СПОРТНА ПАНОРАМА

0
668

ПИРИН ИЗМЪКНА ДРАМАТИЧНА ПОБЕДА НАД ДОБРУДЖА В ДОБРИЧ

Волейболистите на Пирин (Разлог) записаха много трудна и драматична победа в първия си мач от втория полусезон в Efbet Супер Волей. Воденият от Благовест Катранджиев тим надделя като гост над Добруджа 07 с 3:2 (25:15, 23:25, 25:15, 21:25, 15:13) в мач от 12-ия кръг на шампионата, игран в зала “Добротица”, информира sportal.bg. По този начин разложани остават втори във временното класиране с 30 точки с 11 победи и 1 загуба. Добруджа пък е на 9-о място с 4 победи, 8 загуби и 13 точки. В следващия кръг Пирин гостува на Монтана, докато добричлии са отново домакини, но на Дунав (Русе). И двата мача са в петък (11 февруари), съответно от 18,00 и 18,30 часа.

Първата част на срещата стартира под диктовката на гостите от Пирин, които без проблем поведоха в резултата след 25:15. Втората част започна равностойно, но впоследствие добричлии бяха доминиращи и запазиха преднината си почти до края. В ключовите моменти разложани оказаха по-голяма съпротива, но домакините изравниха след 25:23. Третата част се разви идентично на първата и волейболистите на Пирин отново взеха аванс след 25:15. Четвъртият гейм бе спечелен от Добруджа с 25:21 и мачът влезе в тайбрек. Там борбата бе точка за точка, но в крайна сметка играчите на Пирин се поздравиха с крайния успех след 15:13 и 3:2.

Най-резултатен за Пирин бе завърналият в игра Спас Байрев с 23 точки за победата. Капитанът Александър Симеонов добави 18 точки. Въпреки това за MVP на мача беше обявен Васил Атанасов, който се отчете с 11 точки.

АЛЕКС НИКОЛОВ НЯМА СПИРКА В САЩ

Ново силно представяне регистрира Алекс Николов в САЩ. Израсналият в столичния Левски посрещач записа 29 точки за победата на „Лонг Бийч” с 3:1 (15:25, 25:23, 25:21, 25:19) над гостуващия университет на Южна Калифорния в мач от колежанското първенство. 18-годишният Алекс се отчете с впечатляващите 29 точки за успеха. Три от тях бяха директно от начален удар, а две – от блокади. С един от асовете си Николов затвори мача.

Така досрошният състезател на Левски в трети пореден двубой прескочи границата от 20 точки. Втори по резултатност след българина за университета “Лонг Бийч” бе Спенсър Оливър с 13 т. За Николов и колегите му това бе 6-а победа за сезона. Те имат и 1 загуба.

В следващия си мач “Лонг Бийч” приема университета на Калифорния на 11 февруари.

АТАНАС ИЛИЕВ БЕ ТИТУЛЯР ЗА АСКОЛИ ПРИ ДОМАКИНСКА ЗАГУБА

Добричлията Атанас Илиев започна като титуляр за Асколи, но не успя да помогне на тима, който загуби у дома с 0:1 от Перуджа в мач от  21-ия кръг на италианската Серия „Б”. Бившият нападател на Черно море, Добруджа и Ботев (Пловдив) получи жълт картон преди почивката, а в 66-а минута бе сменен от Де Паоли. Перуджа взе трите точки с попадение на Франческо Лизи в 26-ата минута.

Поражението остави Асколи на 9-о място с 32 точки, докато Перуджа е на 10-а позиция с точка по-малко.

ВЛАДИМИР ЗОГРАФСКИ ЗАВЪРШИ 22-РИ НА МАЛКАТА ШАНЦА В ПЕКИН

Единственият българин в елита на ски скоковете Владимир Зографски не можа да постави нов личен и национален рекорд по отношение на класирането си във финала на малката шанца на Зимните олимпийски игри в Пекин. Той завърши на 22-ро място с общ сбор от 245.3 точки, като в първия си скок преодоля 99 метра за 126.7 пункта, а във втория – 97 за 118.6.

На предишните Игри в Пьончан 2018 Зографски записа най-доброто представяне в българската история с 14-ата си позиция на малката шанца, подобрявайки тогавашното върхово постижение на Владимир Брейчев – 19-о място от 1984 година в Сараево. “Всичко зависи от условията. Ако условията бяха такива, каквито в началото, можеше да се изкача малко нагоре. И в квалификациите, и в тренировките скачах по-добре. Не можах да си направя скоковете, защото при първия отскочих по-рано, а на втория закъснях. Изпуснах голям шанс, не си свърших работата. За голямата шанца трябва да направя два добри скока и вече каквото стане. Научих сега, че човек трябва да е спокоен и да нямаш прекалено желание. Мисля, че прекалено много исках и затова се получи така с тези грешки. Дано да имам късмет и да направя два добри скока на голямата шанца”, каза Зографски след края на участието си във финала.

50 години по-късно Япония отново има олимпийски шампион в лицето на хегемона и победител в “Четирите шанци” Рьою Кобаяши, който за първи път в кариерата си грабва най-ценното злато. Дори тежките условия и постоянно променящ се вятър не попречиха на японеца да покаже класата си, като решаващ се оказа първият му скок, който му осигури комфортна преднина. Кобаяши събра общо 275 точки, а втори остана австриецът Мануел Фетнер с 270.8, докато бронзът изненадващо отиде при световния шампион от 2019-а Давид Кубацки. Нататък в класирането бяха Петер Превц, Евгени Климов и Камил Стох, които също изненадаха специалистите с представянето си, а топ 10 допълниха Мариус Линдвик, Данил Садреев, Тими Зайц и Щефан Крафт.

Организаторите взеха странното решение да започнат първия кръг с висока стартова позиция – 14-ата, след което я намалиха на 13-а и десетина скиори имаха шанс да се възползват от по-добрите условия. Вторият скок започна от 13-а стартова позиция, като вятърът се смени рязко и от насрещен стана попътен. Това доведе до разлики от 10-ина метра в постиженията на онези, които в началото на предишната фаза се възползваха от благоприятното движение на въздуха.

ПАВЕЛ АНГЕЛОВ ЗАПИСА НАЙ-ДОБРИЯ РЕЗУЛТАТ В КАРИЕРАТА СИ

Българският представител в спускането с шейни Павел Ангелов приключи участието си на Зимните олимпийски игри в Пекин 2022 и завърши на 28-мо място – най-доброто в кариерата му. Роденият в Крумовград състезател направи три официални опита на улея в Янцинг, като очаквано не намери място в топ 20 на дисциплината и не се класираха за финалното четвърто спускане.

Ангелов, който пред Sportal.bg преди надпреварата каза, че това може да му е последното участие на олимпийски игри, преодоля трасето за 2:58.853 минути и регистрира изоставане от 7.309 секунди спрямо водача след три кръга Йоханес Лудвих от Германия.

Общо 34-ма се включиха в олимпийския турнир в спускането с шейни на единично, като преди уикенда заради коронавирус отпадна италианецът Кевин Фишналер. Ангелов се справи по-добре от редовно класиращия се в топ 20 на Световната купа румънец Валентин Крету, който остана на 29-а позиция. Зад българина завършиха още чехът Михаел Лейшек, грузинецът Саба Кумариташвили, японецът Сея Кобаяши, кореецът Намкю Лим и босненецът Мирза Николаев.

Павел Ангелов за втори път представя България на Зимни олимпийски игри, като в Пьончан 2018 финишира 37-ми. Той има седем участия на световни първенства с най-добър резултат 35-о място, а постижението му в Световната купа този сезон е 42-ро. Най-доброто му класиране в Световната купа е 29-о в Оберхоф сезон 2020/21, което означава, че сега в Пекин регистрира личен рекорд на най-голямата сцена.

КЛАСНО НАЧАЛО НА СЕЗОНА ЗА ДУПЛАНТИС С 6.03 МЕТРА

Олимпийският шампион и световен рекордьор в овчарския скок Арманд Дуплантис записа убедителна победа на турнира ISTAF в Берлин. 22-годишният швед преодоля 6.03 метра за първото място. Това е рекорд на турнира и най-добър резултат в света за сезона.

Дуплантис качи летвата и на 6.19 метра в опит за нов световен рекорд, но не успя да се справи с тази височина. Във втория си опит шведът беше много близо до успех. “В тези опити се чувствах добре и осъзнах, че е възможно. Сега съм в момент от кариерата си, в който правя малки подобрения. Една седмица сменям бягането, през следващата скачам малко по-агресивно. По този начин мога да се подобрявам стъпка по стъпка. Знам какво да правя и че съм в състояние да скоча по-високо”, сподели Дуплантис след състезанието.

БАРСЕЛОНА ПОДЧИНИ АТЛЕТИКО (МАДРИД), ДАНИ АЛВЕШ НАПОМНИ ЗА СЕБЕ СИ С ГОЛ И ЧЕРВЕН КАРТОН

Барселона надигра с 4:2 Атлетико (Мадрид) на своя стадион “Камп Ноу” в най-интригуващия мач от 23-ия кръг на испанското първенство. Яник Караско изведе Атлетико напред в резултата в осмата минута. Само две минути по-късно Жорди Алба изравни, а в 21-ата минута тийнейджърът Гави реализира попадение за 2:1. Роналд Араухо направи резултата 3:1 в 43-ата минута. Пет минути след паузата Дани Алвеш вкара четвърти гол за каталунците. Луис Суарес порази вратата на бившия си тим, правейки резултата 2:4 в 58-ата минута, а в 69-ата минута Алвеш получи червен картон за неспортсменско нарушение срещу Караско. В крайна сметка Барса прибави три точки към актива си, а двата тима продължават да са един до друг в класирането на Ла Лига, но вече с разменени места. “Дюшекчиите” на Диего Симеоне са пети с 36 точки, а “лос кулес” на Чави Ернандес заемат четвърта позиция с 38. Лидер е Реал (Мадрид) с 50 точки, следван от Севиля с 47 и Бетис с 40.

Домакините започнаха по-активно и в 5-ата минута играчите на Чави създадоха първата опасност за някоя от двете врати. Феран Торес получи топката на дъгата на наказателното поле и пробва шут по земя, но топката профуча встрани от левия страничен стълб на вратата на Ян Облак. В осмата минута шампионите успяха да изненадат съперника си. Луис Суарес получи топката отдясно на пазената от Марк-Андре тер Стеген врата и подаде на Яник Караско, а заелият отлична позиция в противниковото наказателно поле белгиец насочи топката с прецизен удар в долния десен ъгъл на германския страж. Отговорът на каталунците обаче бе светкавичен и още в 10-ата минута резултатът бе изравнен, като автор на попадението бе левият бек Жорди Алба след асистенция на Дани Алвеш. Алба сътвори истински шедьовър, като намери топката от въздуха с левия крак по перфектен начин и Облак бе безпомощен. В 20-ата минута Жоао Феликс не бе никак далеч от красив гол за Атлетико, но техничният удар на португалеца мина встрани от левия страничен стълб на вратата на Тер Стеген. Секунди по-късно резултатът стана 2:1. Новото попълнение Адама Траоре центрира брилянтно отдясно и 17-годишният Гави успя с глава да нанесе отличен удар, като Ян Облак не съумя да реагира и обратът бе факт – 2:1 за каталунците. Резултатът стана 3:1 в 43-ата минута. Жерард Пике стреля с глава, топката се отби от напречната греда и се върна на терена. Защитниците на Атлетико бяха в ролята по-скоро на наблюдатели, Феран Торес не успя да играе с топката, но Роналд Араухо направи добавка от съвсем близко разстояние.

В началото на второто полувреме нещата придобиха още по-отчайващ вид за Атлетико. В 50-ата минута домакините организираха атака отляво, последва центриране, топката достигна до Дани Алвеш и бразилският ветеран без никакво колебание майсторски я насочи към вратата на Облак, който не успя да стори нищо, за да предотврати попадението. В 58-ата минута Караско пробва да изненада Тер Стеген от фал, но германският страж внимаваше и изби в корнер. След изпълнението на ъгловия удар Хосе Хименес игра с глава, Луис Суарес се измъкна от отбраната на Барса и с глава опъна мрежата зад Тер Стеген, като не изрази радост от попадението. В 61-ата минута новото попълнение на Барселона Пиер-Емерик Обамеянг направи официалния си дебют за “лос кулес”, сменяйки представилия се впечатляващо  Адама Траоре. В 69-ата минута Дани Алвеш получи директен червен картон за ненужно грубо нарушение срещу Яник Караско. Бразилецът нямаше как да играе с топката и бе зад белгиеца, но действа неспортменски и след бърз преглед на ситуацията чрез ВАР реферът Хесус Хил Мансано показа на Алвеш пътя към съблекалните.

В заключителните минути столичани не създадоха кой знае какви проблеми на защитата на Барселона и каталунците се поздравиха с важна победа пред своите фенове.

МАНЕ И СЕНЕГАЛ ЗА ПЪРВИ ПЪТ СПЕЧЕЛИХА КУПАТА НА АФРИКА

Сенегал спечели Купата на африканските нации за първи път в историята си. На финала той надделя след дузпи над Египет, след като срещата завърши 0:0 в редовното време и в продълженията. Садио Мане пропусна дузпа в седмата минута на мача, но се реваншира, след като реализира наказателния удар, който донесе титлата на Сенегал.

За разлика от много от мачовете на турнира двата отбора стартираха на доста високо темпо и с атаки и към двете врати, а не с изкачване и предпазливост. Още в третата минута Мане получи топката в наказателното поле, но не успя да преодолее бранител на съперника. Секунди по-късно Салиу Сис бе изпуснат от защитата на Египет. Той получи топката в наказателното поле и бе повален от Абделмонен, което доведе до дузпа за Сенегал. Интересна ситуация се разигра преди изпълнението на наказателния удар. Капитанът на “фараоните” Мохамед Салах отиде да даде инструкции на вратаря Абу Габал как изпълнява съотборника му в Ливърпул Мане. Садио Мане застана зад бялата точка и стреля силно в десния ъгъл, а вратарят отрази.

Пропуснатата дузпа не се отрази на играта на Сенегал и в следващите минути тимът стигна до две опасни ситуации, но те не доведоха до гол. Исмаила Сар на два пъти направи успешни пробиви отдясно, но центриранията му не бяха засечени от негови съотборници. Постепенно и Египет започна да показва зъби в атака, а Салах да създава проблеми на съперника. В 29-ата минута звездата на Ливърпул преодоля почти цялата защита на Сенегал, но не успя да нанесе силен удар. Тимът на Алуи Сисе имаше предимство, но не бе ефективен при последното подаване и завършващия удар. В 39-ата минута след центриране от фал Диедиу засече топката с глава, но тя не затрудни Абу Габал. Малко по-късно блестящо изпълнение на Салах също не доведе до гол. Той отправи силен удар в близкия ъгъл, но Менди реагира отлично.

След почивката предимството на Сенегал бе по-сериозно и още от първите минути на второто полувреме “Лъвовете от Теранга” натиснаха. Те владееха топката в големи периоди и редяха атака след атака. В 51-ата минута Гей получи топката в малкото наказателно поле, но не успя да отправи удар, вратарят се намеси и улови топката пред краката му. Египет бе поставен под сериозен натиск и основно се защитаваше. Карлош Кейрош даваше инструкции по радио връзка от трибуните, тъй като бе наказан заради разправиите си със съдиите по време на полуфинала. Португалецът направи тройна смяна след час игра и след това египетският тим известен период не допусна опасности пред вратата си. В 75-ата минута една от резервите – Трезеге, отправи хубаво центриране, а Хамди отклони топката, но тя мина покрай вратата, като това бе една от редките възможности за Египет.

Двата отбора не успяха да си отбележат гол в редовното време и се стигна до продължения. В тях Сенегал се активизира. В 92-ата минута Мане изведе Диенг, който стигна до топката, но стреля право във вратаря. Докато египтяните бавеха времето по всякакъв възможен начин, съперникът им опитваше да атакува. В 100-ата минута Абу Габал отново бе непреодоляем, като този път се справи с удар с глава на Диенг. Влезлият като резерва Бамба Диенг завърши повечето атаки на Сенегал в продълженията. В 115-ата минута той получи пространство за изстрел и отправи силен удар, но вратарят на Египет отново отрази. Отговорът на “фараоните” бе мощен удар на Хамди, но в тази ситуация Менди показа класата си.

Стигна се до дузпи, които минаха през драматични моменти. Абделмонем, който направи дузпата в редовното време, пропусна от бялата точка, но веднага след него Сар също не успя да реализира. При 3:2 за Сенегал Менди отрази удара на Лашеен. Това означаваше, че Мане може да донесе победата на “Лъвовете от Теранга”, и той го направи, реванширайки се за пропуска си в редовното време – 4:2 за Сенегал.