- На 15 април започва забраната, времето за улов се скъсява все повече
Вече е 15 февруари и българските рибари нямат квоти за улов на калкан. В същото време румънските им колеги са ги получили още на 5 януари, броени дни след началото на новата година.
„Не знаем дали това забавяне е поради абсолютното бездействие и незаинтересованост на ИАРА /Инспекцията по рибарство и аквакултури/, но подобно поведение съсипва бизнеса ни.
Забраната за улов на калкан започва от 15 април. Времето за риболов се скъсява с всеки изминал ден. На всичко отгоре, следващите десет дни, според прогнозата, времето ще е лошо, няма да е подходящо за риболов. Това означава че ще ни останат 15 дни максимум за улов на така чакания калкан“, казаха пред „Труд news“ опитните риболовци.
Всяка година те имат същият проблем. Само една единствена година, квотите са били пуснати на 3 януари. Всички останали, са белязани със същото ходене по мъките – чака се края на февруари, за да дадат разрешителните, обясниха те.
Вече две три поредни години има добър улов на калкан. – „Не знаем дали популацията се е увеличила или е заради войната – заради гърмежите рибата идва насам, но калкан има достатъчно и екземплярите са много едри“, разкриват морските.
Риболовците се надяват администрацията да се разбърза, за да могат най-сетне да влязат с корабите си в морето.
Калканът се лови на 45 до 80 метра дълбочина по цялото крайбрежие. Има си хабитати. Основните хабитати, описани в книгата „Черно море“ от проф. Вълканов, са Маслен нос, Емине и Калиакра.
По принцип пролетният калкан е най-желаната риба и най-големият деликатес предпочитан от всички – местни и гости по крайбрежието. https://trud.bg/