Петдесет и първото издание на Софийския международен панаир на книгата бе открито тази вечер в Националния дворец на културата (НДК).
Тази години са представени над 100 издателства с над 100 хиляди издания. Всеки един панаир е истински празник на книгата, на литературата и на всички, които сме тук, каза Десислава Алексиева, председател на асоциация „Българска книга“ (АБК).
Аз не съм министър на културата днес, аз съм един обичащ книгите човек, каза министърът на културата Найден Тодоров. По думите му там, където го има словото, има нация.
През деня чета нормативни документи и вечер се прибирам вкъщи при моето книгоубужище- това е моментът, който ме спасява. „Благодаря на всички тук, че ни помагате да променяме тази действителност, защото тя има нужда от промяна“, каза още Тодоров.
Традиционно бяха връчени наградите „Златен лъв“. За най-добър издателски проект бе отличено издателство „Българска история“ за „Първа българска граматика“ от Неофит Рилски и „Рибния буквар“.
Приз за издателски проект с най-голяма обществена значимост отиде при „Градинарят и смъртта“ на Георги Господинов от изд. „Жанет 45“.
„Благодаря на баща ми първо. Благодаря на издателството, че издаде тази книга, както ми се искаше да излезе. Това е лична книга, но това е литература също“, каза Господинов. Той отбеляза, че най-хубавата награда, която получил, били няколко писма на читатели – те споделили, че след като прочели романа, се обадили на своите бащи.
„Няма страшно“, завърши той с последното изречение от „Градинарят и смъртта“.
Както БТА писа, Софийският международен панаир на книгата ще продължи до 15 декември. Паралелно с 51-вото му издание, в НДК ще се състоят още 12-ият Софийски международен литературен фестивал и Първият фестивал на нехудожествена литература „Наука, изкуство и култура“.
(СЛЕДВА)