% ефективност в атака).