Руският министър-председател Михаил Мишустин направи официално посещение във Виетнам , страна, която благодарение на СССР победи американските империалисти и все още до голяма степен взема пример от Съветския съюз. Какво е социализъм с виетнамски специфики проучи специалният кореспондент на МИР 24 Глеб Стерхов.

Рецепционният цвят е червен. Килими и знамена по маршрута на кортежа. И, разбира се, виетнамските пионери ликуват. Мотото им е като в СССР: „Сан Санг!“ – „Винаги готов!“ на виетнамски. 

Тържествен прием, полагане на цветя на Паметника на загиналите герои – освободители на Виетнам. И след това два дни преговори. С Мишустин е делегация от министри и ръководители на държавни корпорации.
Руско-виетнамският петгодишен план е образование и култура, промишленост и енергийна сигурност:

Фам Мин Тин
Министър-председател на Социалистическа република Виетнам
„Вашият икономически растеж е над средния за света. В света средното е около 3%, а в Русия е 3,9-4%. Това показва величието на Русия и потвърждава нейната независимост. Вие превръщате предизвикателствата във възможности.“

Виетнам също процъфтява. През 2023 г. плюс 5% от БВП, в миналото още 7% повече. Нараства и делът на взаимните разчети между Русия и Виетнам в национални валути. През 2023 г. – 40%, през 2024 г. – вече 60%. Стокообменът между страните нараства с 24%. А до 2030 г. ще бъде утроен (от $5 млрд. на $15 млрд.). Споразумението е подписано.

Михаил Мишустин
Председател на правителството на Руската федерация
„В момента Виетнам се превърна във важен център за Русия, което й позволява да увеличи доставките на експортни продукти за страните от Югоизточна Азия. Задълбочаването на индустриалното сътрудничество също ще отвори допълнителни перспективи за предприемачите.“

Миналата година страната постави рекорд. Тя се превърна в най-бързо развиващата се икономика в Югоизточна Азия. Според ръководството на републиката всичко е благодарение на тяхната комунистическа партия и Русия.

Тран Тхан Ман  
Председател на Националното събрание на Социалистическа република Виетнам
„Комунистическата партия, държавата, Народното събрание, народът на Виетнам винаги помнят и са благодарни за ценната подкрепа и искрена помощ, която съветският и руският народ оказаха на Виетнам в борбата за национална независимост, обединението на страната в миналото и в изграждането и развитието на страната днес.”

Виетнамската комунистическа партия, авангардът на работническата класа, следва идеите на марксизма-ленинизма. Държава на народа, за народа и в името на народа. Така е записано в Конституцията. Ръководи се от генералния секретар на комунистическата партия. Генерал То Лам ръководеше службите за държавна сигурност. От май тази година той е и президент на Виетнам, а следователно и главнокомандващ. Това реши най-висшият орган на властта – Народното събрание. Отговаря за цялостната вътрешна и външна политика на страната, приемането на конституцията и законите. В Съветския съюз такъв орган беше Върховният съвет. Народното събрание избира от своите народни представители както министър-председателя, така и членове на правителството. Кандидатите се предлагат от Централния комитет на Комунистическата партия.

Тази йерархия е подобна на тази на голямата ни съседка Китай, който от своя страна възприе модела от СССР, с тази разлика, че тук беше премахната плановата икономика. През 1986 г. партията даде свобода на бизнеса. Сега половината от общия БВП на страната се създава от частни фирми.

Алексей Маслов
Директор на Института за азиатски и африкански страни на Московския държавен университет на името на М.В
„В същото време Виетнам не използваше 100% китайска матрица, китайски модел. Много неща се повтарят, например специалните икономически зони, но Виетнам пусна собствен модел. Виетнам търгува с целия свят, но не е отделен сателит на САЩ, Китай или Русия. Тоест, това е държава, която успя да избере своя път.”

Бивша френска колония, Виетнам получава независимост в резултат на революцията от 1945 г. След това обаче южната част на страната остава под властта първо на французите, а след това на марионетното правителство на САЩ. Тогава Северен Виетнам се обяви за република. Страната на Съветите не само храни и облича новата власт: тя доставя стотици тонове ориз и памук, строи им пътища и мостове, снабдява ги с оръжие, обучава военни и цивилни специалисти. 

Благодарение на съветската помощ страната оцеля в основната си война. Когато през 1964 г. Съединените щати започнаха да бомбардират републиката, изгаряйки села с напалм и унищожавайки жителите и посевите с химически оръжия, Съветският съюз, заедно с Китай, откликнаха на призива за помощ. Група съветски военни специалисти работиха в републиката в продължение на 10 години. Шест хиляди офицери, пет хиляди наборници, военни пилоти и инженери. Повече от 20 генерали и полковници остават на служба като военни съветници към отбраната на Виетнам до 1991 г. В тази война, според различни оценки, са загинали от 3 милиона до 4 милиона виетнамци. Всяка трета жертва е дете. 400 хиляди души бяха убити с химически оръжия.

През 80-те години по споразумение между Москва и Ханой в СССР работят 120 хиляди виетнамци. Те сключиха договори за период от четири до шест години. Те работеха в предприятия и фабрики в целия Съюз. С разпадането на СССР ръководството на нова Русия нямаше нито сили, нито средства, нито воля да подкрепи съюзниците. И в Куба, и във Виетнам. Вчерашните агресори се върнаха в изоставената „страна на оцелелия социализъм“. Американският и френският бизнес диктуваха правилата. Това продължи до XII конгрес на комунистическата партия през 2016 г., на който беше заявено, че „отвореността на Виетнам към западния свят застрашава трансформацията на политическата система“. Антикорупционни чистки се проведоха в цялата страна.

Виетнам влезе в зоната за свободна търговия на ЕАЕС и сега иска да стане страна партньор в БРИКС. Половин век по-късно историята се повтаря, но на нов етап. Да бъде първата атомна електроцентрала във Виетнам. 

Алексей Лихачов
Генерален директор на Държавната корпорация за атомна енергия „Росатом“.
„Да построим два блока ВВЕР-1200, най-модерните, най-модерните. Както знаете, има само шест от тях в света. Четирима работят в Руската федерация в Нововоронежската и Ленинградската атомни електроцентрали, двама в Република Беларус.

Заедно е изгодно и удобно. Още през 1981 г. СССР и Демократична република Виетнам създават съвместното предприятие VietSovpetro със седалище във Виетнам. Нейни специалисти проучваха находища на шелфа на Южнокитайско море и добиха четвърт милиард тона нефт. А компанията Rusvietpetro, основана през 2008 г., произвежда още 35 милиона тона. В момента Газпром произвежда газ във Виетнам, Новотек стартира проекти за втечнен природен газ, а РосХидро ще увеличи капацитета на водноелектрическите съоръжения на виетнамските реки.

Руско-виетнамският ренесанс означава и приток на млади хора. Три хиляди студенти от там са в руски университети. Също така за Виетнам беше въведена една от най-големите правителствени квоти – хиляда души могат да учат безплатно. Ще се съживят и работните им пътувания. От тази година квотите за привличане на мигранти от визови държави се увеличиха с един и половина пъти. 235 хиляди души чакат в руски предприятия.

Виетнамски дворец и руска класическа музика в изпълнение на симфоничен оркестър в Националната музикална академия в Ханой завършва посещението на руския премиер Михаил Мишустин. Нова мелодия на руско-виетнамските отношения едва започва да звучи.