Симфониета – Видин и „Кончерто Антико“ представиха днес втората и третата част на ораторията „Месия“ на Хендел в зала „България“

0
3



Симфониета – Видин и консортът за старинна музика „Кончерто Антико“ представиха днес втората и третата част на ораторията „Месия“ на Георг Фридрих Хендел в зала „България“. Концертът, който е под патронажа на президента Румен Радев, е посветен в памет на Янко Маринов.

„Първата част на „Месия“ е свързана с пророчествата и рождението на Христос, което е много подходящо да звучи преди Коледа, както направихме. Втората и третата част, които ще изпълним тази вечер, са за страданията, смъртта и възкресението на Христос и са много подходящи за Страстната седмица,“ каза за БТА диригентът Петър Димитров. Той подчерта, че рядко се изпълняват произведения на Хендел на българска сцена, но тази вечер има честта да ги представи на публиката.

Концертът включваше специалното участие на актрисата Йоана Буковска-Давидова, както и солистите Евгения Ралчева – сопрано, Анна Янкова – алт, Андрей Мирчев – тенор, и Валентин Ватев – бас. Диригент на оркестъра беше Петър Димитров, а диригент на хора „Кончерто Антико“ – Йосиф Герджиков.

В началото на концерта на публиката беше представен филм, посветен на живота и делото на Янко Маринов.

Йосиф Герджиков описа Янко Маринов като изключителен музикант, пианист, органист и познавач на бароковата музика в България. Той сподели, че макар загубата му да е значителна, наследството му продължава чрез идеите и знанията, които е оставил. Днес го почитаме с голямото произведение на Хендел, каза Герджиков.

„Месия“ принадлежи към най-ценните образци на духовна музика в европейската култура и заема специално място в творчеството на Хендел, разказват организаторите. Композирана през лятото на 1741 година по библейски текстове, тя е представена за първи път в Дъблин на 13 април 1742 година като благотворително събитие. Изпълнението привлякло толкова много хора, че дамите били помолени да не носят рокли с обръчи, за да може в залата да се настанят повече слушатели. Музиката е приета възторжено, но година по-късно, при изпълнението в лондонския театър „Ковънт гардън“, Хендел е критикуван, че използва библейски текстове за музикално развлечение в светски театър. От 1750 г. композиторът започва да изпълнява ораторията ежегодно в периода преди Великден, отново за благотворителни цели. До смъртта на твореца през 1759 г. „Месия“ вече е едно от най-известните му произведения и постепенно се превръща във важна част от музикалните традиции на християнския свят.



Източник БТА