• Северната ни съседка Румъния не се съобрази с международната обстановка в бюрократична Европа и направо кайдиса Украйна с класическото 3:0 на Евро 2024. При това под огромните овации на публиката. Социалните мрежи в България гъмжат от поздравления за румънците, сред коментарите има и с ярък политически оттенък. Изненадващо сред феновете на Румъния бе развят и флаг на ДНР и дори имаше скандирания на името на държавния глава на Русия

Румъния: Нита, Банку, Бурка, Драгушин, Рачиу, Марин Р., Ман, Марин М., Станчу, Коман, Драгуш.

Украйна: Лунин, Коноп, Матвиенко, Мудрик, Степаненко, Судаков, Циганков, Шапаренко, Забарни, Зинченко, Довбик.

Победата на Румъния с 3-0 над Украйна е най-голямата победа на страната в голям турнир. Румънците изиграха страхотен мач, като реализираха почти всичките си положения, но Украйна имаше шанс да отбележи само гол на престижа в края. Играта беше слаба и поражението закономерно.

Мачът свърши.
90′
Мудрик вкара с удар от далечна дистанция, Ница не успя да улови топката, но наблизо нямаше кой да завърши.
90′
От десния край на наказателното поле пасът отиде към Яремчук, който удари топката с парашут и топката срещна напречната греда.
89′
След корнер на Малиновски Пушкаш сряза топката и тя едва не влетя в далечния ляв ъгъл на вратата.
87′
Смяна за Румъния: Раковитан вместо Станчиу.
85′
Смяна за Украйна: Малиновски вместо Судаков.
84′
Михаил се контузи и имаме пауза в мача.
83′
Довбик подаде топката към левия край на наказателното поле към Мудрик, който стреля в близкия ъгъл и не уцели целта.
81′
След изпълнение на свободен удар Драгушин игра с глава, след което след рикоширана топка от Бърк топката излетя в десния ъгъл, но Ница извади топката.
80′  Разван Марин
Разван Марин събори Мудрик и получи предупреждение.
78′
Тогава Яремчук стреля извън наказателното поле и попадна в своя играч Довбик.
77′
32% от головете на Евро 2024 са отбелязани от далечно разстояние (8/25). Това е рекорден процент голове извън наказателното поле в историята на европейските първенства.
76′
Бражко стреля извън наказателното поле, а Ницу трудно изнесе топката.
75′
Смени за Румъния: Пушкаш и Рус вместо Мариус Марин и Драгуш.
73′
Драгушин, падайки, изнася топката извън терена след центриране на Ярмоленко от десния фланг.
72′
Смяна за Украйна: Тимчик вместо Коноп.
70′
Судаков изпълни свободен удар и топката полетя по-високо от стената.
69′
Хаджи събори Мудрик пред собственото си наказателно поле и Украйна ще има стандарт.
68′
Станчиу стреля след пряк свободен удар, а топката профуча малко встрани от вратата.
67′  коноп
Хемп събаря Махайле по левия фланг и получава жълт картон.
65′
Мудрик центрира неуспешно от фаул, но румънците изчистиха топката към Ярмоленко, който стреля над вратата.
63′
Смени за Украйна: Бражко, Ярмоленко и Яремчук вместо Степаненко, Шапаренко и Циганков.
62′
Смени за Румъния: Хаги и Михейле вместо Мана и Коман.
60′
Драгуш падна внезапно и сега се нуждае от медицинска помощ.
59′
Днес Украйна играе слабо в атака, а в защита е пълен провал. Но Румъния се представя добре при контраатаки.
57′  3 : 0 Драгуш
ГООООЛ! Румъния изпълни корнер, след което Ман премина няколко футболисти, навлезе в наказателното поле и центрира от десния край във вратарското поле, където Драгуш подложи крак и топката влетя във вратата.
56′
Момент! Ман се обърна с пета към Рацу и той стреля от десния край на наказателното поле в близкия горен ъгъл – Лунин спаси отбора.
54′
Топката прелетя под ръката на Лунин. Вече можем да кажем, че това е втора грешка на вратаря на Реал Мадрид.
53′  2 : 0 Марин
ГООООЛ! Румъния започна контраатака, а Марин стреля отдалеч в левия ъгъл.
51′
От десния фланг сервис на Ман и Матвиенко изнася топката извън полето.
48′
Судаков отвърна с удар от далечна дистанция и топката прелетя значително над целта.
46′
Коман стреля в далечния ъгъл от левия край на наказателното поле, а топката профуча встрани от вратата.
45′
Интересното е, че голът на Николае Станчиу срещу Украйна имаше очакван xG от 0,02. Общият xG на Румъния е 0,06, въпреки че те имаха две други големи възможности.
43′
Що се отнася до ударите през първото полувреме, имахме 4:4, но Румъния отбеляза 3 от вратата, а Украйна 0.
41′
Марин се контузи в битката със Степаненко и имаме пауза в играта.
39′
Момент! Станчиу едва завъртя топката в далечния десен ъгъл от корнер и Украйна бе спасена от гредата.
38′
Момент! Ман стреля от линията на дузпата в далечния ляв ъгъл и след рикоширана топка от защитник, топката за малко да влетя във вратата.
36′
След хвърляне на Циганков Мудрик стреля от левия край на наказателното поле и изби Степаненко.
34′
От левия фланг имаше пас на Мудрик и Драгушин се отправи към собствената си врата, но пак пропусна.
32′
Станчу удари горния ъгъл от 21 метра, топката летеше със скорост 116 км/ч.
тридесет’
Две грешки на Матвиенко и Лунин доведоха до много красив гол на Станчиу, сега Румъния отново може да влезе в защита.
28′  1 : 0 Станчиу
ГООООЛ! Матвиенко сбърка в наказателното поле, след което Лунин чукна топката към противника, Ман подаде топката към Станчия, а той стреля в левия ъгъл.
25′
От десния фланг сега има сервис от Ман и също в ръцете на Лунин.
23′
Рацу центрира от десния фланг директно в ръцете на Лунин.
21′
Довбик взе топката пред румънското наказателно поле и след това стреля високо.
19′
Само 39 подавания са извършени от Румъния до момента, 187 от Украйна.
17′
Румъния се защитава с целия си състав, а Украйна е принудена просто да търкаля топката около противниковата страна на терена.
15′
Румъния все още е напълно без атаки и дори без топка. Само 26% притежание до тази минута.
13′
Засега Украйна има лек превес, но освен владеене на топката нищо не дава, няма и удари.
единадесет’
Циганков премина по десния фланг, но след това центрира неуспешно в наказателното поле и топката беше прибрана хладнокръвно от Ница.
9′
Довбик опита да отиде в наказателното поле, но румънски защитници му отнеха топката на линията.
7′
Коман стреля извън наказателното поле право в ръцете на Лунин.
5′
А Украйна никога не е запазила суха мрежа на Евро, като е допуснала 19 гола в 11 мача. Само Исландия (5 мача) и Македония (3 мача) никога не са запазвали суха мрежа на Евро извън Украйна. На това европейско първенство ги няма.
3′
Интересното е, че Румъния спечели само 1 от 16 мача на Евро – най-лошият процент победи сред отборите, участвали поне два пъти на Европейско първенство.