Сдружение на заведенията в България: Лято 2025

0
76


Ресторантьорският бранш посреща с резерви предстоящия летен туристически сезон, а за да бъдат избегнати очаквани загуби, ще се наложи актуализация на задържаните досега цени на услугата, след като от 1 януари тази година ДДС за сектора стана 20 процента, което пък ще доведе до по-ниско потребление. Това стана известно от председателя на Сдружението на заведенията в България (СЗБ) Емил Коларов. По думите му от последните два месеца има тенденция заведения, при това на атрактивни места, в това число и по морето, да се обявяват за продажба, предаде БТА.

С оглед ситуацията, която се получи от 1 януари с вдигането на ДДС от 9 на 20 процента, със сигурност очакваме не чак толкова добър сезон, защото колегите, които все още не са формирали цените с новото ДДС, най-вероятно ще го направят, каза Емил Коларов.

Минаха доста месеци, в които ние поемахме този буфер от разликата в ДДС, която не е само 11 процента, а с натрупване, само от ДДС, достига между 20 и 25 процента и с оглед и на повишените разходи за заплати, на минималното възнаграждение, осигуровки и т.н., цените трябва да се актуализират, защото в противен случай доста колеги ще работят на загуба, коментира Коларов. В тази връзка председателят на СЗБ прогнозира и по-ниско потребление.

Друг проблем пред бранша са започналите ремонти по магистралите преди летния сезон, които, по думите на Коларов, най-вероятно ще продължат и в средния сезон. „За да стигнеш например от София до морето си е приключение – тръгваш и не знаеш кога ще пристигнеш, като си пътувал цял ден – изморен, изнервен, колко ще ти е до заведение и с какво настроение ще влезеш там“, коментира Коларов пътните неволи на туристите.

Затрудненията и това лято са заради недостига на кадри, който по думите на председателя на СЗБ възлиза на няколкостотин хиляди души. Трудно набавяме работници, от България почти няма кадри, вносът на чуждестранна работна ръка все още не се извършва по начина, по който бихме искали, има много неща, които да се желаят за облекчаването на този режим и аз лично не съм много обнадежден за летния сезон, обобщи Коларов летните кадрови проблеми на бранша.

Той отчете постигнатите ръстове в туризма през последните години, но посочи, че изоставаме спрямо съседните на България страни, вече достигнали нивата от 2019 г. Фактът, че още преди да започне летният сезон се продават доста голяма част от обектите по морето, а и във вътрешността на страната, при това атрактивни заведения, някои на брега на морето, говори, че голяма част от хората не могат да продължат да работят на загуба, каза председателят на СЗБ.

По думите му браншът продължава да очаква подкрепа от държавата тя да си свърши работата, като оправи инфраструктурата и ставката на ДДС да бъде възстановена на 9 процента както е във всички европейски държави, с изключение на две страни.

Браншът не е оптимист, че внесените законопроекти за промяна в Закона за ДДС в посока връщането на ставката на 9 процента ще бъдат приети от парламента в началото на летния сезон поради редица обективни и субективни причини. Най-вероятно очакват доклада от ЕК (за готовността на България за влизане в еврозоната – бел. реп.) и тогава да се мисли какво ще се прави, коментира председателят на СЗБ. Физически не го виждам кога ще стане това преди средата или края на лятото, допълни той.

Според Коларов не се очаква чуждестранните туристи по морето това лято да компенсират свитото потребление на ресторантьорската услуга от българите. Не знам откъде очакваме повече туристи. Гостите, които основно очакваме, са от пазари, които през последните години се оформиха като структуроопределящи за туризма и са: Румъния, Германия, Великобритания, Турция, Сърбия, Гърция, които обаче развиват собствения си туризъм в пъти по-добре от нас и в тези държави ДДС за ресторантите е диференцирано, коментира председателят на СЗБ. Той изтъкна също, че продължаващата практика с ол инклузива води до това, че туристът все по-рядко излиза от хотела, за да се храни в ресторант и в този смисъл не може и това лято да се очаква да има ръстове в оборотите на заведенията извън хотелите. През годините се оформи мнението, че българският клиент е най-добрият, но в момента не знам какво да очакваме, допълни той.

Коларов напомни, че е трайна тенденцията да има ръстове в оборотите на магазините за хранителни стоки по морето. Пазарува се в магазина, носи се в торбите, готви се, не е лошо и е обяснимо заради бюджета, който българинът може да отдели за лятна почивка в контекста на всеобщото поскъпване, посочи Коларов. Въпреки това, особено по-младата част от населението, ще продължи да посещава заведенията, хубавите рибни ресторантчета, нощните клубове, но консумацията със сигурност ще спадне, с оглед на повишените цени, смята председателят на СЗБ. Освен това през последните години се наблюдава и промяна в това какво поръчаме в ресторантите и все по-рядко някой иска тристепенно меню.

За да има и в България, в частност по морето, ресторант със звезда Мишлен, трябва да има промяна в мисленето и в начина на отношение към работата, най-вече на персонала, и в случая на готвачите, коментира Коларов. Ако нямаме добри готвачи, които да горят в работа си, а не да се интересуват само от това каква ще им е надницата, колко часа ще работят, кой ще им плати осигуровките и да се извиват ръцете на собствениците, което в последните години е ясно очертана тенденция заради намаления персонал, ресторанти от такава висока категория няма да има в България, смята председателят на СЗБ. Промяната ще настъпи, когато тези хора поискат да работят и да постигат по-високи цели, готвейки по-добре, за да се получат тези звезди, допълни той. Коларов каза, че България разполага с прекрасна материална база. Имаме заведения, които по нищо не отстъпват на европейските, дори на световни. Заведенията се обновяват през една-две години за разлика от принципа в други страни, че колкото по-дълго време не се е променял един ресторант, толкова по-посещаван е. Базата ни е много добра и следва да се борим за тези звезди, но това зависи от желанието и най-вече от уменията да се готви на световно ниво, а ние имаме такива готвачи, просто трябва да се поработи малко повече в тази посока, обобщи председателят на СЗБ.





Източник 24часа