„Синелибри“ не е артхаус фестивал, центриран върху себе си, а е фестивал, който се обръща към публиката и търси връзката с нея. Това каза създателят, директор и селекционер на кино-литературния форум Жаклин Вагенщайн. Тя се включи с видеовръзка в представянето на ноемврийския брой на списание „ЛИК“.
„Благодарение на вашите думи и внимание усещам как все повече „Синелибри“ се очертава на картата на света. Разбира се, това е било и наша цел, още от самото създаване на фестивала. Той действително е единственият по рода си. Тази идея не е нова, включително и на „Оскар“-ите, и на всички големи награди, се отличават адаптирани сценарии. Но „Синелибри“ остава единственият фестивал в света с конкурсен международен характер, който е изцяло посветен на взаимовръзката между литературата и киното“, посочи Вагенщайн.
По думите ѝ това е „предимно кинофестивал“, който отдава голяма почит на литературата, не само с факта, че показва адаптации, но и с това, че кани писатели, представя книги. Според Вагенщайн форумът е оценен „както от по-будната публика, която търси по-широки хоризонти, както и от по-масовата публика“.
„Затова думите, написани от доц. Георги Лозанов в увода на списание „ЛИК“, са огромна чест, защото виждам, че нашият труд е оценен, че има смисъл, и че благодарение на това, ние наистина поставяме България на картата на света. Имаме какво да покажем. Смятам, че го правим все по-добре, че наистина се развиваме, че с целия международен профил на фестивала, включително с международните срещи и форума BOB (Based on books) доказахме, че се държим на мястото на световната карта“, каза още Вагенщайн.