ДОБРУДЖА НАДИГРА БЕЛАСИЦА И ЗАПИСА ПЕТА ПОРЕДНА ПОБЕДА ВЪВ ВТОРА ЛИГА

Отборът на Добруджа надигра Беласица в Албена в домакинския си мач от 27-ия кръг на Втора професионална футболна лига, след като стигна до успех с 1:0. Момчетата на старши треньора Тодор Киселичков превъзхождаха противника си през цялото време, демонстрираха добър футбол и заслужено спечелиха трите точки.

Мачът започна с високо темпо и за двата състава. Първият удар за Добруджа бе още в 4-ата минута, но шутът на Ангел Ангелов мина над напречната греда. След 15-ата минута темпото спадна, а гостите направиха всичко възможно да накъсат играта, като след нарушения лежаха излишно на терена. В 37-ата минута Преслав Йорданов не успя да нанесе точен удар с глава след много добър пас на Стилиян Николов. В крайна сметка първото полувреме завърши при нулево равенство.

След почивката Добруджа наложи преса над съперника, трайно владееше топката и организираше непрестанни атаки. При една от тях, в 55-ата минута, силният плътен удар на Стилиян Николов мина над напречната греда. Пет минути по-късно, след поредна атака за Добруджа, един от най-добрите на терена – Ангел Ангелов, бе на точното място и с премерен удар вкара за 1:0. Така „жълто-зелените” записаха пета поредна победа в първенството.

След този успех Добруджа заема пето място във временното класиране с 46 точки. В следващия кръг предстои регионално дерби във Втора футболна лига. Добруджа ще гостува на лидера във втория ешелон Спартак (Варна). Мачът е на 12 април, петък, от 15.00 ч.

ЧЕРНОМОРЕЦ (БАЛЧИК) ИЗНЕНАДА ЯНТРА И ШАНСОВЕТЕ ЗА СПАСЕНИЕ ВЕЧЕ НЕ СА МИРАЖ

Черноморец (Балчик) шокира Янтра и постигна победа с 2:1 при домакинството си oт 27-ия кръг на Втора футболна лига. По този начин отборът на Ели Маркес от тотално обречен за изпадане тим вече има шанс да се бори за спасение след двете поредни победи в първенството, пише football24.bg. Балчиклии са 17-и в класирането с 24 точки и са на 4 точки от 14-ия Беласица. Янтра пък е на 6-ата позиция с 43 точки и изпусна чудесен шанс да се доближи до тройката.

Лукас Соарес откри за домакините от Балчик в 32-ата минута, а в 89-ата минута Алекс Наков вкара за 2:0. В продължението на мача Велислав Василев върна един гол за Янтра, но това не се оказа достатъчно.

В следващия кръг тимът на Белия град ще гостува на Черноморец (Бургас), който е 13-и в подреждането с 30 точки. Мачът е в събота от 17.00 часа.

13 април 2024 г., събота, 17:00 ч.

Марек 1915 (Дупница) – Дунав от Русе (Русе)

Беласица (Петрич) – Струмска слава (Радомир)

Бдин 1923 (Видин) – Монтана 1921 (Монтана)

Черноморец (Бургас) – Черноморец (Балчик)

Янтра 2019 (Габрово) – Литекс (Ловеч)

Спортист 2009 (Своге) – Лудогорец II (Разград)

16 април 2024 г., вторник, 17:00 ч.

ФК ЦСКА 1948 II (София) – Спартак (Плевен)

ЦСКА-СОФИЯ НОКАУТИРА ЛЕВСКИ ПРЕД ПОВЕЧЕ ОТ 30 000

Тимът на ЦСКА-София победи напълно заслужено Левски в най-интересната среща от 28-ия кръг на efbet Лига. Тобиас Хайнц (61`) и Фернандо Каранга (77`) бяха точни за победителите, които можеха да победят и с по-голям резултата, ако в 90-ата минута ударът на Данило Асприля не бе срещнал гредата. През първата част попадение на Джонатан Линдсет бе отменено за игра с ръка. Пълният дебютант за “сините” – вратарят Иван Андонов, сгреши фатално при първото попадение, оказало се решаващо в мача, което засенчи няколкото му добри намеси. Така подобно на предната загуба с 0:2 от “червените” през юни миналата година, млад вратар от школата на клуба сбърка и помогна на противника да стигне до трите точки.

Срещата на стадион “Васил Левски” бе ръководена от Драгомир Драганов, който разчиташе на помощта на допълнителен ВАР съдия, като за този мач бяха трима. Над 30 000 зрители имаше по трибуните, но отново имаше изстреляни ракети от Сектор „Г” и Сектор “А”, като две от тях попаднаха и в журналистическата ложа, а през втората част се стигна и до голям бой в Сектор “А” между фенове и стюарди, което помрачи празника, който трябваше да бъде този мач с толкова хора по трибуните.

Това бе 18-и успех на “червените”, които се изкачиха на второ място с 60 точки и изостават на шест от шампиона Лудогорец. “Сините”, които бяха символичен домакин и подкрепяни от 18 000, останаха на четвърта позиция с 51 точки.

Сега на Левски предстои тежко гостуване във Варна на Черно море, с който ще се бори за квота в Европа, докато играчите на Ел Маестро ще приемат Пирин с приповдигнато настроение в петък.

БЕРЕТИНИ Е ШАМПИОН В МАРАКЕШ

Италианецът Матео Беретини спечели турнира по тенис на клей в Маракеш (Мароко) от сериите АТП 250 с награден фонд 579 320 евро. В 13-ия си финал на ниво АТP Беретини стигна до първата си титла от 2022 година насам и общо осма в кариерата му, а през следващата седмица ще се завърне в топ 100 на световната ранглиста.

Италианският тенисист надигра в спора за трофея миналогодишния шампион Роберто Карбайес Баена от Испания със 7:5, 6:2. Двубоят продължи час и 47 минути. Матео Беретини навакса изоставане от 1:3 в първия сет и изравни за 3:3. Той осъществи ключов пробив за аванс от 6:5 и приключи първата част при 7:5.

Във втората италианецът бе категоричен. Карбайес Баена допусна два пробива, изостана с 1:5 и Беренити затвори среща с 6:2 при втория си мачбол. sportal.bg

ДЖОКОВИЧ: ЗА ТЕНИСА Е ВАЖНО НАДАЛ ДА СЕ ВЪРНЕ НА КОРТА

Световният номер 1 в тениса Новак Джокович се надява големият му конкурент Рафаел Надал да се възстанови от контузиите и скоро да се върне на корта. Този сезон Надал, 22-кратен шампион от Големия шлем, участва само на турнира в Бризбейн, където загуби от австралиеца Джордан Томпсън на четвъртфиналите. “Важно е за нашия спорт Рафа да излезе на корта, още повече тази година, когато каза, че това може да е последната му в тениса. Жалко, че той отсъства почти от началото на сезона. Той е легенда на нашия спорт. Като фен на тениса се надявам той да може да се върне на любимия си клей на Ролан Гарос“, каза Джокович, цитиран от Tennis-Infinity.

Откритото първенство на Франция ще се проведе от 20 май до 9 юни. 37-годишният Надал е печелил Ролан Гарос рекордните 14 пъти.

АТЛЕТИК (БИЛБАО) СПЕЧЕЛИ КУПАТА НА КРАЛЯ

Отборът на Атлетик (Билбао) е новият носител на Купата на Краля. Триумфът дойде след успех над тима на Майорка с 5:3 след изпълнение на дузпи и резултат 1:1 в редовното време.

Баските стигнаха до 25-ото си отличие в турнира след 40-годишно чакане, като последният им трофей от турнира датираше от 1984 г. Успехът е още по-сладък поради факта, че момчетата от Билбао го извоюваха след редица неуспешни опити на своите предшественици от близките години, като само от 2011 г. насам отборът загуби цели пет финала.

Иначе резултата откри Даниел Родригес (21′) в полза на Майорка, а равенството възстанови Ойхан Сансет (50′). Баските вкараха и още един гол през първото полувреме чрез Нико Уилямс, но той бе отменен заради засада. В рамките на редовното време имаше още много голови положения, но нито едно от тях не бе реализирано и двубоят бе решен след две продължения по 15 минути и дузпи.

След изтеглянето на жребия стана ясно, че първи при рулетката ще бъде отборът на Майорка, а играчите на Билбао ще следват зададеното от тях темпо. Първите две дузпи бяха реализирани от своите изпълнители, като точен за Майорка бе Муричи, а за Атлетик се разписа Гарсия. Късметът напусна островитяните при второто завъртане и тогава Морланес изпусна, но пък Муниаин не сбърка за съперника. Този сценарий се повтори и при следващото изпълнение, когато Радонич не се справи, а Весга приближи баските до големия триумф. Това означаваше, че оттук нататък не просто всеки пропуск на Майорка щеше да е фатален, но дори само един гол за Атлетик щеше да дари отбора с жадуваната купа. Точно така и се случи. Все пак Санчес, който бе близо до гола в игровата част от двубоя, вкара и намали, но след това Беренгер беше безкомпромисен и нанесе решаващия удар.

Това обаче в никакъв случай не е краят на сезона за баските. Пред тях в момента е задачата да детронират от четвъртото място в Ла Лига отбора на Атлетико (Мадрид) и да се класират за Шампионската лига. За Майорка пък освен достойното представяне остава и необходимостта от спешното завръщане към сивото ежедневие на испанския шампионат, където отборът, воден от Хавиер Агире води борба за своето оцеляване в елита и в момента се намира на само шест точки пред зоната на изпадащите, а до края на сезона има още цели осем кръга.

ЛУКА МОДРИЧ ПОЛУЧИ НЕСТАНДАРТНО ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА ТРАНСФЕР

Хърватската легенда Лука Модрич беше поканен да се завърне в Динамо (Загреб). Договорът на 38-годишния халф с Реал (Мадрид) изтича в края на сезона и е много вероятно той да си тръгне от “Бернабеу”. В тази връзка президентът на Динамо Мирко Баришич отправи нестандартно предложение към него. Босът платил за цяла страница във вестник “Марка”, на която на хърватски и на испански пише: “Ела при нас! Има смисъл, целият смисъл на света”. Всичко това е на фона на фланелка на Динамо с номера и името на ветерана.

Модрич е юноша на клуба от Загреб, като постъпва в школата като 15-годишен през 2000 година. Клубът го продава на Тотнъм през 2009 година срещу 16,5 млн. паунда, след като преди това той е спечелил три поредни титли на Хърватия.

ЛЕВЕРКУЗЕН ПРОДЪЛЖИ С РЕКОРДИТЕ И ЧАКА ТИТЛАТА СЛЕД СЕДМИЦА

Байер (Леверкузен) направи вероятно предпоследната си крачка към титлата в Бундеслигата, след като надви Унион (Берлин) с 1:0 като гост. По същото време шампионът Байерн (Мюнхен) отново се издъни – 2:3 срещу Хайденхайм, което увеличи на 16 точки преднината на отбора на Чаби Алонсо. Това означава, че ако тази неделя “аспирините” надвият Вердер (Бремен) у дома, те ще са новите шампиони, защото след това ще има още само пет кръга.

Триумфът може да стане факт и ден по-рано, ако Байерн загуби домакинството си на Кьолн. На теория в играта е и Щутгарт, който е с двубой по-малко към момента.

Победата на Леверкузен сега беше девета поредна за отбора в първенството, което е нов клубен рекорд. Отделно тимът няма поражение във вече 41 срещи през сезона, с което изравнява върхово постижение на Байерн.

Победата в Берлин дойде след точно изпълнена дузпа от Флориан Виртц в 8-ата минута на добавеното време на първата част. Наказателният удар беше отсъден за игра с ръка на Тримел, който спря отиващата към мрежата топка след удар на Инкапие. На помощ в случая се притече ВАР, но е странно, че реферът не показа дори жълт картон на футболиста на Унион. Точно преди тази ситуация домакините бяха останали с 10 души след второ официално предупреждение и изгонване на Робин Госенс.

Леверкузен имаше още много положения, като отправи 19 удара, но си остана само с този гол.

В четвъртък Байер се хвърля и в битките от четвъртфиналите в Лига Европа, където ще срещне Уест Хам.

За Унион това е 15-а загуба през сезона в Бундеслигата и опасната зона е само на 6 точки.

КАРЛОС НАСАР ОТНОВО ОПУСТОШИ КОНКУРЕНЦИЯТА

Карлос Насар спечели категория до 89 килограма на Световната купа по вдигане на тежести в Пукет. 19-годишният българин за пореден път не остави шансове на конкуренцията и записа изравнен световен рекорд в двубоя. В изхвърлянето нашето момче записа три успешни опита – 170, 176 и 181, като последното бе и световен рекорд в движението. Веднага след това обаче колумбиецът Йеисон Лопес вдигна 182 и спечели първата част от състезанието. Все пак постижението на Карлос е световен рекордьор за младежи.

В изтласкването Карлос започна без проблеми с 215 кг, което му бе достатъчно за първото място, като след това направи два опита за световен рекорд в движението – 224. И в двата си опита Насар бе много близо, но в крайна сметка не успя. Ако беше вдигнал тежестта, щеше да подобри световния рекорд в двубоя с цели девет килограма. В края на изтласкването друг китаец – Тиан Тао, пробва да вдигне 226, след като се бе провалил преди това на 215, и логично те бяха непосилни за него. Така българинът спечели състезанието с 396 кг.

Втори остана колумбиецът с 392 килограма, а трети завърши световният рекордьор в двубоя Ли Даин от Китай с 383. Четвърти остана големият конкурент на Карлос на европейските първенства – Антонино Пицолато от Италия с 380.