За възстановяване нормалното водоподаване на село Безводица, община Балчик, се работи от ноември миналата година и скоро се очаква да бъде нормализирано. Това коментира Павел Павлов – главен инженер на областното дружество ВиК в Добрич, по повод последното безводие, продължило 50 часа – от 13 до 15 януари, съобщи Албена Иванова, кореспондент на Радио Варна.
„Имахме известни проблеми, тъй като сондажът на Безводица беше в много лошо състояние и започнахме да водоснабдяваме от системата на Оброчище. Ние и друг път сме водоснабдявали оттам. Но започнаха да се губят огромни количества. Водата от системата влиза във водоема и след около два часа свършва водата в селото. Имахме сериозни загуби в самото село Безводица. Изолирахме доста аварии. Когато е вървял сондажът на Безводица, е вървял безконтролно, подавал е колкото е нужно да захрани цялото село. Но това в момента не е възможно, защото загубите са огромни. Започнахме да ги изолираме. Около нова година имахме проблеми, защото времето беше лошо и се натрупаха много неработни дни. Общо взето работата върви към нормализиране. Открихме къде се губи водата, периодично пълним водоема и сега вече настройваме да видим колко часа ще подаваме вода, за да напълним водоема. Има сериозна надежда, че ще се нормализира водоподаването“, каза инж. Павлов.
В цялото село водопроводите са за смяна, защото загубите са огромни. Полагани са преди петдесет години, тръбите са с голям диаметър и авариите генерират огромни загуби, каза главният инженер на областното водно дружество Павел Павлов. Собственикът, общината, трябва да планира подмяната.
В зимния период, когато няма предпоставка за кражби с цел поливане, е много показателно, че има загуби. Водата се губи точно по уличните водопроводи, които са остарели. Тръбопроводите в Безводица, както и в останалите селища, са положени преди 50 години. По времето на социализма са правени с огромни диаметри, за снабдяване на голямо село със стопански сгради. „При големи диаметри и загубите са големи“, посочи инж. Павлов.
Планираме да подменим фрапиращите места, макар че навсякъде има нужда. Това са оперативни ремонти. Трябва да се планира от името на собственика – общината, водопроводите да се сменят в цялото населено място, обясни главният инженер на експлоатационното дружество.