Само през творбите можем да представяме проблеми, които да решим, каза Наталия Киселова по повод изложбата „Една непозната колекция“

0
2



Само през творбите можем да представяме проблеми, които да решим. Това каза председателят на Народното събрание (НС) Наталия Киселова на откриването на изложбата „Една непозната колекция“ в галерия „Академия“ на Националната художествена академия (НХА). Експозицията показва произведения от резиденция „Средна гора“ на Вълко Червенков.

„Това, което е Вълко Червенков за българската история, е спорно. Той е министър-председател и ръководител на управляващата партия в един доста проблемен за българското общество и държава период. Но това, което остава, от гледна точка вече на историята, показва, че тези произведения надживяват конкретния исторически период, в който са придобивани или в който са били излагани в резиденцията“, каза Киселова.

Тя отбеляза, че произведенията в експозицията са творени през различни периоди на 20-и век. Те са както на български, така и на чужди автори, посочи председателят на Народното събрание. Тази колекция показва, че българската държава през различни свои исторически етапи събира произведения на изкуството и при условия на приемственост ние имаме възможност като страна да представяме интересни творби, допълни Наталия Киселова.

„Това, което прави впечатление, е, че става дума не за социалистически тип изкуство, а за изкуство, което има цветност, живо е и показва най-тъжните, но и най-красивите моменти в живота, който е представен“, каза още тя.

В експозицията са включени 49 творби на български и чуждестранни художници, датирани от края на XIX век до средата на 50-те години на ХХ век. Художествените произведения са постъпили като дарение от международната минна компания „Дънди Прешъс Металс“ през 2024 г. След полагане на грижи и реставрационни намеси от преподавателите и студентите на катедра „Реставрация“ на НХА, произведенията се показват за първи път. 

„Изкуството е над всичко. Не искам и не трябва да го свързваме с политиката, не трябва да го свързваме с ежедневието“, каза по време на събитието Ирена Цакова от „Дънди Прешъс Металс“. Тя обясни, че ръководството на компанията е взело решение да дари картините на младите хора.

Това е едно своеобразно пътешествие във времето, отбеляза ректорът на НХА проф. Георги Янков. Според него това пътешествие може да бъде разделено на три етапа. „Първият етап е първата половина на миналия, 20-и век, когато тези работи са рисувани от своите автори, показвани са в салони и галерии и са отивали по стените на ценители. Вторият етап са 50-те години, когато те по знайни и незнайни пътища биват събрани в една сбирка, за да украсят стените на една новострояща се резиденция“, посочи проф. Янков. По думите му следват бурни години, в които се сменят естетиката и художествените норми, като тези картини „заспиват един дълъг сън“ и се „събуждат“ в началото на този век. 

„Третият момент на техния живот е когато моят приятел, ректор на Минно-геоложкия университет проф. Копрев ме запозна с проф. Илия Гърков. В един разговор, не трябваше много време, да се убедим всички, че мястото на тази колекция е именно тук“, добави ректорът на НХА. Той връчи на Ирена Цакова грамота за „Дънди Прешъс Металс“ от името на НХА, както и плакет за проф. Илия Гърков – главният оперативен директор на компанията.

„Музейната сбирка на Художествената академия е една от най-старите колекции на българско изкуство още в Княжество България. До ден-днешен, вече 129 години, тази колекция непрекъснато нараства. В края на 2024 г. имахме удоволствието в тази колекция да влезе едно дарение от 49 произведения“, каза д-р Милена Балчева, уредник „Музейна сбирка“ в НХА и ръководител на проекта. 

Тази колекция поражда изключително много въпроси, на които не съм сигурна дали успях да отговоря като изследовател – какво е битието на тази колекция, по какъв начин произведенията са попадали в тази резиденция от началото на 50-те години на 20-и век, допълни тя.



Източник БТА