След шестгодишно прекъсване на тържествена церемония в столицата тази вечер бяха връчени Годишните награди на Областния управител на Софийска област.
Това е първата церемония от шест години насам, като последните са били връчени през 2017 г.
Церемонията се състоя в рамките на годишна работна среща на областния управител с кметовете на общините в Софийска област.
Много се радвам, че тази вечер заедно успяваме да възродим една традиция, която е символ на здравите връзки между местната власт и областната управа, каза при откриването на церемонията областният управител на Софийска област Силвия Арнаутска.
С благоприятното си географско разположение и близостта си до столицата, с разнообразните си природни дадености, с доброто, професионално и образователно равнище, но най-вече благодарение на вашата всеотдайност и доброто управление, нашата област се превърна в един от най-интензивно развиващите се региони в България, обърна се тя към представителите на местната власт от софийска област.
Тя посочи, че от последната церемония по връчване на годишните награди общините са били изправени пред сериозни предизвикателства като пандемията от COVID-19, изолацията, локдауните за бизнеса, довели до здравни и социални поражения.
За съжаление, веднага след края на пандемията България е обект на политическа криза, последвана от периоди на несигурност и липса на икономическа стабилност, продължи областният управител. Според нея в тези трудни периоди именно представителите на местните власти в софийска област са се превърнали в гарант за икономическа сигурност и социално спокойствие на хората от региона.
Успешният градоначалник познава проблемите на хората, той е истинският стопанин на общината, длъжен е да бъде добър мениджър, да взема смело решения и най-важното, според мен, трябва да е готов да служи, коментира областният управител Силвия Арнаутска.
Наградите бяха връчени в 10 категории, като общините също са разделени на категории – общини с жители над 8 хил. души и общини с население под 8 хил. души.
Наградите в категория „Околна среда“ получиха кметът на Елин Пелин ( над 8 хил. жители) Ивайло Симеонов и кметът на община Чавдар (под 8 хил. жители) Григор Даулов.
В категория „Инфраструктура и градска околна среда“ наградите бяха връчени на кмета на община Самоков (над 8 хил. жители) Ангел Джоргов и кметът на община Годеч (под 8 хил. жители) Радослав Асенов.
В категория „Здравеопазване“ наградите получиха община Ботевград (с над 8 хил. жители), наградата прие зам. -кметът Борис Борисов, и кметът на община Пирдоп (под 8 хил. жители) Ангел Геров.
В категория „Образование“ наградата взеха кметът на община Ихтиман (над 8 хил. жители) Калоян Илиев и кметът на община Правец (под 8 хил. жители) Румен Гунински.
Кметовете на общините Етрополе (над 8 хил. жители) и Мирково (под 8 хил. жители) Владимир Александров и Цветанка Йотина получиха наградите в категория „Култура“.
В категория „Социални дейности“ наградата получи община Долна Баня, като наградата прие зам.-кметът Красимир Тодоров.
В категория „Спорт и младежки дейности“ са наградени общините Костенец (над 8 хил. жители) и Горна Малина ( под 8 хил. жители), наградите приеха кметът на Костенец Йордан Ангелов и кметът на Горна Малина Ангел Жиланов.
Наградите в категорията „Трансгранично и международно сътрудничество“ бяха връчени на кмета на общ. Сливница ( над 8 хил. жители) Васко Стоилков и зам. – кмета на общ. Драгоман (под 8 хил. човека) Лидия Банкова.
В категория „Привлечени инвестиции“ са наградени общините Божурище (над 8 хил. жители) и Антон (под 8 хил. жители), като наградите бяха връчени на кметовете Георги Димов и Андрей Симов.
В категория „Съвременна визия за иновативно управление на община“ наградите бяха връчени на кмета Костинброд (над 8 хил. жители) Трайко Младенов и община Челопеч (под 8 хил. жители), наградата на община Челопеч бе връчена на секретаря на общината Нина Калоянова.
Гостите на тържеството бяха посрещнати с музикален поздрав от детска вокална група „Звънче“ с ръководител Магдалина Тенекева.